Preşedintele lui Juventus cere o măsură imediată: “VAR în Champions!” GALERIE FOTO

Revista Fanatik / Septembrie - 48 de pagini, numai 5 lei
48 de pagini, numai 5 lei

Petre Cozma, răvăşit de eliberarea ucigașilor fiului: „Îi iau cu lopata!”
Acum la toate punctele de presă

După ce câştigase de o manieră categorică, în tur, la Torino, cu 3-0, în faţa lui Juventus, Real Madrid a fost la câteva secunde de cea mai mare contraperformanţă din istoria sa în cupele europene. Italienii au reuşit să refacă diferenţa din tur şi fără sprijinul imens al arbitrului englez Michael Oliver, care a dictat penalty în minutul 93 într-o fază mai mult decât controversată, cine ştie ce s-ar mai fi întâmplat în prelungiri. VEZI ÎN GALERIA FOTO

Preşedintele învinşilor, Andrea Agnelli, a oferit o adevărată lecţie de gentleman după meci. Spre deosebire de Gigi Buffon, care şi-a ieşit din minţi, Agnelli a evitat să aducă orice urmă de reproş centralului englez, deşi ar fi avut tot dreptul din lume, şi spune că după acest meci este imperios necesar ca din sezonul viitor să fie introdus sistemul VAR în arbitraj în Champions League şi Europa League.

“Nu trebuie să facem un caz din această eliminare, nu trebuie să plângem. Trebuie să trecem peste tot şi să ne canalizăm pe campionat. Ne aşteaptă meciuri grele în continuare. A fost o dublă foarte bună cu Real, fiecare dintre echipe a jucat fantastic câte un meci.”Cred că VAR-ul e un instrument foarte important, care ar fi lămurit ce s-a întâmplat în prelungiri”.

Totodată, Agnelli dezvăluie faptul că Sergio Ramos, marele absent al gazdelor, datorită suspendării, i-a spus că a fost penalty. Răspunsul şefului bianconerilor este un alt exerciţiu de eleganţă: “Am vorbit cu Ramos, care era aproape de tunel. Mi-a spus că a fost penalty clar. I-am zis să aibă răbdare, să vadă reluările. Să aibă respect pentru noi. Eu nu ştiu în ce măsură, dacă aceeaşi fază ar fi avut loc în careul lui Real, s-ar fi dat penalty”Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi