Autor: Cosmin Crăciun | 13.11.2020 | 19:00
Răzvan Oaidă, integralist la FCSB după 250 de zile! Când a jucat ultima oară 90 de minute. Sursa foto: SportPictures.eu

În vârstă de 22 de ani, Răzvan Oaidă a ajuns la FCSB de la FC Botoșani în vara anului 2019. El s-a accidentat grav în primăvară, iar în data de 13 noiembrie a fost integralist în FCSB 2 – Dinamo 2, scor 2-1.

Adus în schimbul a 700.000 de euro de Gigi Becali și considerat o viitoare vedetă a echipei, Oaidă nu a apucat să evolueze prea mult pentru FCSB. Mijlocașul central a lipsit aproape patru luni din cauza unei accidentări.

El s-a întors pe teren în actualul sezon al Ligii 1, însă a prins doar câteva minute în duelurile cu Hermannstadt, Chindia Târgoviște și FC Botoșani.

Răzvan Oaidă, integralist la FCSB după 250 de zile! A jucat cu Dinamo 2

După ce s-a accidentat la finalul duelului CFR Cluj – FCSB, disputat în „Gruia” la mijlocul lunii iunie, pentru Răzvan Oaidă a urmat o perioadă grea de recuperare, care s-a întins până la jumătatea lunii octombrie. Fotbalistul adus de Gigi Becali de la FC Botoșani a ratat finalul sezonului precedent, dar și câteva etape din actuala stagiune a Ligii 1.

Pentru prima oară după 250 de zile, Răzvan Oaidă a fost integralist din nou în culorile roș-albastre. El a evoluat pe toată durata partidei din Liga 3, câștigată de echipa a doua a FCSB-ului contra lui Dinamo 2, scor 2-1.

Oaidă mai jucase în acest sezon în Liga 1. El s-a întors pe teren la meciul câștigat de FCSB, scor 5-0, în fața lui Hermannstadt, atunci când a jucat 17 minute. În următoarea partidă, victoria cu 2-0 de pe terenul Chindiei Târgoviște. mijlocașul a prins 13 minute, iar cu FC Botoșani a evoluat preț de doar un minut.

Din nou cu Bogdan Argeș Vintilă pe bancă!

În mod remarcabil, ultima oară când Răzvan Oaidă era integralist la FCSB, tânărul mijlocaș reușea performanța tot sub comanda lui Bogdan Argeș Vintilă! Pe atunci antrenor al primei echipe, Vintilă îl folosea timp de 90 de minute pe Oaidă în duelul câștigat cu 4-1 în fața Universității Craiova, pe teren propriu, în data de 8 martie 2020.

Oaidă nu doar că era integralist, dar reușea să și marcheze două goluri, punând umărul serios la o victorie fantastică obținută de FCSB împotriva viitoarei vicecampioane a României. După acea partidă, a urmat duelul din Gruia, când Răzvan Oaidă a fost schimbat după 62 de minute. Ulterior, el s-a resimțit la antrenamente și a lipsit o bună bucată de timp.

Tot cu Bogdan Argeș Vintilă pe bancă, dar de această dată la FCSB 2, Oaidă a jucat din nou un meci întreg și are toate perspectivele de a reveni cu șanse mari de titularizare la prima echipă. FCSB are nevoie de jucători pe poziția de mijlocaș central, iar cel care a fost titular în sezonul precedent va primi, cu certitudine, posibilitatea de a-și câștiga locul în primul 11.