FABULOS! Nadal A CÎŞTIGAT pentru a 9-a oară la Paris!

Rafael Nadal a reuşit un record incredibil, să cîştige 14 titluri de Grand Slam, intrînd astfel în istoria tenisului. Spaniolul l-a egalat pe Pete Sampras la numărul de turnee de Grand Slam,...
08.06.2014 | 19:42
FABULOS Nadal A CISTIGAT pentru a 9a oara la Paris

Rafael Nadal a reuşit un record incredibil, să cîştige 14 titluri de Grand Slam, intrînd astfel în istoria tenisului. Spaniolul l-a egalat pe Pete Sampras la numărul de turnee de Grand Slam, însă este sub Roger Federer, care deţine 17 trofee.

“Le mulţumesc tuturor, a fost un turneu foarte frumos, mă bucur că fanii încă mă iubesc” a declarat Rafael Nadal la sfîrşitul partidei.

federerrrr

E GATA! RAFA Nadal cîştigă pentu a 9-a oară turneul de la Roland Garros. Novak Djokovic rămîne fără trofeu. Nadal se impune după 4 seturi disputate: 3-6, 7-5, 6-2, 6-4

Minge de meci pentru Nadal

Game cîştigat de Nadal cu multe emoţii! 5-4 şi Rafa e la un singur game de trofeu. Djokovic serveşte pentru a rămîne în finală

Game Djokovic şi Rafael Nadal se vede egalat, 4-4 în setul 4. Spaniolul serveşte sub presiune acum

BREAK DJOKOVIC, 4-3! Rafa Nadal ratează o şansă mare de a se apropia de turneu şi sîrbul reechilibrează situaţia în setul 4

BREAK NADAL, 4-2 în setul 4! Spaniolul este la doar două game-uri de al 9-lea titlu la Roland Garros

GAME alb Nadal, care conduce cu 3-2 în setul 4 şi menţine presiunea pe Djokovic

Djokovic egalează la 2. Ambii jucători resimt din plin căldura din Paris

Game Nadal, 2-1! Spaniolul rezistă la seriviciu şi Djokovic va serbi din nou sub presiune

Game Djokovic, 1-1! Sîrbul reuşeşte un joc bun de serviciu şi egalează în setul 4

Rafa Nadal începe foarte bine setul 4 cu un game alb

SET NADAL, 6-2! Spaniolul reuşeşte un nou break şi va începe cu serviciul setul 4

3

Nadal îşi face serviciul după un game maraton, 5-2

Djokovic îşi face serviciul, însă spaniolul are un break avans

Nadal face 4-1 după ce a salvat o minge de break

Sîrbul face primul game din setul 3, însă Rafa Nadal conduce 3-1

GAME alb Nadal, 3-0 care joacă cel mai bun tenis al său din acest meci în aceste momente!

3

BREAK Nadal, 2-0! Spaniolul şi-a îmbunătăţit mult jocul şi sîrbul nu are ce să îi facă în aceste momente!

Rafael Nadal începe cu dreptul setul trei, 1-0!

Nadal începe cu serviciul în setul trei

SET Nadal, 7-5! Sîrbul nu rezistă presiunii şi cedează break-ul

12

Rafa face un game perfect şi preia conducerea, 6-5!

Djokovic nu a pierdut nicio finală în carieră în care a cîştigat primul set!

Game Djokovic, 5-5 în setul secund, care intră “în prelungiri”

Game cîştigat cu lejeritate de Nadal, 5-4! Sîrbul va servi sub presiune

Game Djokovic, 4-4! Sîrbul cîştigă pe propriul serviciu după ce a salvat o minge de break

RE-BREAK Djokovic, 4-3! Sîrbul revine în set pe greşelile lui Nadal

BREAK Nadal, 4-2! Spaniolul cîştigă pe serviciul sîrbului după ce a reuşit mai multe lovituri direct cîştigătoare

Spaniolul ratează o minge de break care a ieşit milimetric în afara terenului

Nadal preia conducerea în setul secund, 3-2

GAME Djokovic, 2-2! Echilibrul se menţine în setul secund. Jucătorii îşi fac serviciile lejer pînă acum

Nadal îşi face serviciul, dar sîrbul controlează meciul! 2-1 Nadal în setul doi

Este o zi caniculară la Paris, care îi afectează pe jucători

Serveşte Nadal

Game Djokovic, 1-1! Sîrbul nu are probleme pe propriul serviciu

Spaniolul are dificultăţi pe propriul serviciu, dar reuşeşte să cîştige primul game al setului

Nadal serveşte în debutul setului doi

SET Djokovic, 6-3! Sîrbul cîştigă setul după ce Nadal ratează două mingi de break

djoko

Raportul loviturilor cîştigătoare este 11-5 pentru Djokovic

BREAK Djokovic. 5-3! Sîrbul se distanţează pe serviciul lui Nadal, care este puţin tensionat

Djokovic îşi face serviciul, dar e primul game al meciului care are nevoie de “prelungiri”

Căldură mare la Paris

1

3-3! Nadal serveşte sigur şi îşi face serviciul

Se merge cap la cap în primul set. 3-2 Djokovic! Fără mingi de break pînă acum

Nadal are puţine emoţii, dar egalează la 2!

Dacă va învinge, Nadal îl va egala pe Sampras la numărul de Grand Slem-uri cîştigate, 14

rol

Novak Djokovic va trece în fruntea clasamentului ATP dacă cîştigă împotriva lui Rafa Nadal

2-1 Djokovic! Început echilibrat de meci

1-1! Game alb făcut de Nadal care serveşte foarte bine în acest debut

1-0! Djokovic reuşeşte să cîştige lejer pe propriul serviciu

Începe finala cu Djokovic la serviciu!

Mats Willander merge pe mîna lui Rafa Nadal în 4 sau 5 seturi. Vom vedea dacă are dreptate campionul suedez

Jucătorii au intrat pe teren! Vremea este foarte bună la Roland Garros, dar specialiştii consideră că temperaturile ridicate le vor pune dificultăţi celor doi jucători

espn

UPDATE 15:57 / Jucătorii se pregătesc să iasă pe teren. Partida poate fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

Rafael Nadal şi Novak Djokovic vor disputa finala de la Roland Garros cu începere de la ora 16:00. Va fi un duel crîncen între primii doi favoriţi ai turneului care s-au mai întîlnit de 41 de ori, scorul întîlnirilor directe fiind 22-19 pentru Rafa Nadal.

Spaniolul caută al 9-lea titlu de Grand Slem la Roland Garros, iar Novak Djokovic vrea să rupă dominaţia lui Nadal în capitala Franţei şi să cîştige ultimul titlu de Mare Slem care îi lipseşte.

Rafa Nadal a obţinut pînă acum 13 titluri de Mare Slem (8 la Roland Garros, două la Wimbledon, două la US Open şi unul la Australian Open), în timp ce Djokovic a obţinut 6 titluri pînă acum (4 la Australian Open şi cîte unul la Wimbledon şi US Open). Cei doi au oferit meciul turneului anul trecut în semifinale, cînd Rafa Nadal a reuşit să se impună în 5 seturi şi să se califice în finală.