Roland Garros 2023. Alexander Zverev, în optimi după victoria cu Tiafoe. Toate rezultatele de sâmbătă

Vezi aici în format LIVE stream turneul de Grand Slam pe zgură de la Roland Garros 2023. Meciurile la masculin și feminin au loc în perioada 28 mai - 11 iunie.
03.06.2023 | 19:05
Roland Garros 2023 Alexander Zverev in optimi dupa victoria cu Tiafoe Toate rezultatele de sambata
Alexander Zverev a obținut calificarea în optimi la Paris. Sursă foto: Hepta.ro
03-06-2023
10:03

Elina Rybakina s-a retras de la Roland Garros!

Elina Rybakina, favorita 4 a competiției de la Roland Garros, a decis să se retragă înaintea meciului din turul 3. Jucătoarea care reprezintă Kazahstan a acuzat probleme respiratorii.

În aceste condiții, Sara Sorribes Tormo, din Spania, locul 132 WTA, merge în optimile de finală. O va înfrunta pentru sferturi pe învingătoarea dintre Alexandrova și Haddad Maia.

• Daniel Altmaier – Grigor Dimitrov 4-6, 3-6, 1-6
  • Alexander Zverev – Frances Tiafoe 3-6, 7-6 (3), 6-1, 7-6 (5)

Tabloul feminin

• Mirra Andreeva – Coco Gauff 7-6 (5), 1-6, 1-6
  • Ekaterina Alexandrova – Haddad Maia 7-5, 4-6, 5-7
  • Iga Swiatek – Xinyu Wang 6-0, 6-0
  • Elisabetta Cocciaretto – Bernarda Pera 4-6, 6-7 (2)
  • Karolina Schmiedlova – Kayla Day 6-1, 6-3
  • Lesia Tsurenko – Bianca Andreescu 6-1, 6-1
  • Olga Danilovic – Ons Jabeur 6-4, 4-6, 2-6

• Gabriela Ruse a obținut calificarea în optimile de finală în proba de dublu, alături de Marta Kostyuk, după victoria cu Kirsten Flipkens / Shelby Rogers, scor 3-6, 6-4, 6-3.

03-06-2023
08:34

Stefanos Tsitsipas, cu ochii pe Novak Djokovic: "Jocul lui nu a fost la un nivel extraordinar"

Novak Djokovic a obținut calificarea în optimile de finală la Roland Garros după 7-6 (4), 7-6 (5), 6-2. O victorie muncită, care nu l-a impresionat pe Stefanos Tsitsipas, unul dintre marii rivali ai lui Nole pentru titlul de la Paris.

Grecul spune că jocul lui Djokovic nu este la un nivel impresionant în acest moment, dar știe că sârbul are experiența necesară pentru a-și crește treptat nivelul. Tsitsipas a impresionat cu Diego Schwartzman, victorie în 3 seturi, scor 6-2, 6-2, 6-3.

“Știm cu toții cât de bine se descurcă Novak Djokovic la nivel de Grand Slam. Nu aș spune că joacă un tenis extraordinar la acest moment, dar este suficient pentru a trece de aceste prime tururi”, a declarat Stefanos Tsitsipas după victoria cu Schwartzman.

Juan Pablo Varillas este adversarul din optimi pe care îl va înfrunta Novak Djokovic. Jucătorul din Peru este locul 94 ATP, dar un specialist pe zgură. Sebastian Ofner, din Austria, locul 118 ATP, îl va înfrunta pe Stefanos Tsitsipas pentru un loc în sferturi.

02-06-2023
20:15

Elina Svitolina a refuzat să dea mâna cu Anna Blinkova

Tensiunea între sportivii ucrainieni și ruși rămâne uriașă la Roland Garros. Elina Svitolina nu a dorit să dea mâna cu Anna Blinkova, însă a făcut un gest amical către rusoaică.

Ucrainianca s-a calificat în optimi la Roland Garros, iaru numărul 192 WTA și-a explicat decizia: „Totul a început cu guvernul Ucrainei care a mers la negocieri cu guvernul Rusiei. Ei erau împotriva strângerii de mână pentru că nu împărtăşesc aceleaşi valori, evident, şi din cauza a ceea ce fac ruşii în ţara noastră. Suntem ucraineni, uniţi cu toţii cu scopul de a câştiga acest război. Facem tot ce este necesar.

