Real Madrid a îngenuncheat-o pe Juventus! Asensio a fost omul meciului. Video

Traian Terzian
în Fotbal international
05/08/2018, 08:56
Real Madrid a îngenuncheat-o pe Juventus! Asensio a fost omul meciului. Video GALERIE FOTO
Real Madrid a îngenuncheat-o pe Juventus Torino, scor 3-1, într-un meci din cadrul turneului amical International Champions Cup

Formația spaniolă Real Madrid a îngenuncheat-o pe campioana Italiei, Juventus Torino, într-un meci din cadrul turneului amical International Champions Cup. Câștigătoarea ultimelor trei ediții de Champions League s-a impus cu 3-1 în partida care a avut loc pe stadionul FedEx Field  din Landover (Statele Unite ale Americii).

Mai multe vedete ale celor două formații au lipsit de la această întâlnire. Tehnicianul ”galacticilor” Julen Lopetegui nu i-a avut la acest meci pe căpitanul Sergio Ramos, pe Luka Modric, Marcelo sau Raphael Varane, în timp ce de la ”Bătrâna Doamnă” au lipsit superstarul Cristiano Ronaldo, dar și Paulo Dybala, Juan Cuadrado, Mario Mandzukic, Douglas Costa sau Leonardo Bonucci, revenit de curând după un sezon petrecut la AC Milan.

Real Madrid a îngenuncheat-o pe Juventus prin golurile lui Asensio

Partida de la International Champions Cup a debutat cu autogolul lui Dani Carvajal, din minutul 12. ”Galacticii” au restabilit egalitatea cu cinci minute de pauză, atunci când galezul Gareth Bale a înscris cu un șut superb de la marginea careului mare. În repriza secundă, Real Madrid a îngenuncheat-o pe Juventus Torino cu golurile marcate de Marco Asensio. Prima reușită a internaționalului spaniol a venit din pasa noii vedete, brazilianul Vinicius Junior, în timp ce cel de-al doilea a fost realizat cu largul concurs al portarului polonez Wojciech Szczesny, vcare apoi a și fost schimbat de Massimiliano Allegri cu Mattia Perin.

Înainte de Supercupa Europei din 15 august în care va întâlni formația Atletico Madrid, ”galacticii” vor mai juca o partidă la International Champions Cup: cu AS Roma în 8 august la East Rutherford. Real Madrid va debuta în noul sezon din Primera Division într-un meci pe Santiago Bernabeu cu Getafe, în 19 august. În primul meci amical al verii, trupa lui Julen Lopetegui a fost învinsă de Manchester United, cu scorul de 2-1, în prima partidă fără supersatrul portughez Cristiano Ronaldo, cedat la campioana Italiei, Juventus Torino.

De partea cealaltă, pentru Juventus Torino acesta a fost ultimul meci amical important înaintea debutului în Serie A, care va avea loc în 18 august, de la ora 19:00, în deplasare cu formația Chievo Verona. La International Champions Cup, ”Bătrâna Doamnă” a învins Bayern Munchen cu scorul de 2-0, iar apoi a trecut la loviturile de departajare de Benfica Lisabona. Tot la loteria penaltyurilor s-a impus campioana Italiei și în meciul împotriva vedetelor din MLS, liga profesionistă nord-americană.

Cristiano Ronaldo a ajuns la Juventus de la Real Madrid

Real Madrid și Juventus Torino au fost protagonistele celui mai spectaculos transfer realizat în această vară. Superstarul portughez Cristiano Ronaldo a ajuns la campioana Italiei care va plăti 117 de milioane de euro în două tranșe. Fotbalistul a semnat un contract care se va întinde pe durata a patru sezoane şi va câştiga 30 de milioane de euro pe an.

Cristiano Ronaldo a creat o adevărată isterie la Torino. Un restaurant renumit din orașul italian a scos la vânzare pizza CR7, în culorile alb și negru ale campioanei Italiei. Un alt comerciant a început să vândă înghețata CR7, în onoarea aducerii superstarului portughez la Juventus. Înghețata este în alb și negru, deasupra fiind scris din biscuiți de ciocolată CR7 și este servită alături de fructe de pădure.