Alexandru Năstase
în Rapid Bucuresti
04/11/2018, 19:46
Rapid, prima în Liga a treia! Giuleștenii sunt din nou lideri după victoria cu Oltenița GALERIE FOTO
Daniel Pancu l-a înlocuit pe Constantin Schumacher pe banca tehnică a Rapidului

Rapid este prima în clasament în Liga a treia! Giuleștenii s-au impus pe propriul teren cu scorul de 3-1 împotriva celor de la Oltenița și au redevenit lideri. Iacob, Jurj și Cârstocea au înscris pentru echipa lui Daniel Pancu. Turbatu a marcat golul de onoare al oaspeților. De remarcat că toate cele patru goluri au fost reușite în prima repriză a partidei.

Turbatu a deschis scorul în minutul 6 și a amuțit preț de câteva momente tribunele Giuleștiului. Bucuria Olteniței a durat puțin – fostul jucător al Stelei, Alex Iacob a restabilit egalitatea și a dat primul semnal ofensiv al rapidiștilor. La două minute distanță, Jurj a marcat al doilea gol și echipa lui Daniel Pancu trecea pentru prima oară în avantaj.

Rapid, prima în Liga a treia! Daniel Pancu in meciul amical de fotbal dintre FC Voluntari si Rapid Bucuresti, desfasurat pe Stadionul Academiei de Politie din Voluntari, sambata 13 octombrie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Daniel Pancu are ca obiectiv promovarea în liga a doua

Rapid, prima în Liga a treia!

Scorul final a fost stabilit de Cârstocea în minutul 31 al partidei. Cele două formații s-au anihilat reciproc până la finalul întâlnirii, în condițiile în care giuleștenii au mai avut câteva ocazii de a marca. Rapid a revenit pe prima poziție în urma victoriei – trupa alb vișinie a acumulat 26 de puncte din primele zece meciuri ale sezonului. Slobozia este pe locul 2 al clasamentului cu un punct mai puțin, în timp ce podiumul este întregit de Afumați care a strâns 23 de puncte.

Giuleștenii stau bine și la capitolul golaveraj. Au marcat de 26 de ori și au primit numai cinci goluri. Același număr de goluri înscrise are și ocupanta poziției secunde, Slobozia, dar ialomițenii au încasat 10 goluri. Opt victorii și două rezultate de egalitate au până în acest moment elevii lui Daniel Pancu. De altfel, Rapid este singura echipă din serie care nu a pierdut vreun meci. Singura înfrângere a giuleștenilor a venit în Cupa României cu Turris Turnu Măgurele. Eșecul i-a fost fatal lui Constantin Schumacher care a fost înlocuit pe banca tehnică a echipei.