Video. Federer, în finala Indian Wells după un meci dramatic! Şi-a aflat adversarul

Gabriel Esanu
in Sporturi
17/03/2018, 23:36

Update, ora 00:00 / Roger Federer îl va înfrunta în ultimul act la Indian Wells pe Juan Martin del Potro. Argentinianul a câştigat fără emoţii cu Miloş Raonic, scor 6-2, 6-3, şi se apropie de top 5 ATP. Finala va avea loc duminică, de la ora 20:00.

Roger Federer a început meciul foarte modest, cu multe greşeli neforţate, surprins şi de jocul curajos al lui Coric. Elveţianul nu a beneficiat de nici o minge de break şi a cedat în cele din urmă primul set la cinci. Coric a început cu break şi în setul doi.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Coric, locul 49 ATP, a condus cu 4-2 în setul doi, moment în care Federer a reuşit să crească nivelul. A luat patru game-uri la rând şi şi-a adjudecat setul, 6-4. Astfel, a fost nevoie de set decisiv pentru a se decide primul finalist de la actuala ediţie a Indian Wells.

Coric a început cu break, pe care l-a cedat însă imediat. S-a impus din nou pe serviciul lui Federer în game-ul şapte, pentru a prelua conducerea, 4-3. Din acel moment, Roger a câştigat tot, de două ori şi pe serviciul lui Coric, şi a stabilit scorul final.

Cu acest rezultat, Roger Federer ajunge la 17 victorii în 2018, din tot atâtea meciuri disputate. Este un nou record pentru cariera elveţianului. Va juca duminică finala de la Indian Wells împtoriva câştigătorului dintre Miloş Raonic şi Juam Martin del Potro. Cea de-a doua semifinală începe la câteva minute după Federer – Coric.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!