Roger Federer/Rafael Nadal – Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4, 6-7, 9-11, în Laver Cup 2022. Elveţianul, înfrângere dramatică la ultimul meci din carieră. Video

Vezi LIVE fazele video din meciul Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe, de la Laver Cup 2022. Este ultima partidă din cariera elvețianului.
24.09.2022 | 02:12
Roger FedererRafael Nadal  Jack SockFrances Tiafoe 64 67 911 in Laver Cup 2022 Elvetianul infrangere dramatica la ultimul meci din cariera Video
Roger Federer și Rafael Nadal fac echipă la Laver Cupă 2022, ultimul turneu din cariera elvețianului
23-09-2022
23:27

Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4, 6-7, 9-11. FedEx, înfrângere la retragere

6-4, 6-7, 9-11: Jack Sock şi Frances Tiafoe au câştigat meciul contra perechii Roger Federer/Rafael Nadal, după 11-9 în super tie-break. Elveţianul a jucat ultimul meci din carieră, la Laver Cup 2022, unde a făcut parte din Echipa Europei.

Europenii au condus cu 3-0 în super tie-break, însă Sock şi Tiafoe au reuşit să câştige patru puncte consecutive. La 9-8, Federer şi Nadal au avut o minge de meci, însă nu au fructificat-o, iar americanii au câştigat alte două puncte consecutive şi au închis meciul.

La finalul meciului, Roger Federer a izbucnit în lacrimi, în timp ce era felicitat de colegii din Echipa Europei. Spectatorii de pe Arena O2 l-au ovaţionat minute întregi pe marele campion elveţian.

23-09-2022
23:07

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4, 6-7. Americanii câştigă setul 2

6-4, 6-7(2): Sock şi Tiafoe câştigă setul 2 în tie-break, scor 7-2, şi împing meciul într-un super tie-break, de zece puncte.

Setul 2 al meciului a durat o oră şi 13 minute.

23-09-2022
22:24

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4, 6-6. Europenii obţin break-ul

6-4, 6-6: Sock/Tiafoe împing setul 2 în tie-break.

6-4, 6-5: Federer/Nadal au salvat şase mingi de break şi sunt la un game distanţă de a câştiga meciul.

6-4, 5-5: Sock/Tiafoe împing meciul în prelungiri.

6-4, 5-4: Federer/Nadal revin în avantaj, pe propriul serviciu, şi americanii vor servi pentru a rămâne în meci.

6-4, 4-4: Sock/Tiafoe câştigă game-ul şi egalează situaţia.

6-4, 4-3: Federer/Nadal îşi consolidează break-ul şi câştigă game-ul pe propriul serviciu.

6-4, 3-3: Federer/Nadal reuşesc să facă break-ul şi egalează.

23-09-2022
22:08

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4, 2-3. Americanii fac break-ul

6-4, 2-3: Federer/Nadal reuşesc să rupă seria adversarilor şi câştigă game-ul.

6-4, 1-3: Sock/Tiafoe îşi consolidează break-ul, după ce Federer/Nadal au ratat trei mingi prin care puteau face rebreak-ul.

6-4, 1-2: Sock/Tiafoe fac break-ul, primul al setului secund.

23-09-2022
21:59

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4, 1-1. A început setul 2

6-4, 1-1: Echipa Sock/Tiafoe egalează imediat.

6-4, 1-0: Federer şi Nadal încep bine setul secund, cu un game câştigat pe propriul serviciu.

23-09-2022
21:54

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 6-4. Echipa Europei câştigă primul set

6-4: Roger Federer şi Rafael Nadal câştigă primul game al meciului cu Jack Sock şi Frances Tiafoe, după ce au realizat break-ul.

Primul set al meciului a durat 42 de minute, iar break-ul din game-ul al zecelea a fost primul al meciului.

23-09-2022
21:33

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 5-4

5-4: Federer şi Nadal salvează o minge de break şi câştigă break-ul.

