Recordul care a fost stabilit recent de o echipă de oameni de știință din China. Până în prezent, nu s-a mai întâmplat acest lucru în istoria planetei. Rezultatele sunt impresionante.
Oamenii de știință din China au reușit să stabilească un nou record mondial de câmp magnetic. Mai exact, cercetătorii au produs un câmp magnetic stabil de 42,02 Tesla, care este de peste 800.000 de ori mai puternic decât cel al planetei noastre.
Magnetul e realizat din fire metalice încolăcite și face parte dintr-o categoria de magneți rezistivi, care se utilizează la scară largă în centrele de cercetare a magnetului din toată lumea.
Noul record stabilit este considerat a fi un progres major pentru Laboratorul de Câmpuri Magnetice Înalte din cadrul Academiei Chineze de Științe (CHMFL). Timp de patru ani, echipa de cercetători a făcut constant eforturi.
În final, cercetătorii și inginerii chinezi au rafinat structura magnetului, optimizând procesul de fabricație. Aceștia au obținut un câmp magnetic stabil de 42,02 Tesla, cu o sursă de alimentare de 32,3 MW.
Echipa a reușit să depășească recordul de 41,4 Tesla, care a fost stabilit în 2017, de către Laboratorul Național de Câmpuri Magnetice Înalte al SUA.
Joachim Wosnitza, fizician la Laboratorul de Câmpuri Magnetice Înalte din Dresda, Germania, a spus că acest magnet deschide calea pentru a dezvolta niște magneți fiabili, ce pot susține câmpuri magnetice care să fie și mai puternice. Progresele le-ar putea permite cercetătorilor să descopere fenomene fizice noi, dar și neașteptate.
Magneții cu câmpuri înalte reprezintă elemente necesare pentru a putea explora proprietățile ascunse ale materialelor avansate, precum supraconductorii, care pot să transporte curent electric fără să genereze căldură reziduală la temperaturi foarte scăzute.
Mai mult, aceste câmpuri magnetice oferă șanse de a observa fenomene fizice nemaiîntâlnite, dar și de a manipula stările materiei. Pot oferi perspective utile în domeniul fizicii materiei condensate, după cum informează Interesting Engineering.
Alexander Eaton, fizician în domeniul materiei condensate la Universitatea Cambridge (Anglia), a spus despre câmpurile magnetice înalte că sunt foarte utile pentru experimentele ce necesită măsurători foarte sensibile.
Acestea îmbunătățesc rezoluția și, totodată, facilitează detectarea fenomenelor subtile. Fiecare Tesla suplimentar îmbunătățește considerabil precizia măsurătorilor și permite o mai bună înțelegere a efectelor fizice evazive.
Guangli Kuang, specialist în câmpuri magnetice înalte la SHMFF (Unitatea de Câmp Magnetic Stabil a Academiei Chineze de Științe), a spus despre echipă că a dedicat mulți ani rafinării magnetului astfel încât să poată atinge acest nou record. Expertul a spus că nu a fost deloc o realizare ușoară.
Magneții rezistivi reprezintă o tehnologie mai veche, însă pot menține câmpuri magnetice înalte pentru perioade mai lungi, comparativ cu cei hibrizi sau supraconductori complet noi.
În plus, avantajul acestora este faptul că pot să-și crească rapid câmpurile magnetice, motiv pentru care sunt potriviți pentru experimente.
Au, însă, un dezavantaj. Consumul semnificativ de energie îi face să fie costisitori de operat. Pentru magnetul rezistiv de la SHMFF, a fost nevoie de 32,3 megawați de electricitate pentru a putea atinge câmpul record.
Din cauza consumului ridicat de energie, este stimulată dezvoltarea magneților hibrizi și supraconductori. Aceștia pot produce câmpuri magnetice înalte, care să consume mai puțină energie.
Cercetătorii de la NHMFL au creat, în 2019, un mic magnet supraconductor. Acesta a atins, temporar, un câmp de 45,5 Tesla, iar acum lucrează la un magnet supraconductor mai mare, de 40 Tesla, pentru a face experimente.
În acest timp, echipa SHMFF se ocupă cu construirea unui magnet hibrid de 55 Tesla. Este de așteptat ca magneții noi să fie mai ieftini de operat, în comparație cu cei rezistivi. Aceștia necesită, totuși, costuri mari de construcție și sisteme complexe de răcire.