Revanșa “câinilor”! FCSB, prestație lamentabilă în fața rivalei. Cronica derby-ului decis de Adam Nemec

Autor: Marian Popovici | 10.02.2021 | 22:32
Revanșa
Denis Gratian Harut si Adam Nemec in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FCSB, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, miercuri 10 februarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo și-a luat revanșa în fața celor de la FCSB reușind să câștige cu 1-0 derby-ul din optimile Cupei Românei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Adam Nemec în minutul 55, iar FCSB a arătat prea puțin pentru o echipă care își propune să câștige toate trofeele interne, chiar dacă Petrea a jucat cu rezervele. Dinamo a avut mai mult inițiativa, a avut ocaziile mai mari și s-a calificat meritat în sferturi.

Dinamo – FCSB, jucat într-o atmosferă de primăvară… în februarie!

La fix o săptămână de la derby-ul din campionat, Dinamo și FCSB s-au întâlnit din nou pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare, de această dată în optimile de finală a le Cupei României. După ce săptămâna trecută, suporterilor le-a fost interzis să se strângă în grupuri și să aștepte echipa, de această dată a fost liniște pe străzile din jurul stadionului.

Cu 10 grade mai mult în termometre față de meciul din campionat, confruntarea s-a desfășurat într-o atmosferă de primăvară. N-a mai fost nevoie de geci groase pentru oamenii de pe margine, iar gazonul s-a prezentat într-o stare mult mai bună decât în urmă cu o săptămână.

FCSB cu rezervele, Dinamo cu titularii!

Ovidiu Popescu a fost clientul reprezentanților DDB din tribune, aceștia spunând că îi vor trimite factura de 500 de euro pentru panoul de la vestiare pe care l-a spart după victoria cu 1-0 din campionat.

Cei doi antrenori au avut abordări diferite. Toni Petrea a hotărât să abordeze cu rezervele derby-ul, folosind doar doi jucători din formula de start din campionat: Andrei Vlad și Adrian Șut. De cealaltă parte, Jerry Gane a trimis în teren cea mai bună echipă.

“Câinii”, mai activi în start de meci! Nepomuceno, ratangiul de serviciu

Iar în startul meciului Dinamo a avut mai mult inițiativa. Fabbrini și Nemec au avut câteva acțiuni consistente, însă poarta lui Andrei Vlad nu a fost pusă în pericol. FCSB s-a mulțumit în debut să lovească pe contraatac și a tras primul șut pe poarta lui Eșanu după un sfert de oră prin Oaidă.

Replica lui Dinamo nu s-a lăsat așteptată și Adam Nemec a trimis o lovitură de cap periculoasă, reținută de Andrei Vlad. În minutul 23, Dinamo a ratat o nouă șansă bună. Nepomuceno a tras slab din poziție foarte bună, iar “câinii” au arătat un alt joc față de confruntarea din campionat.

Răzvan Oaidă a ratat ocazia reprizei!

FCSB a dat semne de revenire după două acțiuni periculoase la poarta lui Eșanu. Niță a avut o incursiune incisivă în partea stâmgă, balonul fiind scos în corner, iar în minutul 30, Oaidă a tras peste poartă din poziție bună.

Răzvan Oaidă a ratat cea mai mare șansă a reprizei. Adrian Niță a avut o nouă incursiune energică în partea stângă și a scos perfect în centru, însă Oaidă a tras peste poartă deși a fost singur singurel, în poziție centrală, la 10 metri de poarta lui Eșanu.

Adrian Niță, supriza plăcută a FCSB-ului! A arat banda stângă

Tânărul Adrian Niță și-a continuat cursele în banda stângă și după ocazia mare ratată de Oaidă, liniile FCSB-ului au stat mai sus. Dinamo a cedat inițiativa și roș-albaștrii au fost mai periculoși în final de repriză.

La pauză, FCSB a efectuat numai puțin de trei schimbări. La roș-albaștrii au intrat Florin Tănase, Florinel Coman și Darius Olaru în locul lui Alex Buziuc, Adrian Șut și Ionuț Vînă. La “câini” a intrat Jonathan Morsay, în locul lui Magaye Gueye.

Ratarea uriașă a lui Morsay a anunțat golul lui Nemec!

Dinamo a ratat prima șansă a reprizei. Șutul lui Adam Nemec a fost deviat câțiva centimetri peste poartă de defensiva adversă. Ofensiva dinamovistă a continuat și nou intratul Morsay a scăpat singur cu Vlad.

Prima dată a trimis în portar, însă mingea a ricoșat înapoi la suedez, care a trimis alături, deși poarta era goală. Începutul părții secunde a fost încins. FCSB a încercat să contraatace tăios, însă Olaru și Niță au finalizat slab două șanse bune.

Echilibrul de pe tabelă s-a rupt în minutul 55 când Adam Nemec a marcat după o centrare a lui Paul Anton. Andrei Vlad a plonjat, însă nu a putut să scoată mingea trimisă de atacantul dinamovist.

Florin Tănase, singurul om de la FCSB care a creat pericol!

FCSB a fost groggy după gol și Adam Nemec a mai ratat o ocazie bună. Jocul la creație al roș-albaștrilor a suferit și Dinamo a continuat să aibă inițiativa. FCSB a epuizat în minutul 66 când Dragoș Nedelcu i-a lăsat locul lui Vukusic.

În ciuda celor cinci schimbări efectuate într-un interval de 20 de minute, jocul FCSB a fost inconsistent. Florin Tănase a avut o pasă luminoasă la Vulkusic, însă atacantul croat s-a precipitat și a centrat moale pentru Coman.

În afara paselor inteligente lui Florin Tănase, jocul de atac al roș-albaștrilor a fost inexistent. Vukusic a fost capăt de linie pentru mai multe acțiuni, în timp ce Florinel Coman a atins rareori mingea.

Darius Olaru putea aduce egalarea cu 5 minute înainte de final, însă șutul mijlocașului a fost scos în corner de Eșanu. Finalul de meci a fost animat doar de o lovitura liberă pe care FCSB a avut-o în apropierea porții lui Eșanu. Însă, roș-albaștrii putut da nicio replică și Dinamo a obținut calificarea în sferturi.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Hermannstadt: 1,47 este cota pentru „2 solist”. Vezi aici toate cotele!