Real, back in business! Două penalty-uri refuzate de Cakir nemţilor. Verdictul specialistului. Video

01.05.2018 | 22:41
Cuneyt Cakir a salvat-o pe Real Madrid de două penalty-uri

Real Madrid a mai primit o mână de ajutor din partea arbitrilor în meciul cu Bayern Munchen. Cuneyt Cakir nu a acordat un penalty nemţilor în minutul 16 al meciului, jucătorii lui Jupp Heynckes protestând îndelung la decizia turcului.

UPDATE, ora 00:24 / Cristi Balaj a comentat cele trei faze controversate din meciul de pe “Santiago Bernabeu”. “La primul fault a fost 75% penalty, la henţul lui Marcelo a fost 100%, în timp ce la ultima fază vorbim de 60%”, a declarat fostul arbitru pentru Telekom Sport.

Robert Lewandowski a fost acroşat de Sergio Ramos, iar Cuneyt Cakir a refuzat să acorde o lovitură de la 11 metri. Jucătorii antrenaţi de Jupp Heynckes l-au înconjurat pe arbitrul turc şi i-au reproşat neacordarea penalty-ului.

Cuneyt Cakir, decizie pro-Real Madrid şi a în a doua repriză

A doua fază controversată a lui Cuneyt Cakir, pro-Real Madrid, a venit în minutele de prelungiri ale primei reprize. La o centrare a lui Joshua Kimmich, mingea l-a lovit în mână pe Marcelo, dar nici de această dată nu a fost sancţionată greşeala. VEZI IMAGINILE SUS ÎN GALERIA FOTO.

Nu este prima dată în acest sezon din Liga Campionilor în care madrilenii sunt ajutaţi de arbitrii. În manşa retur cu Juventus, din sferturile de finală, Real Madrid a primit un penalty controversat în minutele de prelungiri. Cristiano Ronaldo a transformat şi formaţia lui Zinedine Zidane s-a calificat în semifinale.

În minutul 51 al meciului, Robert Lewandowski a avut un nou contact cu Sergio Ramos, însă Cuneyt Cakir nu a acordat nici de această dată penalty. Cu două minute înainte, Karim Benzema a căzut, în careul bavarezilor, în urma unui duel cu Mats Hummels, iar arbitrul turc i-a făcut semne să se ridice.

Probleme şi în 2017

Real Madrid şi Bayern Munchen s-au duelat în sferturile de finală din sezonul trecut al Ligii Campionilor, iar madrilenii au primit atunci o mână de ajutor din partea lui Viktor Kassai la meciul retur de pe “Santiago Bernabeu”. Arbitrul maghiar nu i-a acordat un cartonaş roşu lui Casemiro, l-a eliminat greşit pe Vidal, iar ambele goluri marcate de Cristiano Ronaldo în prelungirile partidei au fost înscrise din poziţii de ofsaid. “Prestația arbitrilor a fost mai slabă decât a noastră. Știu că vorbim despre fotbal și că aceste lucruri se întâmplă, dar nu se poate să fie asemenea greșeli. Sperăm ca pe viitor arbitrii să fie ajutați de tehnologia video, iar aceste lucruri să nu se mai întâmple. Meritam mai mult în această seară”, declara Carlo Ancelotti la finalul meciului.