Traian Terzian
în La Liga
19/01/2019, 19:06
Real Madrid – Sevilla 2-0. Casemiro şi Modric îi trezesc pe “galactici” care urcă pe podium GALERIE FOTO
Real Madrid - Sevilla 2-0. Casemiro şi Modric îi trezesc pe galactici care urcă pe podium

Real Madrid a câştigat clar derby-ul pentru podium cu Sevilla. “Galacticii” au dominat jocul, însă au reuşit să înscrie destul de târziu golurile izbăvirii. Casemiro a deschis scorul cu un şut superb de la 30 de metri, iar Modric a stabilit scorul final în prelungiri cu un şut din careu. Realul urcă pe podium în La Liga, însă este la 7 puncte de Barcelona, cu un meci în plus pentru “galactici”.  Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Horia IVANOVICI e "Fan ROMÂNIA"! Noua emisiune, cu invitaţi de marcă, este zilnic LIVE VIDEO pe facebook.com/HoriaIvanovici şi pe canalul de youtube! Abonează-te, dă SUBSCRIBE şi SEE FIRST la cele două canale!

VEZI VIDEO REZUMAT:

Min. 90+3 / Modric securizează victoria Realului cu un şut superb din careu.

Min. 78 / Casemiro a deschis scorul cu un șut extraordinar de la 30 de metri.

A început meciul.

UPDATE, ora 16:43 / Se știu echipele de start.

”Galacticii” traversează un sezon extrem de dificil și sunt pe locul patru în clasamentul din La Liga, la egalitate de puncte cu adversara de sâmbătă, dar la zece puncte în urma rivalei din Barcelona. După un început de 2019 modest, Real Madrid a reușit să se impună cu greu pe terenul lui Betis Sevilla și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.

Real Madrid – Sevilla Live Stream Online la TV Digi Sport 1 și Telekom Sport 1

Partida Real Madrid – Sevilla se va disputa sâmbătă, de la ora 17:15 și va fi transmisă în direct de Digi Sport 1 și Telekom Sport 1. Toate fazele importante şi golurile vor putea fi urmărite în format LIVE VIDEO pe FANATIK. Elevii lui Pablo Machian au reușit o primă parte a sezonului foarte bună și păstrează șanse în toate competițiile în care sunt implicați: La Liga (locul 3), Cupa Spaniei (sferturi cu Barcelona) și Europa League (16-imi cu Lazio).

Franco Vazquez și Luka Modric în duel pentru balon în meciul Sevilla - Real Madrid 3-0 disputat în 2018
Franco Vazquez și Luka Modric în duel pentru balon în meciul Sevilla – Real Madrid 3-0 disputat în 2018

Cele două formații s-au întâlnit de 53 de ori până în acest moment, iar ”galacticii” au un avantaj consistent în meciurile directe. Real Madrid are 34 de victorii, Sevilla 15, iar patru întâlniri s-au încheiat la egalitate. Andaluzii au câștigat ambele meciuri jucate în 2018, dar nu s-au mai impus pe Santiago Bernabeu de mai bine de 10 ani. În decembrie 2008 a fost un  spectaculos 4-3 pentru Sevilla.

La Liga LIVE VIDEO şi STREAM pe FANATIK

Tehnicianul argentinian Santiago Solari nu-i va avea la dispoziție pe Keylor Navas, Mariano Diaz, Marcos Asensio, Toni Kroos, Gareth Bale, Marcos Llorente și Jesus Vallejo, iar prezența pe teren a jucătorilor Thibaut Courtois și Karim Benzema este incertă, deși ei au fost reținuți în lotul de 19. De partea cealaltă, tehnicianul Pablo Machian nu-i va putea folosi pe suspendatul Roque Mesa și pe accidentații Maxime Gonalons și Nolito.

”Galacticii” pleacă favoriți în meciul de astăzi, având o cotă la victorie de 1,80, față de 4,30 Sevilla și 3,80 rezultatul de egalitate. Bookmakerii oferă o cotă de 6,70 pentru vaarianta ”x pauză / x final” și de 8,75 pentru ca Real Madrid să marcheze exact patru goluri.