Rezultatele lui Marius Baciu la Daco-Getica în acest sezon! Patru meciuri în care fosta echipa a antrenorului lui Turris a condus şi a pierdut la final

13.11.2019 | 17:30
Rezultatele lui Marius Baciu la DacoGetica in acest sezon Patru meciuri in care fosta echipa a antrenorului lui Turris a condus si a pierdut la final

Marius Baciu, antrenor la Turris Turnu Măgurele, a fost ridicat de trupele DIAS de la stadion, la finele meciului cu Sportul Snagov, încheiat cu victoria lui Turris, după ce ilfovenii au condus la pauză cu 2-0. Motivul ar fi trucarea meciurilor, acesta fiind ultimul rezultat suspect înregistrat de echipele conduse de Baciu.

Marius Baciu, cinci meciuri cu reveniri spectaculoase în acest sezon

Marius Baciu a ajuns recent antrenor la Turris Turnu Măgurele, după ce echipa pe care o conducea, Dacogetica, s-a retras din Liga 2, iar teleormănenii au rămas fără tehnician, după demisia lui Florin Bratu. După meciul de miercuri cu Sportul Snagov, câștigat de Turris cu 3-2, revenire după 0-2 la pauză, Marius Baciu a fost ridicat direct de la stadion de trupele de la Detașamentul de Intervenții și Acțiuni Speciale, iar motivul ar fi trucarea mai multor meciuri din perioada în care antrena la Daco Getica.

Pe 28 august, echipa din Colentina, cu Marius Baciu antrenor, întâlnea Rapid în Cupa României. După 1-0 pentru Daco-Getica la pauză, formația lui Daniel Pancu a revenit după pauză și s-a impus cu 2-1. Mai puțin de o lună mai târziu, Daco-Getica juca împotriva celor de la Metaloglobus, în runda a opta din Liga 2. Echipa lui Marius Baciu conducea cu 2-0 după doar 24 de minute, iar Ovidiu Herea a stabilit scorul pauzei, 2-1. În 10 oameni din minutul 64, după eliminarea japonezului Sato Mino, Metaloglobus a marcat în minutele 84 și 92, pentru victoria obținută după ce a fost condusă la pauză.

• 28 august, Cupa României, Rapid – Daco-Getica 2-1 (echipa lui Marius Baciu a condus cu 1-0 la pauză)
  • 21 septembrie 2019, Daco-Getica – Metaloglobus 2-3 (echipa lui Marius Baciu a condus cu 2-1 la pauză)

7-2 de la 1-0

Daco-Getica a întâlnit Dunărea Călărași în etapa a 10-a din eșalonul secund. Formația lui Marius Baciu a deschis scorul după 30 de minute, însă oaspeții au reușit egalarea pănă la pauză și au preluat conducerea la trei minute de la reluare. Scorul final, 3-2 pentru Dunărea după egal la pauză și cu Daco-Getica deschizând scorul, a fost stabilit în minutul 82 de Radu Crișan, fundașul Dunării Călărași.

• 5 octombrie, Daco-Getica – Dunărea Călărași 2-3 (echipa lui Marius Baciu a deschis scorul)
  • 20 octombrie, Ripensia – Daco-Getica 7-2 (echipa lui Marius Baciu a deschis scorul)

Păna la meciul cu Sportul Snagov, de miercuri, 13 noiembrie, cea mai recentă revenire de scor în care a fost implicată o echipă condusă de Marius Baciu a fos pe 20 octombrie, la chiar ultimul meci disputat de Daco-Getica, până la retragerea din campionat. Echipa antrenată de fostul căpitan al Stelei a deschis scorul în jocul cu Ripensia în minutul 12, însă, după momentul golului, jocul a luat cu totul altă turnură. Timișorenii au marcat de trei ori pănă la pauză și au marcat de patru ori în partea a doua. Jucătorii lui Baciu au mai marcat o dată în prelungurile partidei, pentru a stabili scorul final: 7-2. Toate rezultatele înregistrate de tehnician pe banca celor de la Daco-Getica în acest sezon:

• Concordia – Daco-Getica 1-0
  • Daco-Getica – Turris 0-3
  • Poli Timişoara – Daco-Getica 0-1
  • Daco-Getica – CSM Reşiţa 1-0
  • ACS Viiorul Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica 2-0
  • Daco-Getica – FC Argeş 0-2
  • SCM Gloria Buzău – Daco-Getica 2-0
  • Daco-Getica – Metaloglobus 2-3