Rapid şi CSM Bucureşti, start de vis în Champions League! Cristina Neagu, prestaţie stelară în Danemarca. Cum arată calculele pentru calificare

Rapid şi CSM Bucureşti sunt neînvinse după primele patru meciuri din Champions League. Echipele româneşti visează la calificarea directă în sferturile de finală.
09.10.2022 | 20:06
Rapid si CSM Bucuresti start de vis in Champions League Cristina Neagu prestatie stelara in Danemarca Cum arata calculele pentru calificare
Cristina Negu, în duelul dintre Odense şi CSM Bucureşti. Sursa: eurohandball.com

Start perfect în EHF Champions League pentru campioana şi vicecampioana României. CSM Bucureşti şi Rapid sunt neînvinse în primele patru meciuri ale competiţiei, reuşind victorii cu cele două reprezentante ale Danemarcei.

Rapid şi CSM Bucureşti, start de vis în Ligă! Giuleştencele, succes împotriva unei echipe de Final Four

Rapid s-a impus pe teren propriu împotriva lui Esbjerg cu 34-32, într-un meci disputat la Mioveni, iar CSM Bucureşti a câştigat în deplasarea de la Odense, scor 31-27. Ambele formaţii româneşti sunt pe loc de calificare directă în sferturile de finală, în grupele lor.

Campioana României a făcut o primă repriză de excepţie cu Esbjerg, scor 19-14. În partea secundă, echipa daneză, care a jucat în Final Four anul trecut, a ridicat nivelul jocului şi a strâns scorul în final de meci.

Carlos Viver şi elevele sale au jucat magistral finalul şi au reuşit să câştige cu 34-32. Cele mai bune marcatoare ale giuleştencelor în acest meci au fost Diana Korsos, Lorena Ostase şi Sorina Grozav, cu câte cinci goluri.

Rapid, pe primul loc în grupă, la egalitate cu Metz!

Cu şapte puncte, Rapid împarte prima poziţie în grupa B cu Metz. Gyor ţine aproape după victoria fără emoţii cu Zagreb, iar din lupta pentru primele două locuri care duc în sferturi trebuie inclusă şi Esbjerg.

Startul perfect al Rapidului îi dă dreptul să spere la un loc direct în sferturi, însă chiar şi un loc trei în grupă le-ar da şanse uriaşe de calificare între cele mai bune opt echipe ale continentului.

Clasament grupa B:

Clasament grupa B
Clasament grupa B. Sursa foto: captură Flashscore.ro

CSM Bucureşti, victorie categorică la Odense! Neagu, 10 goluri marcate

În Danemarca, CSM Bucureşti a început ca din tun. Odense nu a marcat în primele nouă minute, însă danezele au reuşit să revină de la 0-6 şi 2-8 la 11-13, în prima repriză. Cu toate acestea, echipa lui Adi Vasile a ştiut să gestioneze meciul.

Cristina Neagu a prins o superformă şi şi-a purtat echipa spre victorie. Interul stânga a marcat 10 goluri din 13 aruncări. Chiar dacă danezele s-au apropiat la un singur gol, 21-22, “tigroaicele” au câştigat meciul, scor 31-27.

Luptă în trei pentru calificarea directă în sferturi

La fel ca şi Rapid, CSM Bucureşti adună 7 puncte în primele patru meciuri din grupă. Bietigheim îşi confirmă super forma cu o victorie pe teren propriu cu Vipers Kristiansand, deţinătoarea en-titre a trofeului.

Situaţia grupei A arată trei echipe în lupta pentru cele două locuri care duc direct în sferturi. Bietigheim şi CSM Bucureşti au câte şapte puncte, în timp ce Vipers este pe locul trei cu unul mai puţin.

Clasament grupa A:

Clasamentul din Grupa A. Sursa foto: Flashscore.ro

Programul în Champions League pentru Rapid şi CSM Bucureşti

Până la întreruperea datorată Campionatului European de handbal feminin, au mai rămas de disputat două etape din EHF Champions League. Programul echipelor româneşti în luna octombrie în competiţie:

Etapa 5:

• 15 octombrie: Bucudnost – Rapid (19:00)
  • 16 octombrie: CSM Bucureşti – Banik Most (17:00)

Etapa 6:

• 22 octombrie: Vipers Kristiansand – CSM Bucureşti (19:00)
  • 23 octombrie: Rapid – Storhamar (15:00)

În luna decembrie mai sunt programate alte trei etape din EHF Champions League, urmând ca ultimele cinci meciuri să fie programate în ianuarie şi februarie 2023.