Un român de 22 de ani a câştigat aurul la Campionatul European de box de la Târgu Jiu!

Filon Stan
in Sporturi
01/04/2018, 17:05

Revista Fanatik / Septembrie - 48 de pagini, numai 5 lei
48 de pagini, numai 5 lei

Petre Cozma, răvăşit de eliberarea ucigașilor fiului: „Îi iau cu lopata!”
Acum la toate punctele de presă

România are un campion european la box! Pugilistul Robert Jitaru, în vârstă de 22 de ani, campionul en titre, a câştigat medalia de aur în finala categoriei 56 kg la Campionatele Europene U22 de la Târgu Jiu, duminică, după ce l-a învins, la puncte, pe Tayfur Aliev.

Brăileanul Jitaru este născut la Făurei şi legitimat la CSA Steaua Bucureşti. În alt meci, românul Alberto Biro (SCM Bacău) a fost învins de ucraineanul Stepan Grekul, la puncte (4-1), în semifinalele categoriei 81 kg, la Campionatele Europene de box Under-22 de la Târgu Jiu.

Cristina Cosma a pierdut aurul în faţa italiencei Irma Testa

În competiţia feminină, Cristina Cosma (57 kg) a pierdut aurul cu italianca Irma Testa, iar la categoria +81 kg, Alina Gabriela Ene a fost învinsă, la puncte, de Adrienn Juhasz (Ungaria). La această categorie au fost numai două sportive înscrise în competiţie.