4-4: Continuă seria de game-uri obţinute pe propriul serviciu, iar Sock şi Tiafoe au egalat.

4-3: Federer şi Nadal îşi fac perfect serviciul şi câştigă game-ul.

3-3: Din nou egalitate, după un game câștigat pe propriul serviciu de perechea Jack Sock/Frances Tiafoe.

3-2: Federer și Nadal câștigă încă o dată pe propriul serviciu.

23-09-2022
21:15

LIVE: Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe 2-2

2-2: Cele două echipe merg cap la cap în acest început de meci.

2-1: Federer și Nadal revin în avantaj.

1-1: Jack Sock și Frances Tiafoe egalează situația la game-uri.

1-0: „Europenii” Federer și Nadal câștigă primul game al meciului pe  propriul serviciu,

23-09-2022
21:11

LIVE: A început meciul Roger Federer/Rafael Nadal - Jack Sock/Frances Tiafoe

A început meciul de dublu dintre perechile Roger Federer/Rafael Nadal și Jack Sock/Frances Tiafoe din cadrul Laver Cup. Este ultima partidă din carieră pentru elvețianul Roger Federer.

Meciul este transmis în direct de postul de televiziune Eurosport 1 și Eurosport Player. VEZI AICI MECIUL ÎN FORMAT LIVE VIDEO.

Cariera lui Roger Federer a ajuns la final, iar meciul de dublu de la Laver Cup 2022 va fi ultimul din cariera elvețianului. Marele campion va face pereche cu Rafael Nadal, în echipa Europei, iar de cealaltă parte a fileului vor fi Jack Sock și Frances Tiafoe.

Unde se joacă meciul Roger Federer/Rafael Nadal – Jack Sock/Frances Tiafoe

Meciul dintre Roger Federer/Rafael Nadal și Jack Sock/Frances Tiafoe se va disputa în Arena O2 de la Londra, după ora 00:00. Este locul unde între 2009 și 2020 s-a disputat Turneul Campionilor, iar elvețianul a triumfat de două ori în această perioadă, în 2010 și 2011.

Înaintea acestei partide s-au mai jucat alte trei meciuri de simplu, iar echipa Europei s-a impus de două ori. Casper Ruud l-a învins pe Jack Sock, scor 6-4, 5-7, 10-7, în timp ce Stefanos Tsitsipas a trecut lejer de Diego Schwartzman, scor 6-2, 6-1.

Cine transmite la TV meciul Roger Federer/Rafael Nadal – Jack Sock/Frances Tiafoe

Partida Roger Federer/Rafael Nadal – Jack Sock/Frances Tiafoe este transmisă, în România, de Eurosport. De asemenea, meciul poate fi urmărit și pe platforma Eurosport Player.

Cele mai importante faze din meciul Roger Federer/Rafael Nadal – Jack Sock/Frances Tiafoe vor putea fi urmărite în format LIVE VIDEO pe FANATIK.

Laver Cup 2022, ultimul turneu din cariera lui Roger Federer

Roger Federer a anunțat, pe 15 septembrie, că se va retrage din tenis, iar ultimul turneu din carieră va fi Laver Cup 2022. Cu această ocazie, elvețianul va face pereche cu Rafael Nadal, marele rival al tenismenului de 41 de ani.

”Îmi pun pantofii, îmi pun tricou, mă gândesc la joc. Este frumos și intens. Este clar că cel mai frumos lucru ar fi să joc aici cu Nadal la dublu, pentru că era marele meu rival. Ar însemna un moment unic.

Pentru că dincolo de rivalitate a existat respect. Între familii, echipele de antrenori, între noi, căci am trecut peste momentele în care eram de cealaltă parte a fileului.

Și am construit o relație frumoasă. Ar putea să fie un mesaj frumos nu doar pentru tenis, pentru sport, ci pentru lume în general”, a declarat Roger Federer înaintea meciului de dublu de la Laver Cup 2022.