Campioana a rupt tradiţia negativă! CFR Cluj, prima victorie pe teren propriu cu FCSB după cinci ani de secetă

02.02.2020 | 21:57
Campioana a rupt traditia negativa CFR Cluj prima victorie pe teren propriu cu FCSB dupa cinci ani de seceta

CFR Cluj a învins-o pe FCSB, scor 1-0, după golul marcat de Vinicius în minutul 79. Campioana României este la prima victorie în faţa rivalilor pe teren propriu după o pauză de cinci ani, precedentele dueluri terminându-se la egalitate.

CFR Cluj a învins-o pe FCSB pentru a treia oară în 15 ani

FCSB este echipa care i-a pus cele mai mari probleme lui CFR Cluj, iar campioana României a dezvoltat un complex în faţa rivalei, cu toate că a câştigat titlul în ultimele două sezoane. În ultimii 15 ani, până în această seară, clujenii obţinuseră doar două victorii în cele 17 derby-uri jucate pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu”.

Pe 6 noiembrie 2005, în etapa a 12-a, CFR Cluj obţinea prima victorie, pe teren propriu, în faţa FCSB-ului în campionat, după revenirea ardelenilor în prima ligă. Cristi Coroian reuşea să înscrie, în minutul 9, singurul gol al victoriei echipei din Gruia. Echipa antrenată pe atunci de Dorinel Munteanu ocupa locul 3, după 12 etape, dar se afla la şapte puncte în spatele liderului Dinamo.

După zece ani, CFR Cluj a reuşit o nouă victorie, pe teren propriu, împotriva FCSB-ului. Pe 1 noiembrie 2015, clujenii, aflaţi într-o situaţie financiară precară, câştigau meciul din Gruia, scor 2-0, după golurile marcate de Vitor Bruno şi Alexandru Păun.

FCSB are patru victorii în Gruia cu CFR Cluj

FCSB s-a impus de patru ori pe terenul lui CFR Cluj în ultimii 15 ani. Ultimul meci câştigat de vicecampionii României, în Gruia, datează din 10 august 2014, când Cristi Tănase a înscris singurul al victoriei. De altfel, clujenii au jucat în 10 oameni a doua repriză, după ce Sergiu Negruţ a fost eliminată chiar înainte de pauză.

Formaţia roş-albastră a reuşit să bifeze două victorii consecutive pe terenul lui CFR Cluj. Înainte de succesul obţinut pe 10 august 2014, FCSB a plecat cu toate cele trei puncte şi la capătul meciului jucat pe 8 martie 2014. Victoria a venit după un gol înscris de Alex Chipciu, care s-a transferat în Gruia în această iarnă.

Remiza, cuvântul de ordine în ultimele şase meciuri jucate în Gruia

După victoria obţinută de CFR Cluj pe 1 noiembrie 2015, derby-urile dintre cele două rivale, disputate în Gruia, s-au terminat de fiecare dată la egalitate. Patru meciuri s-au terminat cu scorul de 1-1, în timp ce alte două partide s-au încheiat cu 0-0.

Ultimul derby CFR Cluj – FCSB, jucat pe “Dr. Constantin Rădulescu”, s-a disputat pe 16 aprilie 2019, în turul play-off-ului din campionat. Cele două rivale au terminat la egalitate, scor 0-0, iar clujenii au câştigat titlul la finalul sezonului.