Răzvan Marin, gol după o cursă de 60 de metri! A dat și o pasă decisivă. Video

Traian Terzian
în Jupiler League
07/10/2018, 21:54
Răzvan Marin, gol după o cursă de 60 de metri! A dat și o pasă decisivă. Video GALERIE FOTO
Răzvan Marin a marcat un gol după o cursă de 60 de metri în meciul Standard Liege - FC Bruges

Mijlocașul Răzvan Marin a marcat un gol după o cursă de 60 de metri într-un meci din etapa a zecea a campionatului Belgiei. Internaționalul român a marcat ultimul gol al întâlnirii pe care Standard Liege a câștigat-o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în fața liderului și campioanei en titre FC Bruges.

Internaționalul român a evoluat pe toată durata întâlnirii de pe stadionul Maurice Dufrasne și a fost desemnat cel mai bun jucător de pe teren. În prima repriză, în minutul 37, el i-a pasat decisiv marocanului Mehdi Carcela Gonzalez pentru primul gol al meciului, după o recuperare în jumătatea adversă.

Răzvan Marin a marcat ultimul gol al meciului Standard – FC Bruges, după o cursă impresionantă

În minutul 79, la scorul de 2-1, FC Bruges a beneficiat de un corner, dar defensiva gazdelor a reușit să respingă balonul. Defensiva oaspeților a fost surprinsă, iar Răzvan Marin a reușit să marcheze ultimul gol al meciului Standard Liege – FC Bruges 3-1, după o cursă impresionantă de 60 de metri, el finalizând cu precizie de la 11 metri.

În urma acestui succes, Standard Liege a urcta pe locul cinci în clasament, cu 18 puncte, la șapte puncte în urma formației FC Bruges, care a suferit în această seară prima înfrângere din acest sezon.

Răzvan Marin se bucură după golul marcat în meciul Standard Liege - FC Bruges
Răzvan Marin se bucură după golul marcat în meciul Standard Liege – FC Bruges

Un alt fotbalist român care a marcat în această seară este atacantul Alexandru Băluță. Fostul atacant al Univeristății Craiova a înscris în minutul 32 al doilea gol al formației sale, Slavia Praga, care a trecut, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, de echipa FK Pribaem, în etapa cu numărul 11 din campionatul Cehiei. În urma acestui succes, Slavia Praga a devenit lider în clasamentul din Cehia, cu 27 de puncte, la egalitate dar cu golaveraj mai bun decât Viktoria Plzzen. Pe poziția a treia, cu 23 de puncte, se află Sparta Praga, formația românilor Nicolae Stanciu, Alexandru Chipciu, Florin Niță și Bogdan Vătăjelu.