in Stiri sportive
12/04/2018, 00:14
REAL
Foto. Presa “arde” după controversa de la Madrid! “Ce furt!” GALERIE FOTO

Juventus a fost aproape de a întoarce soarta calificării, după ce italienii au condus-o pe Real Madrid cu 3-0 până în ultimele minute ale meciului de pe “Santiago Bernabeu”. În prelungiri, campioana Spaniei a primit un penalty controversat, iar Gianluigi Buffon a fost eliminat după ce a văzut cartonaşul roşu. Cristiano Ronaldo a înscris şi a dus-o pe Real Madrid în semifinale. Presa din Europa a taxat faza din prelungirile partidei. VEZI IMAGINILE SUS ÎN GALERIA FOTO.

“La un pas de o criză de nervi”, au titrat jurnaliştii de la L’Equipe. “Scandal pe Bernabeu”, a fost titlul pe care l-au folosit catalanii de la Sport, care au detaliat în text: “Este cel mai mare furt din istorie!”. “Calificare controversată a lui Real Madrid”, au notat cei de la Mundo Deportivo. “Drama lui Juventus pe Bernabeu”, au scris italienii de la La Gazzetta dello Sport.

Englezii nu au scris despre greşeala de la Real Madrid – Juventus 1-3

Penalty-ul controversat a trecut neobservat în presa din Anglia. Mirror, The Sun sau Daily Mail nu au comentat în niciun fel greşeala arbitrului Michael Oliver. Nici presa din Madrid nu a comentat prea mult penalty-ul. “Maestru al supravieţuirii” şi “De la panică la semifinale”, au fost titlurile de pe Marca, respectiv AS.