Robert Glință, doar locul 8 în finala 100 metri spate. Și-a bătut timpul din semifinale, dar nu a fost suficient

Robert Glință a ratat șansa unei medalii în proba favorită, 100 metri spate, în concursul de înot.
27.07.2021 | 06:07
Robert Glinta doar locul 8 in finala 100 metri spate Sia batut timpul din semifinale dar nu a fost suficient

Pornit de pe culoarul opt, cu al optulea timp în semifinale, Robert Glință a menținut un ritm bun, într-o finală foarte echilibrată. Nu a fost suficient, însă.

Deși a coborât pentru prima dată la Jocurile Olimpice sub pragul de 53 de secunde, Robert Glință nu a putut intra cu adevărat în lupta pentru medalii.

Robert Glinţă a ratat şansa unei medalii la 100 de metri spate. A coborât sub 53 de secunde, dar nu a fost suficient

Românul a avut timpul 52,95 și a terminat finala doar pe locul 8. Robert Glință a fost cu 16 sutimi mai lent decât australianul Mitch Larkin, al șaptelea clasat.

Învingătorul în proba 200 metri spate a fost Evgeny Rylov, care aduce aurul pentru Comitetul Olimpic 51,98 este timpul senzațional pe care l-a reușit Rylov.

Și medalia de argint a revenit tot pentru Comitetul Olimpic Rus, prin Kliment Kolesnikov, care a terminat la două sutimi în spatele compatriotului său.

VEZI VIDEO FINALA:

Robert Glinţă mai are o şansă, la 200 de metri spate, deşi nu este proba sa favorită

În fine, medalia de argint a revenit SUA, prin Ryan Murphy, cel care a terminat cu timpul 52,19. Thomas Ceccon, din Italia, a venit pe locul 4.

Robert Glință păstrează speranțe la o medalie la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Va participa miercuri în calificările probei 200 metri spate.

Robert Glință a fost repartizat în prima serie a calificărilor la 200 metri spate, astfel că va intra în concurs miercuri, de la ora 13:21 a României.

David Popovici a fost la o sutime de medalie în proba de 200 metri liber. Merge şi la 100 liber şi 50 liber.

România a fost foarte aproape de o medalie în concursul de înot prin David Popovici. Fenomenul de 16 ani a ratat la doar două secunde bronzul la 200 de metri liber.

Sportivul legitimat la Steaua a terminat cu 1:44,68, în vreme ce brazilianul Fernando Scheffer, locul 3, a avut 1:44,66. Proba a fost câştigată de Thomas Dean, Marea Britanie, cu 1:44,22. Duncan Scott, cu 1:44,26.

David Popovici va fi prezent în seria 9 a calificărilor pentru proba de 100 metri liber, marţi, de la ora 13:22. Iar vineri va fi în seria a 6-a a calificărilor la 50 de metri liber.