Reacții din presa internațională după debutul lui CR7 în Serie A

Autor: Ionuţ Cataramă | 18.08.2018 | 21:29
Reacții din presa internațională după debutul lui Ronaldo în Serie A

Cristiano Ronaldo a debutat la Juventus Torino în meciul câştigat în deplasare împotriva lui Chievo, în prima etapă din Serie A. Portughezul nu a reușit să înscrie niciun gol.

Juventus a câştigat greu la Chievo, deşi a dechis scorul încă din minutul 3, prin Khedira. Stepinski și Giacchierini au adus-o pe Chievo în avantaj, dar Juve a egalat, printr-un autogol al lui Bani, în minutul 75, după un corner.

Vezi ce a titrat presa internațională după Chievo – Juventus 2-3 în galeria foto de mai sus!

„Victorie chinuită pentru Juventus într-un debut fără gol pentru Cristiano” – a scris Marca.

„Debut fără gol pentru Cristiano” – a titrat As.

În comparație, publicațiile online din Italia au preferat să evidențieze desfășurarea meciului, fără a-i menționa numele lui Ronaldo

„Bernardeschi o salvează pe Juve. 3-2 în revenirea de la Verona” – a scris Gazzetta dello Sport.

În minutul 86, Mandzukic a marcat, golul a fost întâi validat cu tehnologia pe linia porţii, apoi a fost anulat cu VAR, după ce anterior Ronaldo l-a accidnetat destul de grav pe portarul Sorrentino. Porughezul l-a lovit cu piciorul în faţă fără intenţie pe goalkeeper-ul gazdelor, care nu a mai putut continua meciul, fiind înlocuit de Seculin. În minutul 90+3, Bernardeshi a marcat golul victoriei, deviind mingea în poartă după o centrare a lui Alex Sandro.

Ronaldo a jucat tot meciul şi a avut câteva ocazii de a marca, dar ori a trimis pe lângă poartă ori a apărat Sorrentino. Atacantul portughez a fost transferat în această vară de la Real Madrid pentru 100 de milioane de euro.

Juventus a epuizat cele 55.000 de tricouri inscripţionate cu numărul 7 şi cu numele lui Cristiano Roaldo pe care le-a pus în vânzare la scurt timp după venirea lui Ronaldo.  Fanii lui Juve şi ai atacantului portughez vor mai putea cumpăra tricouri cu numele lui Ronaldo abia în septembrie.  Juve a vândut tricourile în trei săptămâni şi a obţinut încasări de aproximativ 6,3 milioane de euro. Ritmul de vânzare a fost, conform Tuttosport, de două tricouri pe minut.