Sunt ucraineană. Îmi susţin ţara, fac tot ce pot pentru a-i susţine pe ucrainenii care sunt acum pe linia frontului şi luptă pentru pământul nostru, pentru ţara noastră. Vă puteţi imagina pe băiatul sau fata de pe linia frontului uitându-se la mine şi ca eu să mă comport ca şi cum nu se întâmplă nimic?

Îmi reprezint ţara. Am o voce şi am o poziţie în acest război. Este teribil ce fac guvernul rus şi soldaţii ruşi. Suntem cu toţii uniţi, ucrainenii”, a mai spus ea.

02-06-2023
19:24

Novak Djokovic s-a calificat în optimi

Novak Djokovic s-a calificat după un meci maraton cu spaniolul Alejandro Davidovich Fokina, locul 34 ATP. După trei ore și jumătate de joc, sârbul a reușit să câștige în tre seturi: 7-6 (4), 7-6 (5), 6-2.

În turul următor, Djokovic va câștiga cu învingătorul meciului dintre Juan Pablo Varillas (Peru, 94 ATP) și Hubert Hurkacz (Polonia, 14 ATP).

02-06-2023
15:55

Jessica Pegula, locul 3 WTA, a părăsit competiția

Americanca Jessica Pegula, locul 3 WTA şi favorită numărul 3, a fost eliminată, vineri, în turul trei al turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Pegula a fost învinsă de sportiva din Belgia Elise Mertens, numărul 28 mondial şi cap de serie numărul 28, scor 6-1, 6-3, într-o oră şi 22 de minute.

Pentru Mertens este a şaptea victorie în faţa unei jucătoare de Top 5, prima de după victoria din 2021 în faţa Simonei Halep, înregistrată la turneul de la Madrid.

01-06-2023
14:41

Meciul Irina Begu - Karolina Muchova, din turul 3 la Roland Garros, se va juca vineri, de la ora 18:00

Irina Begu este singurra sportivă din România rămasă în competiție la Roland Garros. Ocupanta locului 27 WTA, ea s-a calificat în turul 3 al turneului de Mare Șlem de la Paris, unde o va întâlni pe Karolina Muchova (26 de ani, 43 WTA).

Meciul este programat pentru vineri, 2 iunie, iar organizatorii au anunțat și ora de start. Partida Irina Begu – Karolina Muchova este a patra de pe terenul Simonne-Mathieu, după cele dintre Khachanov – Kokkinakis, Blinkova – Svitolina și Musetti – Norrie. În aceste condiții, dacă nu vom avea parte de reprize de ploaie sau de meciuri lungi, jocul Irinei Begu va începe în jurul orei 18:00 (ora României).

01-06-2023
07:27

Gael Monfils s-a retras de la Roland Garros

Gael Monfils nu a renunțat la visul său de a câștiga un turneu de Grand Slam și a reușise o revenire spectucoală în primul tur, împotriva lui argentinianului Sebastian Baez, pe care care l-a învins în 5 seturi, după 4 ore și 10 minute: „La 3-0 în decisiv, mi-am spus că nu am câștigat niciun meci de când sunt tată. Fiica mea aflându-se în Paris, mi-am spus că trebuie să câștig o confruntare pentru ea”.

Din cauza unei accidentări la încheietură, francezul a decis însă se se retragă din competiție: „Medicul mi-a spus să nu joc. Nu o arăt suficient, dar simt mai mult decât o simplă dezamăgire. Câte Roland Garros-uri mai am rămase în carieră? Nu pot să răspund la asta.

Am auzit și eu vestea doar în urmă cu 30 de minute, e proaspătă. Momentan, doar o diger”, a mărturisit tenismenul, potrivit L’Equipe. Parida cu Holger Rune din turul doi era așteptată de sute de mii de oameni în Franța.

31-05-2023
21:24

Caroline Garcia, eliminată în turul 2 la Roland Garros. Rezultatele înregistrate miercuri

Cea mai mare surpriză a zilei de la Roland Garros este eliminarea Caroline Garcia din Franța, cap de serie numărul 5, care a fost învinsă în turul 2 de rusoaica Anna Blinkova, scor 6-4, 3-6, 5-7.

Pe tabloul masculin, sârbul Novak Djokovic a trecut lejer de ungurul Martin Fucsovics, scor 7-6 (2), 6-0, 6-3, în timp ce ibericul Carlos Alcaraz a cedat un set în fața japonezului Taro Daniel, scor 6-1, 3-6, 6-1, 6-2.

