UPDATE 18:25: Iată partidele din 16-imile Cupei României:
ASA Tîrgu Mureş – Unirea Tărlungeni
FC Botoşani – CS Afumaţi
Dinamo – Dinamo II
Steaua – Foresta Suceava
Viitorul – CS Baloteşti
Pandurii – ASU Politehnica Timişoara
CSM Poli Iaşi – Metalurgistul Cugir
CFR Cluj – CSM Rîmnicu Vîlcea
ACS Poli Timişoara – Chindia Tîrgovişte
Concordia – Dacia Unirea Brăila
Astra – Nouva Mama Mia Becicherecu Mic
CS U Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe
Academica Clinceni – FC Voluntari
Cetate Deva – Gaz Metan
Luceafărul Oradea – Metalosport Galaţi
CS Mioveni – Olimpia Satu Mare
Partidele se vor disputa pe 25, 26 şi 27 octombrie, cu începe de la ora 14:30, cu excepţia meciurilor care vor fi televizate. Meciurile se vor desfăşura pe stadionul formaţiei din eşalonul inferior.
UPDATE 18:00 / Iată cele 2 urne
Urna A
Astra
Steaua
Pandurii
Dinamo
Viitorul
ASA Târgu Mureş
CSM Poli Iaşi
CFR Cluj
Urna B
CS Universitatea Craiova
FC Voluntari
Gaz Metan Mediaş
Chindia Târgovişte (Liga 2)
Dacia Unirea Brăila (Liga 2)
CS Mioveni (Liga 2)
FC Academica Clinceni (Liga 2)
CSM Rm Vâlcea (Liga 2)/ ACSO Filiaşi (Liga 3)
CS Baloteşti (Liga 2)
Olimpia Satu Mare (Liga 2)
Foresta Suceava (Liga 2)
Unirea Tărlungeni (Liga 2)
ASU Politehnica Timişoara (Liga 2)
Luceafărul Oradea (Liga 2)
Sepsi OSK Sf Gheorghe (Liga 2)
CS Afumaţi (Liga 2)
Metalurgistul Cugir (Liga 3)
CS Nouva Mama Mia Becicherecu Mic (Liga 3)
FC Metalosport Galaţi (Liga 3)
Dinamo 2 (Liga 3)
Cetate Deva (Liga 3)
UPDATE 17:18 / Echipele din ligile inferioare care s-au calificat în şaisprezecinile competiţiei sînt FC Academica Clinceni, ASU Poli Timişoara, Foresta Suceava, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Olimpia Satu Mare, CS Baloteşti, Luceafărul Oradea, Metalosport Galaţi, CNS Cetate Deva, Dinamo Bucureşti II, Unirea Tărlungeni, CS Afumaţi, Dacia Unirea Brăila, Chindia Tîrgovişte, Sepsi Sf. Gheorghe şi Metalurgistul Cugir (la masa verde), CS Mioveni şi CSM Rîmnicu Vîlcea.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Miercuri s-au disputat alte cinci partide din cadrul turului IV al Cupei României, în timp ce joi, de la ora 14:30, au început alte două dueluri ale rundei. CS Mioveni a reuşit să se impună în faţa celor de la CS Păuleşti, scor 2-0, şi merge mai departe. De partea cealaltă, CSM Rîmincu Vîlcea s-a calificat după ce a trecut de ACSO Filiaşi în urma loviturilor de departajare, scor 7-6. După 90 de minute scorul a fost de 1-1, iar în cele 30 de minute suplimentare nu s-a marcat.
Joi, de la ora 18:00, va avea loc tragerea la sorţi a 16-imilor de finală ale Cupei României, rundă în care vor intra în competiţie echipele din Liga I.
Şase dintre cluburile din eşalonul secund au părăsit competiţia, în frunte cu liderul Juventus, care a pierdut duelul cu Academica chiar pe teren propriu. Trei echipe au fost eliminate de colege de serie, Şoimii Pâncota (de ASU Poli), FC Braşov (de Sepsi) şi ACS Berceni (de Afumaţi), în timp ce Dunărea Călăraşi şi UTA Bătrâna Doamnă, au pierdut în deplasare la echipa din Liga 3, Dinamo II, respectiv Nuova Mama Mia Becicherecu Mic.
Vezi toate rezultatele:
Juventus Bucureşti – Academica Clinceni 0-2 (Lemnaru ’12, ’51)
ASU Poli Timişoara – Şoimii Pâncota 6-1 (Bădăuţă ’11, ’24, 52, P. Niţă ’61, Dănăricu ’73, D. Băban ’75 / Murakami ’71)
Nouva Mama Mia Becicherecu Mic – UTA Bătrâna Doamnă 2-1 (Sturz’41, Ponce ’76 / 90+ Costin)
Avântul Reghin – Olimpia Satu Mare 0-3 (Pană ’38, Heil ’54, Faur ’90+2)
Popeşti Leordeni – CS Baloteşti 0-1 (Herea ’37)
Naţional Sebiş – Luceafărul Oradea 0-2 (Balla ’32, Arnăutu ’85)
Metalosport Galaţi – SC Bacău 1-0 (Bahnaşu ’32)
Internaţional Băleşti – CNS Cetate Deva 1-3 d.pen. (Munteanu / Janos Vajda, Vajtag, Lintaru)
Dinamo II – Dunărea Călăraşi 2-0 (P. Petre ‘4, Tîrcoveanu ’86)
Ştiinţa Miroslava – Dacia Unirea Brăila 1-3 (A. Marin ’79 Frunză ‘112, Roşu ‘114/ Oprea ’28)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Braşov 5-1 (Plămadă ’16, Huiban ’60, ’78, Tofan ’69, Goge ’81 / Cordoş ’86 aut.)
CS Afumaţi – ACS Berceni 3-1 (Petculescu ‘2, Vlada ’36, Patriche ’40 / Bârsănel ’85)
SCM Piteşti – Chindia Târgovişte 1-4 (Năstăsie ’16 / Cherchez ’22, Neguţ ’28, L. Mihai ’53, ’58)
Viitorul Domneşti – Unirea Tărlungeni 2-3 (V. Mihai ‘6, Andrei Sin ’13)
Metalurgistul Cugir – FCM Baia Mare 3-0 (la masa verde)