Egal la ultima fază pentru Răzvan Lucescu în Grecia. PAOK rămâne lider

Sorin Dumitrescu
în Fotbal international
26/11/2017, 17:48

Răzvan Lucescu a trecut prin mari emoţii duminică, în meciul pe care echipa sa, PAOK Salonic, l-a susţinut în deplasare, la Atena, împotriva celor de la Panionos în etapa a 12-a din Superliga greacă. PAOK a smuls în al treilea minut de prelungiri remiza de 2-2 şi rămâne în fruntea ierarhie, cu 22 de puncte, din şase victorii, patru egaluri şi două eşecuri, la egalitate de puncte cu Atromitos Atena, care a făcut tot egal, 1-1 acasă cu Panathinaikos.

A fost un meci interzis cardiacilor. Asta pentru că alb-negrii din Salonic au jucat mai bine în prima repriză şi au intrat la pauză în avantaj, graţie unui penalty transformat de Kouloris în minutul 41. Golul venise perfect pentru oamenii lui Lucescu Junior, exact înaintea pauzei, însă în a doua parte nu echipa vizitatoare a fost cea care a avut mai mult aplomb, ci gazdele, care doreau să evite un alt eşec pe teren propriu cu AEK Atena, una dintre rivalele la titlu pentru PAOK.

Răzvan Lucescu a trecut prin mari emoţii

Panionios a devenit tot mai agresivă şi a beneficiat de faptul că a egalat foarte repede, la numai două minute de la reluare, într-un moment în care defensiva lui PAOK, una dintre cele mai bine puse la punct, probabil că încă se mai dezmorţea după minutele petrecute la vestiar. Şi situaţia a devenit şi mai rea pentru Lucescu după al doilea gol al lui Panionos, venit în minutul 86 şi se părea că va fi al treilea eşec în campionat pentru PAOK.

VEZI AICI ONLINE TOATE FAZELE MECIULUI, ECHIPELE DE START, CLASAMENTUL IN TIMP REAL

Însă în al treilea minut de prelungiri  Matos a adus o egalare nesperată din acţiunea lui Vieirinha şi PAOK a scos remiza. Lucescu a aliniat o echipă cosmopolită, cu un singur grec în prima repriză, Kolouris, autorul golului din penalty şi cu fostul stelist Fernando Varela în centrul apărării. PAOK poate pierde primul loc luni, când AEK joacă acasă în faţa ultimei clasate, Platanias, care are numai şase puncte.