Revenire importantă la FCSB pentru meciul cu Hermannstadt. Ce mijlocaș va fi din nou în lot

Autor: Bogdan Ciutacu | 26.10.2020 | 10:09
Revenire importanta in lotul lui FCSB pentru meciul cu Hermannstadt

FCSB are în continuare probleme de efectiv, dar din acest moment Toni Petrea are la antrenamente un nou jucător revenit după o accidentare și anume Răzvan Oaidă, care poate fi pe teren la meciul cu AFC Hermannstadt.

Răzvan Oaidă a fost o absență notabilă și în meciurile naționalei de tineret a lui Adrian Mutu, dar poate reveni la meciul cu Danemarca de pe 17 noiembrie.

Însă Oaidă are nevoie de ceva timp pentru a reveni la forma la care era în iunie, când a suferit o ruptură musculară și apoi o recidivă care l-a ținut departe de gazon în tot acest timp.

Răzvan Oaidă, un alt jucător de perspectivă al FCSB-ului

Se pare că mijlocașul s-a antrenat normal în ultimele două săptămâni și are șanse mari să bifeze câteva minute la Sibiu, dar Toni Petrea poate decide dacă să îl trimită sau nu pe teren și în funcție de scorul și desfășurarea partidei.

FCSB are în continuare o listă lungă de indisponibili, după ce Octavian Popescu și Soiledis au fost depistați pozitiv, în timp ce Lucian Filip, Dragoș Nedelcu și Florinel Coman sunt accidentați, iar Darius Olaru mai are de ispășit o etapă de suspendare din cele trei.

Fiindcă nu a jucat în ultimele patru luni, e greu de crezut că Răzvan Oaidă va apărea din primul minut al jocului cu echipa din Sibiu, dar revenirea sa oficială s-ar putea produce, de pe banca de rezerve, în repriza a doua, conform digisport.

Răzvan Oaidă, titular incontestabil sezonul trecut

Ultimul meci oficial al lui Răzvan Oaidă a fost pe data de 14 iunie, CFR Cluj – FCSB 1-0, primul joc al roș-albaștrilor de după pauza cauzată de pandemie, iar după acest meci a suferit accidentarea care l-a ținut departe de gazon patru luni.

Transferat de la FC Botoșani pentru 700.000 de euro, mijlocașul a fost titular în majoritatea meciurilor din sezonul trecută și va trage tare să revină la forma care l-a propulsat și la echipa națională de tineret, unde are opt meciuri.

Răzvan Oaidă a mai trecut și pe echipele U19 ale lui Wolverhampton și Brescia, de unde a ajuns la Botoșani în 2017, iar anul trecut a fost titular la FCSB, deoarece Tănase era folosit pe o poziție mai avansată, dar căpitanul FCSB s-a întors pe postul pe care s-a consacrat. În același timp, concurența în linia de mijloc a crescut, ceea ce înseamnă că fotbalistului crescut de Atletico Arad îi va fi greu să revină ca titular.

• 650.000 de euro este cota lui Răzvan Oaidă conform site-ului transfermarkt.com
  • 30 de meciuri a jucat mijlocașul în sezonul trecut la FCSB
  • 8 meciuri la echipa națională U21 și alte 9 la celelalte loturi de juniori

________________________________________________________________________________

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Hermannstadt: 1,97 este cota pentru „peste 2,5 goluri marcate”. Vezi aici toate cotele!