în Fotbal international
07/08/2019, 14:29
Bafetimbi Gomis, golgheterul lui Al Hilal, laude pentru Răzvan Lucescu: “A decis stilul lui de joc” GALERIE FOTO
Răzvan Lucescu, lăudat de atacantul lui Al Hilal, Batefemi Gomis

Bafetimbi Gomis, golgheterul francez al echipei saudite Al Hilal, a fost eroul formaţiei sale în partida tur din cadrul optimilor de finală ale Ligii Campionilor Asiei, disputată marţi seară la Jeddah, pe terenul altei grupări saudite, Al Ahli. Al Hilal a fost condusă la pauză cu scorul de 2-1, dar la finalul celor 90 de minute tabela de marcaj a indicat succesul echipei preluate în această vară de Răzvan Lucescu. iar Bafetimbi Gomis a reuşit un hat-trick.

Răzvan Lucescu, lăudat de Bafetimbi Gomis

Suporterii lui Al Hilal au avut o dublă mulţumire la finalul acestui prim meci, rezultatul deschizând mult uşile spre sferturi de finală. Ei au fost bucuroşi pentru victoria în sine, meciurile cu Al Ahli, mai ales cele jucate la Jeddah, fiind mereu dificile, dar şi pentru calitatea jocului demonstrat de favoriţi, la un nivel superior celui exprimat până acum.

De altfel şi eroul partidei, autorul celor trei goluri, Bafetimbi Gomis, a ţinut să aducă elogiile sale noului antrenor, românul Răzvan Lucescu.  „Presiunea pe care am exercitat-o în partea secundă i-a forţat pe fundaşii adverşi să greşească. Puteam să ne impunem la un scor şi mai clar. Au decis stilul de joc şi filozofia cu care a venit Răzvan, a declarat Gomis în „Al Riyadh”, una dintre publicaţiile centrale din Arabia Saudită.

Răzvan Lucescu e considerat strategul care a gândit perfect repriza a doua a meciului cu Al Ahli

Răzvan Lucescu a lăsat în vară echipa cu care reușise eventul în Grecia

Răzvan Lucescu a surprins pe toată lumea când a anunţat în această vară decizia de a lăsa pe PAOK Salonic, echipă cu care tocmai făcuse eventul în Grecia şi de a merge în Arabia Saudită, la Al Hilal, acolo unde au mai fost ca antrenori români Cosmin Olăroiu şi Laurenţiu Reghecampf. Obiectivul lui Il Luce junior este câştigarea acestei ediţii a Ligii Campionilor Asiei. “Sunt mulţumit pentru victorie, chiar dacă am comis unele greşeli şi am primit un gol foarte repede” – a spus Răzvan Lucescu după acest meci.

Antrenorul învinşilor, Branko Ivankovic, nu a recunoscut superioritatea adversarului în a doua parte a meciului și a aruncat eșecul în capul arbitrului, care a viciat rezultatul. „Nu s-a ridicat deloc la nivelul unei asemenea partide. Ne-a acordat cartonaşe galbene nemeritate, primul gol primit a venit dintr-un ofsaid foarte limpede, iar la cel de-al doilea a inventat acea lovitură liberă”.