Luana Martinescu    Traian Terzian
in Champions League
18/09/2019, 00:30
Repriză nebună cu 6 goluri în Salzburg – Genk! Norvegianul Erling Braut Haland, viitorul adversar al României, primul hattrick al sezonului în Champions League. VIDEO GALERIE FOTO
Partida FC Salzburg - RC Genk, din prima etapă a Grupei E a Champions League, a oferit o primă repriză nebună în care s-au marcat nu mai puțin de 6 goluri

Partida FC Salzburg – RC Genk, din prima etapă a Grupei E a Champions League, a oferit o primă repriză nebună în care s-au marcat nu mai puțin de 6 goluri. Tehnicianul campioanei Belgiei, Felice Mazzu, a decis să înceapă întâlnirea fără Ianis Hagi, așa cum s-a întâmplat și la ultimele partide din campionat. Până la final s-au mai marcat două goluri pentru un 6-2 categoric.

Repriză nebună cu 6 goluri în Salzburg – Genk

Meciul FC Salzburg – RC Genk este de departe meciul care o oferit cea mai spectaculoasă repriză din această zi, o repriză nebună în care s-a marcat de 6 ori. Gazdele au fost vioara întâi a acestei partide și după 45 de minute sunt într-un avantaj neverosimil: 5-1.

Eroul primei reprize a fost tânărul atacant norvegian Erling Braut Haland, care a devenit marcatorul primului hattrick din acest sezon. La doar 19 ani, fotbalistul lui Salzburg a marcat în minutele 2, 34 și 45. Celelate goluri ale austriecilor au fost reușite de Hwang Hee-Chan (36) și Dominik Szoboszlai (45+2), în timp ce pentru belgieni a punctat Jhon Lucumi (40). VEZI AICI TOATE GOLURILE

Erling Braut Haland sărbătorind unul dintre golurile marcate în meciul Salzburg – Genk

Haland a marcat 9 goluri într-un meci de la CM Under20

Prestația excelentă a lui Erling Braut Haland ar putea să-l aduxcă în atenția selecționerului echipei naționale a Norvegiei, Lars Lagerback, și ar putea fi adversarul României la meciul din 15 octombrie, din preliminariile Campionatului European din 2020.El a mai reușit o performanță de senzație în acest an, înscriind nu mai puțin de nouă goluri în meciul Norvegia – Honduras 12-0 de la Campionatul Mondial Under 20.