Toate rezultatele înregistrate miercuri, 31 mai, pe tablourile de feminin și masculin de la Roland Garros:

roland garros 2023

31-05-2023
19:58

Sabalenka a refuzat să vorbească de războiul din Ucraina

Jucătoarea Aryna Sabalenka a refuzat să vorbească despre războiul din Ucraina și despre susținerea pe care i-o arată lui Aleksandr Lukaşenko, președintele Belarusului.

Momentul stânjenitor a avut loc la conferința de presă de după victoria obținută de Sabalenka în fața Irynei Shymanovich, în turul 2 la Roland Garros.

”Vreau să te întreb două lucruri. Primul, despre Belarus. În 2020, ai semnat o scrisoare de susținere pentru Lukașenko, în timp ce tortura și bătea protestatarii în stradă. Apoi, ai sărbătorit Anul Nou cu el. Cum poți susține un dictator, ca posibil număr 1 mondial?”, a fost întrebarea primită de la un jurnalist ucrainean.

”Nu am niciun comentariu de făcut, așa că îți mulțumesc pentru întrebare”, a fost răspunsul sec oferit de campioana de la Australian Open, dar ziaristul nu s-a oprit aici.

”A doua întrebare. Spui mereu că nimeni nu susține războiul. Dar poți spune: ‘Eu, Aryna Sabalenka, condamn ferm faptul că Belarusul atacă Ucraina cu rachete și vreau să se oprească acum’?”, a continuat jurnalistul ucrainean.

Aryna Sabalenka a refuzat să răspundă acestei întrebări, iar ziaristul i-a transmis: ”Practic, susții totul pentru că nu vorbești! Nu ești o persoană neînsemnată, Aryna, ai putea să…”. A fost momentul în care ofițerul de presă a intervenit și i-a transmis: ”A spus că nu îți va răspunde la întrebare”.

”Da, e clar, acum știm totul”, a spus jurnalistul, dar ultimul cuvânt l-a avut Aryna Sabalenka: ”Ai primit destule răspunsuri de la mine. Nu mai am de făcut niciun comentariu”.

31-05-2023
17:16

Ana Bogdan și Vlad Victor Cornea, eliminați în primul tur la dublu

Perechea Ana Bogdan/Bernarda Pera (România/SUA) a fost eliminată în primul tur al probei de dublu feminin din cadrul turneului de la Roland Garros.

Cele două au fost învinse de cuplul Asia Muhammad/Giuliana Olmos (SUA/Mexic), cap de serie numărul 12, scor 6-7 (4), 4-6, după o oră şi 43 de minute.

În proba de dublu masculin, perechea Vlad Victor Cornea/Zhizhen Zhang (România/China) a fost învinsă în runda inaugurală de cuplul german Kevin Krawietz/Tim Puetz, cap de serie numărul 11, scor 5-7, 4-6, după o oră și 36 de minute.

31-05-2023
14:46

Begu - Errani 6-3, 6-0

Irina Begu a învins-o extrem de clar pe Sara Errani și s-a calificat în turul trei. de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.

În faza următoare, românca o va întâlni pe cehoaica Karolina Muchova, locul 43 WTA, care în runda inaugurală a produs o mare surpriză și a eliminat-o pe Maria Sakkari din Grecia, cap de serie numărul 8. În turul doi, Muchova a trecut de argentinianca Nadia Podorska.

Begu a câștigat ambele partide jucate până acum împotriva cehoaicei. A fost un 1-6, 6-3, 6-4, în turul doi la Roland Garros 2019, iar anul acesta a învins-o în turul secund la Madrid, scor 6-4, 7-5.

6-3, 6-0: Românca face un set doi perfect și se califică fără nicio emoție în turul 3, după o oră și 12 minute.

6-3, 3-0: Begu începe foarte bine și setul secund, reușind un break care o pune într-o situație favorabilă.

6-3: Irina are o nouă serie fantastică și își adjudecă primul set după 40 de minute.

3-3: Românca a scăzut mult nivelul de joc și i-a permis adversarei să egaleze.

3-0: Begu începe în forță meciul și pune pe tabelă un avantaj de două break-uri

0-0: A început partida.

