News

Rareș Bogdan: Cîrstoiu să nu „copieze gesturi de la Piedone”. Candidatul Coaliției trebuie să „convingă zona liberală clasică”

Rareș Bogdan, despre șansele medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. „Trebuie să convingă zona clasică a votanților PNL că el este soluția”
01.04.2024 | 21:48
Rares Bogdan Cirstoiu sa nu copieze gesturi de la Piedone Candidatul Coalitiei trebuie sa convinga zona liberala clasica
Rareș Bogdan spune că medicul Cătălin Cîrstoiu se definește și se adreseză unui electoral total diferit de cel al lui Piedone/ Foto: Inquam Photos, Casian Mitu
ADVERTISEMENT

Rareș Bogdan, prim-vicepreședintele PNL, a declarat că Cristian Popescu Piedone nu este un contracandidat redutabil pentru medicul Cătălin Cîrstoiu, la Primăria Capitalei și că medicul trebuie să convingă bazinul electoral al lui Nicușor Dan și electoratul liberal că el este soluția.

Rareș Bogdan: Cîrstoiu nu trebuie să copieze gesturi de la Piedone

Întrebat care este contracandidatul redutabil pentru Cătălin Cîrstoiu, Nicușor Dan sau Cristian Popescu Piedone, Rareș Bogdan a răspuns: „Din punctul meu de vedere, nu se bate cu Cristian Popescu Piedone, și nici nu trebuie să copieze gesturi de la Piedone, pentru că domnia sa se definește și se adresează unui alt electorat (…)”.

ADVERTISEMENT

„Cred că aici trebuie să muncim foarte serios, pentru că o parte din publicul pe care trebuie să-l aducem crede că Bucureștiul trebuie restartat și trebuie venit cu o altă viziune. Pentru că altfel vom plăti încă 30 de ani. Asta s-a întâmplat în București”, a spus Rareș Bogdan la Digi 24.

„Nu sunt îngrijorat și spun că Cătălin Cîrstoiu, fiind candidatul unei coaliții cu peste 50% intenție de vot, cu un bazin electoral PSD de peste 30% și un bazin electoral PNL de 24%, doar trebuie să lipească cele două partide de domnia sa pentru a lua un 35-37%. Alegerile nu vor fi câștigate cu scoruri de peste 40%, probabil primii 3 candidați vor avea undeva la 30% și un pic. În momentul în care după șase zile de la anunțarea candidaturii ești cotat cu spre 20, dacă pe săptămână iei 2-3 puncte, nu e nicio problemă”, a spus Bogdan.

ADVERTISEMENT

„Trebuie să convingă zona liberală”

O reîntoarcere în timp la anii 90, sau bucureștenii vor pur și simplu să privească spre viitor, sau vor să continue „într-un ritm în care totul este foarte temător, fără proiecte majore, cu blocaje, asta dacă vor să continue cu Nicușor”, a spus liderul liberal. „Eu cred că vor alege viitorul”, a adăugat el.

Bazinul lui Nicușor Dan este un bazin care, în urmă cu patru ani de zile, a luat masiv voturi din partea dreptei conservatoare, liberale, plus a dreptei progresiste (…), a spus Bogdan. „Cătălin Cîrstoiu trebuie să convingă, împreună cu liderii  zona liberală, zona clasică a votanților PNL, că domnia sa este soluția”, a explicat prim-vicepreședintele PNL.

ADVERTISEMENT

Întrebat ce le-ar spune celor care afirmă că modelul lui Cătălin Cîrstoiu este Sorin Oprescu, Rareș Bogdan a declarat: „Faptul că e medic și domnia sa sau că au fost manageri la același spital nu înseamnă că Cătălin Cîrstoiu are vreo legătură. Din  contră, nu erau cei mai buni prieteni, dar nu vreau să spun mai multe”.

ADVERTISEMENT