Ciprian Postolache
în Fotbal international
17/12/2018, 21:50
Răzvan Lucescu, o nouă victorie în campionat! Levadiakos – PAOK 1-2 și echipa lui Lucescu are 8 puncte avans GALERIE FOTO

Dacă în Europa League s-a făcut de râs, PAOK merge ceas în campionat. Cu fiecare etapă ce trece, echipa lui Răzvan Lucescu ia avans în fruntea clasamentului în Grecia. În etapa cu numărul 14 a fost Levadiakos – PAOK 1-2 și echipa antrenată de Răzvan Lucescu și-a mărit avansul în clasament, are 8 puncte față de următoarea clasată, Olympiacos.

Răzvan Lucescu este neînvins în Grecia, în acest sezon. PAOK are un parcurs impresionant în campionat, unde are 13 victorii în 14 etape. Trupa antrenată de Lucescu a început campionatul cu o penalizare de două puncte, dar a reușit să se distanțeze chiar și așa în clasamentul din Grecia. Cu un singur egal și numai victorii, PAOK a strâns 38 de puncte și e lider autoritar.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Răzvan Lucescu, o nouă victorie în campionat! PAOK merge ceas în Grecia, unde are 13 victorii în 14 etape și 8 puncte avans

În deplasarea de la Levadiakos, Aleksandar Prijovic a deschis scorul în minutul 41 pentru echipa antrenată de român, cu un șut superb la colțul scurt, iar olandezul Diego Biseswar a marcat pentru 2-0, în minutul 46. Gazdele au redus din diferență în minutul 75 prin Giorgos Zisopoulos, dar nu au reușit să o încurce pe PAOK, care este neînvinsă în campionat în acest sezon. Dacă traseul european al celor de la PAOK s-a terminat, acum obiectivul principal a rămas campionatul, pe care care clubul grec nu l-a mai câștigat de 34 de ani.

Răzvan Lucescu nu are adversar în Grecia, unde nu a mai pierdut în campionat din 11 martie 2018

În ultimii 30 de ani, în Grecia titlul a fost luat doar de cele 3 mari forțe ale fotbalului din această țară: Olympiacos, AEK și Panathinaikos. PAOK este după 14 etape prima în clasament cu 38 de puncte, urmată de Olympiacos cu 30 de puncte, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului se află Atromitos cu 28 de puncte.