in Champions League
18/04/2019, 11:34
Cum a reacționat brazilianul Fernandinho când a fost întrebat ce părere are despre VAR GALERIE FOTO
Fernandinho a înjurat VAR-ul după meci

Brazilianul Fernandinho a fost extrem de nervos când a fost întrebat despre VAR după meciul în care echipa sa, Manchester City, a câștigat returul sferturilor de finală din Champions League cu Tottenham cu scorul de 4-3, dar a fost eliminată pe baza faptului că la scor general egal, 4-4,  Spurs merge mai departe ca urmare a faptului că a înscris în deplasare mai multe goluri. De fapt, City nici nu a marcat în tur, la Londra unde gazdele au câștigat cu 1-0, dar numai după ce City a ratat un penalty prin Aguero.

Reacția brazilianului Fernandinho despre VAR după Manchester City – Tottenham

Fernandinho nu și-a putut stăpâni nervii și în locul unei explicații a tras pur și simplă o înjurătură: F…K VAR! și în aceste două cuvinte a constat opinia sa despre faza din al treilea minut de prelungiri ale partidei, când golul lui Raheem Sterling nu a fost validat pentru un ofsaid la Aguero. Anularea golului a fost decisă de centralul partidei după ce a consultat imaginea video.

Desigur, pentru Fernandinho și pentru orice alt jucător este frustrant să ratezi o calificare pe baza unei decizii VAR, dar realitatea este că a fost o decizie corectă, Aguero fiind în ofsaid înainte ca Sterling să trimită în plasă ceea ce ar fi însemnat al treilea său gol în acest meci cu adevărat nebun. Însă City a greșit mult și au costat-o și mai mult toate aceste erori defensive, în special cele comise de Laporte, jucător adus de la Bilbao pe 65 de milioane euro.

Fernandinho, imaginea deznădejdii după meci

VAR a decis gol valabil pentru Spurs, deși mingea a lovit mâna lui Llorente

Dacă la ceea ce ar fi însemnat calificarea in extremis în semifinale pentru cetățeni arbitrul a luat hotărârea corectă discuțiile au fost aprinse și cu siguranță vor continua în privința faptului că a fost validat, tot pe baza VAR,  al treilea gol al oaspeților, înscris de spaniolul Fernando Llorente, deși toate reluările arată clar că jucătorul își crează avantaj în urma faptului că mingea i-a atins în primă fază brațul.

Tottenham merge pentru prima dată în istoria clubului în semifinalele Champions League, în timp ce, mai mult ca sigur, va urma un proces pentru antrenorul lui City, Pep Guardiola, un proces al fanilor, care văd că un club care a cheltuit sume imense pentru transferuri nu a reușit să ajungă măcar până în penultimul act în cea mai importantă competiție europeană intercluburi. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!