Sporturi

Roger Federer, victoria cu numărul 1.200 în carieră! Se apropie cu pași rapizi de recordul lui Jimmy Connors

09.05.2019 | 21:05
Roger Federer a ajuns la victoria cu numărul 1.200 în carieră. *foto: hepta.ro

Roger Federer este un adevărat fenomen! FedEx a reușit să salveze două mingi de meci în fața lui Gael Monfils și a obținut astfel calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Este prima competiție pe zgură pe care Federer o joacă din ultimii trei ani. Cu victoria în fața francezului, Federer a ajuns la 1.200 de meciuri câștigate într-o carieră uluitoare!

Roger Federer, victoria 1.200 a carierei

După victoria contra lui Monfils, Roger Federer se află pe locul doi într-un clasament all-time din era Open. Elvețianul este depășit doar de Jimmy Connors. Americanul a adunat de-a lungul carierei 1.274 de meciuri. Singurul jucător care a mai depășit o mie de victorii în carieră este Ivan Lendl, cel care a adunat 1.068 de meciuri câștigate. Rafael Nadal este pe locul 2 dintre jucătorii activi, cu 936 de victorii în carieră.

În schimb, FedEx mai este depășit de două legende ale tenisului feminin. Martina Navratilova, cea care a jucat pentru Cehoslovacia și SUA, a strâns 1.442 de victorii în timp ce Chris Evert a strâns 1.304 de meciuri câștigate.

Roger Federer, sfert de finală dificil la turneul de la Madrid

Roger Federer a trecut foarte greu de Gael Monfils. Chiar dacă a câștigat ușor primul set, fără game pierdut, elvețianul a cedat a doua perioadă și a trebuit să salveze două mingi de meci în setul 3, câștigat la tiebreak. Scor final 6-0, 4-6, 7-6 pentru Federer contra lui Monfils, care va juca în sferturi cu Dominic Thiem, actualul număr 5 mondial și finalist în 2018 la Roland Garros.

Roger Federer deține recordul all-time de titluri de Grand Slam. El a câștigat 20 de titluri de Grand Slam, ultimul în 2018, la Australian Open. Elvețianul se află în present pe locul 3 ATP.