VIDEO / ”Tunarii” s-au RĂZBUNAT: Arsenal s-a calificat în sferturile Cupei Angliei în dauna lui Liverpool

Min. 90+3. Meciul se încheie. Arsenal se califică în sferturile Cupei Angliei. 2-1 scor final....

Min. 63. Liverpool nu primeşte o lovitură clară de la ”11” metri.

Loading the player…

Min. 59. GOOOOOL Liverpool revine în joc! Gerrard marchează de la ”11” metri!

Min. 47. GOOOOOL Arsenal! Podolski majorează diferenţa pentru! 2-0

Min. 46. A început repriza secundă.

Min. 45+1. Prima repriză se încheie.

Min. 45+1. Sterling se contrează cu arbitrul Webb, însă atacantul lui Liverpool scapă fără avertizment.

GracefulVelvetyGoose

Min. 6. GOOOOL Arsenal deschide scorul prin Oxlade-Chamberlain! 1-0!

Min. 5. Sturridge mai ratează o dată. Şutează din unghi în plasa laterală.

Min. 2. Sturridge ratează prima ocazie a meciului. Fabianski respinge mingea în corner.

Min. 1. A început meciul!

Echipele de start! Arsene Wenger foloseşte mai multe rezerve, în timp ce tehnicianul lui Liverpool foloseşte ”garnitura” de bază.

Capture

„Cormoranii” aterizează la Londra într-un moment foarte greu pentru „tunari”, care pot fi eliminaţi din toate competiţiile în doar două săptămîni.

După ce Liverpool a cîştigat „en fanfare” cu 5-1 partida din campionat, toată lumea aşteaptă cu mult interes jocul din optimile Cupei FA, unde londonezii au şansa să răzbune acel rezultat, iar oaspeţii să demonstreze că nu a fost o întîmplare. Pe „Anfield Road”, elevii lui Brendan Rodgers conduceau cu 4-0 în minutul 20 (!), 5-0 în minutul 52, reuşind să îi umilească pe tunari cu 5-1 scor final.

Partida din turul campionatului, de pe „Emirates”, le dă încredere, totuşi, londonezilor, care s-au impus cu 2-0 în acel duel. Rămîne de văzut acum cît a avut de suferit moralul „tunarilor” după umilinţa din week-end, mai ales că urmează un meci extrem de greu la doar 3 zile distanţă, contra campioanei Europei, Bayern Munchen, în optimile Ligii Campionilor, ceea de înseamnă că pot pierde totul în doar o săptămînă!

Atenţie!

În turul precedent, Arsenal a trecut de Coventry cu 4-0, în timp ce Liverpool a eliminat-o pe Bournemouth cu „jumătate”, 2-0.

Echipele probabile:

Arsenal (4-2-3-1): Szczesny – Sagna, Mertesacker, Koscielny, Monreal – Arteta, Flamini – Cazorla, Ozil, Wilshere – Giroud
Antrenor: Arsene Wenger
Liverpool (4-2-3-1): Mignolet – Flanagan, K. Toure, Skrtel, Cissokho – Gerrard, Henderson – Sterling, Coutinho, Sturridge – Suarez
Antrenor: Brendan Rodgers