30-05-2023
21:11

Bianca Andreescu s-a calificat în turul 2 la Roland Garros. Rezultatele înregistrate marți

• M. Purcell – J. Thompson 7-5, 1-6, 6-4, 6-4
  • A. Vavassori – M. Kecmanovic 5-7, 2-6, 7-6(8), 7-6(3), 7-6(9)
  • H. Rune – C. Eubanks 6-4, 3-6, 7-6(2), 6-2
  • Q. Halys – G. Pella 4-6, 7-6(7), 6-2, 6-7(4), 6-7(4)
  • R. Gasquet – A. Rinderknech 4-6, 6-2, 2-6, 6-7(4)
  • M. Mmoh – T. Fritz 2-6, 1-6, 1-6
  • T. Skatov – G. Dimitrov 0-6, 3-6, 2-6
30-05-2023
17:44

Daniil Medvedev, eliminat în turul 1 la Roland Garros

Daniil Medvedev (2 ATP) și cap de serie 2 la Roland Garros, a părăsit prematur competiția de la Paris. Jucătorul din Rusia a pierdut împotriva lui Thiago Seyboth Wild (172 ATP, Brazilia), scor 6-7(5), 7-(6), 6-2, 3-6, 6-4. Partida de pe Philippe-Chatrier a durat patru ore și 15 minute.

Anul trecut, tenismenul din Rusia pierdea în optimile de finală. Surprize au existat și pe partea de tablou feminin. Barbora Krejcikova, câștigătoare în 2021 la Roland Garros, a pierdut încă de la primul meci, scor 2-6, 4-6, cu Lesia Tsurenko.

Totodată, Anhelina Kalinina, finalistă la Roma, favorită 25 la Roland Garros, a pierdut împotriva lui Diane Parry. Favorita gazdelor s-a impus în minimum de seturi, scor 6-2, 6-3.

30-05-2023
14:57

S. Cîrstea - J. Paolini 5-7, 6-2, 2-6

5-7, 6-2, 2-6: Sorana Cîrstea părăsește prematur Roland Garros 2023. Jucătoarea din România nu a avut replică în setul decisiv în fața lui Jasmine Paolini.

5-7, 6-2, 1-4: Jasmine Paolini domină autoritar setul decisiv. Italianca se îndreaptă cu pași repezi spre calificarea în turul. 2

5-7, 6-2, 0-0: Sorana Cîrstea a dominat-o autoritar pe Jasmine Paolini în setul secund. Sportiva din Italia a câștigat doar două game-uri, iar românca a trimis partida în decisiv.

5-7, 4-1: Start lansat de set secund pentru Sorana Cîrstea. Românca și-a ridicat nivelul de joc, reușind să facă break-ul și să salveze patru mingi de break.

5-7, 0-0: Ratarea mingii de set a afectat-o în plan mental pe Sorana Cîrstea. A doua rachetă a României a mai câștigat doar trei puncte, iar Jasmine Paolini s-a impus.

5-5: Sorana Cîrstea a ratat o minge de set, iar jucătoarea din Italia a trimis primul set în prelungiri.

3-3: Start echilibrat de partidă. Românca a ratat trei mingi de break, iar Jasmine Paolini a egalat pe tabelă.

1-0: Sorana Cîrstea a câștigat primul game al partidei după un joc echilibrat.

0-0: Partida a început! Sorana Cîrstea va servi prima!

30-05-2023
06:47

Djokovic pornește un scandal politic la Roland Garros

Sârbul Novak Djokovic a avut mesaj politic la finalul meciului din primul tur de la Roland Garros cu americanul Aleksandar Kovacevic, câștigat cu scorul de 6-3, 6-2, 7-6 (1).

”Kosovo este inima Serbiei! Stop violenţei!”, a scris jucătorul aflat pe locul 3 ATP cu marker alb pe tradiţionala cameră dedicată semnăturilor jucătorilor, la finalul partidei de pe terenul Philippe-Chatrier.

Mesajul cu încărcătură politică al jucătorului sârb vine în contextul în care ţara sa contestă de 15 ani independenţa autoproclamată a Kosovo. Scrisă în chirilică, această frază vine într-un moment în care tensiunile dintre Serbia şi Kosovo s-au intensificat în ultimele săptămâni.

Această declaraţie este cu atât mai surprinzătoare cu cât statutul de la Roland Garros le interzice teoretic jucătorilor să îşi afişeze public opiniile politice sau religioase.

Cu toate acestea, Federația Franceză de Tenis a decis să nu ia niciun fel de măsuri împotriva lui Djokovic. ”Nu există reguli oficiale la Grand Slam cu privire la ceea ce jucătorii pot sau nu pot spune. FFT nu va face nicio declarație și nu va lua nicio poziție în această chestiune”, a fost anunțat organizatorilor, conform Reuters.

