in Europa League
26/10/2018, 08:11
Răzvan Marin, pasă decisivă în Europa League. Standard a învins în prelungiri. Video GALERIE FOTO
Răzvan Marin a dat o pasă decisivă pentru Standard în Europa League

Răzvan Marin a dat o pasă decisivă pentru Standard Liege în meciul jucat pe teren propriu înpotriva celor de la Krasnodar, în runda cu numărul 3 din Europa League. Mijlocașul român a centrat în careu din corner, în prelungirile partidei, iar mingea a fost trimisă în poartă de Laifis. Standard s-a impus cu scorul de 2-1 și e pe locul 3 în Grupa J, cu 6 puncte, la egalitate cu liderul Sevilla și cu ocupanta locului 2, Krasnodar.

Mijlocașul român de 22 de ani a început partida din postura de titular. Echipa la care activează nu a avut un meci ușor cu cei de la Krasnodar, care au deschis scorul în minutul 39 prin Ari, din pasa lui Petrov, iar rușii au intrat la pauză cu avantaj de un gol pe tabela de marcaj. Tehnicianul Michel Preud’homme a început repriza secundă cu Djenepo în locul lui Agbo, iar Standard a părut mult mai motivată și a reușit egalarea prin Emond la doar 2 minute de la reluarea jocului.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Cele două echipe nu au mai găsit drumul spre gol până spre finalul meciului. Krasnodar a avut mingea mai mult (54% posesie) și și-a creat mai multe ocazii de gol (20, față de 11 ale lui Standard) însă în cele din urmă tot belgienii au marcat. Era minutul 90+3 al partidei și rușii se gândeau la fluierul de final, când Răzvan Marin a centrat perfect din corner, iar Laifis a trimis mingea cu capul în poartă, stabilind scorul final al întâlnirii Standard Liege – Krasnodar 2-1.

În urma acestei victorii, Standard ocupă locul 3 în Grupa J, cu 6 puncte (golaveraj 5-7), la egalitate cu Sevilla (locul 1, golaveraj 12-3) și Krasnodar (locul 2, golaveraj 4-3). Românul Răzvan Marin a jucat în 17 partide pentru Standard în acest sezon, reușind să marcheze un singur gol. De asemenea, mijlocașul adus de la Viitorul Constanța în ianuarie 2017 a dat 4 pase de gol și a primit 3 cartonașe galbene.