VIDEO / Tătăruşanu, în semifinalele Ligii Europa! Vezi TOATE golurile şi echipele calificate

Se ştiu semifinalistele din Liga Europa. Pentru ultimul act se vor bate Dnipro, Napoli, Sevilla şi Fiorentina....
24.04.2015 | 00:00
VIDEO  Tatarusanu in semifinalele Ligii Europa Vezi TOATE golurile si echipele calificate

Tragerea la sorţi are loc azi, începînd cu ora 14:00, şi va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO.

REZULTATE

Dnipro – Club Brugge 1-0 (Şakov 82)

Şakov înscrie golul care o poate duce pe Dnipro în semifinalele Ligii Europa!

Fiorentina – Dinamo Kiev 2-0 (Gomez 43, Vargas 90+4)

Gomez înscrie un gol norocos şi Fiorentina se îndreaptă spre semifinale.

Loading the player…

Vargas închide tabela cu un şut puternic din interiorul careului.

Napoli – Wolfsburg 2-2 (Callejon 50, Mertens 65 / Klose 72, Perisic 73)

Callejon a deschis scorul.

Mertens dublează avantajul italienilor.

Klose micşorează diferenţa.

Perisic egalează, dar se loveşte.

Zenit – Sevilla 2-2 (Rondon 46, Hulk 72 / Bacca 6 pen, Gameiro 85)

Bacca a deschis scorul.

Rondon a egalat după o greşeală mare făcută de Beto.

Hulk o duce pe Zenit în avantaj şi meciul se îndreaptă spre prelungiri.

Gameiro egalează şi Sevilla este ca şi calificată în semifinale.

zenit sevilla

Prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa a adus un rezultat surprinzător, la Wolfsburg, acolo unde tehnicianul Rafa Benitez şi-a sărbătorit ziua de naştere în stil mare, cu o victorie la scor. Toate partidele vor putea fi urmărite în format LIVESCORE pe FANATIK.RO.

Tragerea la sorţi pentru semifinalele competiţiei are loc vineri, 24 aprilie.

Napoli – Wolfsburg (în tur 4-1)

Wolfsburg nu mai pierduse niciodată la un scor atît de drastic, pe teren propriu, într-un meci din cupele europene. Cu toate că echipa germană şi-a întărit considerabil lotul, în ultimul sezon, cu jucători ca Andre Schurrle, sau Kevin De Bruyne, evaluaţi împreună la peste 50 milioane euro, nimic nu i-a putut opri pe Higuain şi Hamsik. Nici măcar atmosfera impresionantă de pe stadionul german, nu i-a putut mobiliza pe elevii lui Hecking, care au ezitat mult prea mult în faţa porţii lui Andujar.

Echipele probabile:
Napoli (4-5-1): Andujar – Maggio, Albiol, Britos, Ghoulam – Lopez, Inler, Gabbiadini, De Guzman, Mertens – Zapata.
Wolfsburg (4-2-3-1): Benaglio – Trasch, Knoche, Naldo, Rodriguez – Guilavogui, Luiz Gustavo – Caliguri, Arnold, Perisic – Dost.

Cote calificare: Napoli – 1,01, Wolfsburg – 26,00

Zenit – Sevilla (în tur 1-2)

Sevilla, deţinătoarea trofeului, şi-a respectat blazonul, pe teren propriu, împotriva unei echipe cu un potenţial ofensiv uriaş. De altfel Zenitul a fost echipe cu cele mai multe ocazii de gol, Sevilla marcînd la singurele sale ocazii importante. Elevii lui Unai Emery au evitat dezastrul în ultimele 20 de minute ale jocului, asta după echipa din Rusia lăsase deja garda jos. O problemă pentru Andre Villas-Boas, tehnicianul lui Zenit, a fost şi faptul că nu s-a putut baza pe starul echipei, brazilianul Hulk, cel care în astfel de momente dificile ar fi tras după el toată echipa.

Zenit (5-4-1): Lodigin – Smolnikov, Aniukov, Neto, Lombaerts, Criscito – Shatov, Javi Garcia, Witsel, Danny – Hulk.
Sevilla (4-5-1): Sergio Rico – Coke, Pareja, Carrico, Tremoulinas – Krichowiak, Iborra, Vidal, Banega, Vitolo – Bacca.

Cote calificare: Zenit 2,50 – Sevilla 1,50

Fiorentina – Dinamo Kiev (în tur 1-1)

Poate cel mai strâns şi palpitant meci al turului a fost cel dintre Dinamo şi Fiorentina. Tătăruşanu a fost din nou rezerva lui Neto la acest meci şi probabil că evoluţia românului ar fi fost o reală surpriză dacă era introdus pe teren. Cu Iarmolenko de partea gazdelor şi Salah, în tricoul echipei viole, meciul s-a anunţat încă de la început unul spectaculos. Iar în ciuda golurilor puţine, ocaziile şi fazele frumoase nu au lipsit. După ce ucrainenii au deschis scorul în din prima repriză, Fiorentina a reuşit să egaleze abia pe final, în prelungiri, asta după ce a ratat cel puţin două ocazii clare de gol.

Fiorentina (4-4-2): Neto – Richards, Gonzalo Rodriguez, Basanta, Pasqual – Matias Fernandez, Badelj, Borja Valero – Ilicic, Gomez, Salah.
Dinamo (4-5-1): Shovkovski – Danilo Silva, Khacheridi, Vida, Antunes – Ribalka, Belhanda, Sydorchuk, Iarmolenko, Lens- Kravets.

Cote calificare: Fiorentina – 1,36, Dinamo Kiev 3,00

Dnipro – Club Brugge (în tur 0-0)

Un meci fără goluri, dar cu ocazii multe, Brugge – Dnipro a fost o confruntare între două echipe egale şi ca valoare şi ca evoluţie pe teren. Nu ar fi exclus ca soarta dublei să fie decisă, în retur, în prelungiri sau chiar la loviturile de departajare.

Dnipro (4-5-1): Boiko – Fedetskiy, Douglas, Cheberiachko, Leo Matos – Kankava, Rotan, Bezus, Luchkevich, Konoplianka – Kalinic.
Club Brugge (4-3-3): Ryan – De Fauw, Simons, Mechele, De Bock – Vormer, Silva, Vazquez – Refaelov, Oulare, Izquerdo.

Cote calificare: Dnipro – 1,80, Club Brugge 1,90