29-05-2023
15:07

Carlos Alcaraz s-a calificat în turul 2 la Roland Garros. Rezultatele zilei de luni

Rezultate, turul 1 masculin:

• I. Ivashka – A. De Minaur 1-6, 7-5, 1-6, 3-6
  • B. Nakashima – D. Shapovalov 4-6, 5-7, 6-4, 6-3, 3-6
  • B. Paire – C. Norrie 5-7, 6-4, 6-3, 1-6, 4-6
  • J. Shang – J. P. Varillas 6-4, 6-2, 2-6, 3-6, 1-6
  • B. Zapata Miralles – D. Schwartzman 6-1, 7-6(5), 2-6, 0-6, 4-6
  • J. Draper – T. M. Etcheverry 4-6, 0-1 ret.
  • A. Popyrin – A. Karatsev 3-6, 7-6(4), 1-6, 2-6
  • R. Bautista – Y. Wu 7-6(4), 6-1, 6-1
  • F. Auger-Aliassime – F. Fognini 4-6, 4-6, 3-6
  • C. O’Connell – T. Daniel 0-6, 2-6, 4-6
  • N. Djokovic – A. Kovacevic 6-3, 6-2, 7-6(1)

• E. Svitolina – M. Trevisan 6-2, 6-2
  • Y. Putintseva – M. Zanevska 7-5, 7-6(3)

Ora de start a partidei Sorana Cîrstea - Jasmine Paolini

Sorana Cîrstea va fi ultima jucătoare din România care va lua startul pe tabloul feminin la simplu. Irina Begu s-a calificat în turul secund, în timp ce Ana Bogdan a fost eliminată prematur după un meci dramatic cu Osorio Serrano.

Sorana Cîrstea (32 WTA), favorită 32 la Roland Garros, va juca împotriva lui Jasmine Paolini (27 ani, 52 WTA) în primul tur. Partida dintre cele două jucătoare va avea loc marți, 30 mai, iar meciul este programat să se dispute al treilea pe Terenul 13.

Jarry – Dellien și Noskova – Kovinic sunt primele două partide ale zilei de marți de pe Terenul 13. Astfel, disputa Soranei Cîrstea ar urma să se dispute în jurul orei 16:00, ora României.

29-05-2023
11:59

Ana Bogdan, înfrângere încă din primul tur

Jucătoarea Ana Bogdan, locul 63 WTA, a fost eliminată în primul tur la Roland Garros, al doilea turneu Grand Slam al anului.

Ea a fost învinsă de sportiva columbiană Camilla Osorio, poziția 86 în ierarhia mondială și ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky-loser, scor 6-3, 3-6, 5-7, după mai bine de două ore de joc.

Ana Bogdan a revenit în setul decisiv de la 1-5 şi a egalat la 5, dar apoi a cedat următoarele două game-uri.

29-05-2023
06:40

Irina Begu, după calificarea în turul 2 la Roland Garros: „Nu am nicio așteptare de la următorul meci!”

Irina Begu nr. 27 WTA) a câștigat meciul din runda inaugurală cu unguroaica Anna Bondar și s-a calificat în turul 2 la Roland Garros, unde va de peste italianca Sara Errani (nr. 70 WTA), cvintuplă campioană de Grand Slam în proba de dublu.

„A fost un început de meci puțin mai lent. A durat un pic până am intrat în joc și mi-am căpătat ritmul. Dar mă bucur că am reușit să fiu mai agresivă, de la 4-2, și am preluat conducerea.

Nu am nicio așteptare de la următorul meci. Vreau să fiu liniștită și să mă bucur de fiecare meci. Vreau să tratez fiecare partidă la fel. Vom vedea. Va fi un meci greu, contra unei adversare cu rezultate bune aici. Momentan nu mă gândesc la acel meci. Acum am două zile de pauză. Dar vreau să pregătesc bine această partidă”, a declarat Irina Begu pentru Eurosport după victoria din meciul cu Anna Bondar.

28-05-2023
18:50

Irina Begu o va înfrunta pe Sara Errani în turul 2 la Roland Garros

Irina Begu s-a impus categoric în fața Annei Bondar, scor 6-4, 6-2 în primul tur la Roland Garros. Sportiva din România, locul 27 WTA, a avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a trece de jucătoarea din Ungaria.

În turul 2 la Roland Garros, Irina Begu va juca împotriva Sarei Errani, fostă finalistă la Openul Francez în 2012. Ajunsă la 36 de ani, sportiva din Italia se află pe locul 70 WTA. Sara Errani o conduce în meciurile directe pe Irina Begu, scor 3-2, însă ultimele două partide au fost adjudecate de româncă.

În primul tur, Sara Errani a trecut în trei seturi de Jil Teichmann, scor 3-6, 6-4, 6-2.

28-05-2023
17:57

Anna Bondar - Irina Begu 4-6, 2-6

4-6, 2-6: Irina Begu și-a câștigat lejer serviciul și s-a calificat fără probleme în turul 2 la Roland Garros.

4-6, 2-5: Irina Begu reușește și al doilea break al setului și va servi pentru calificarea în turul secund la Roland Garros.

4-6, 2-4: Irina Begu își face serviciul cu ceva dificultăți și reușește să consolideze break-ul.

4-6, 2-3: Irina Begu păstrează avantajul break-ului.

4-6, 1-2: Irina Begu face break-ul și în al doilea set. Sportiva din România a ratat cinci mingi de break, însă a câștigat pe serviciul advers.

4-6, 1-0: Anna Bondar își face în cele din urmă serviciul în startul setului secund. Irina a ratat o minge de break.

4-6, 0-0: Irina Begu a avut o revenire incredibilă și s-a impus în primul set.

4-3: Anna Bondar rămâne în față, însă Irina Begu a reușit să își recupereze break-ul.

3-1: Anna Bondar face prima break-ul și trece la conducerea partidei.

0-0: Partida a început. Jucătoarea din Ungaria va servi prima.

Irina Begu (27 WTA) o înfruntă în primul tur la Roland Garros pe Anna Bondar (103 WTA). Este prima întâlnire directă între cele două jucătoare.

28-05-2023
16:10

Maria Sakkari, eliminată în primul tur la Roland Garros

Maria Sakkari (8 WTA), favorită 8 la Roland Garros, a fost eliminată în primul tur de către Karolina Muchova (42 WTA), scor 6-7(5), 5-7. Jucătoarea din Cehia a avut nevoie de două ore și 9 minute de joc pentru a o trimite „acasă” pe sportiva din Grecia.

Deși Maria Sakkari a început excelent partida și a condus cu 3-0 în primul set, Karolina Muchova a revenit treptat și a echilibrat partida. În tiebreak-ul primului set jucătoarea cu nervii mai tari a fost cehoaica. Maria Sakkari a condus și în startul setului secund, însă Muchova a revenit încă o dată și a închis partida în două seturi.

Este o veste excelentă primită de Irina Begu înaintea debutului la Roland Garros. Românca ar fi putut da peste Maria Sakkari în turul 3.

28-05-2023
12:38

Scandal în prima zi! Kostiuc a refuzat să dea mâna cu Sabalenka: "Niciun om normal la cap nu susține războiul!". Video

A ieşit scandal în prima zi la Roland Garros. Ucraineanca Marta Kostiuk a refuzat să dea mâna cu Aryna Sabalenka, numărul 2 mondial, din cauza războiului din Ucraina în care Belarus este aliata Rusiei. Este pentru a doua oară când ucraineanca face acest gest.

VEZI VIDEO:

La conferinţa de presă, Aryna Sabalenka a răbufnit şi a declarat că niciun om normal la cap nu poate susţine războiul şi nu este în puterea sportivilor să oprească acest conflict: “Nu cred că mă urăsc (n.r. jucătoarele din Ucraina). Dar cum puteţi spune că susţin războiul? Niciun om normal la cap nu susţine acest război. Dar noi, sportivii, nu putem face nimic să oprim asta”

VEZI VIDEO:

28-05-2023
09:13

Start la Roland Garros

O nouă ediție a Roland Garros a început, cinci meciuri de pe tabloul masculin și cinci de pe cel feminin fiind programate să se joace la ora 12:00.

La băieți cele mai interesante meciuri dintre acestea sunt cele dintre rusul Karen Khachanov, cap de serie numărul 11, și francezul Constant Lestienne, și cel în care se întâlnesc belgianul David Goffin și polonezul Hubert Hurkacz, favorit 13.

La fete se disting întâlnirile Marta Kostyuk din Ucraina cu Aryna Sabalenka din Belarus, cap de serie numărul 2, și Shuai Zhang din China, favorită 29, cu Magdalena Frech din Polonia.

Astăzi va intra în concurs și Irina Begu, cap de serie numărul 27, care va da piept cu Anna Bondar din Ungaria,k în cea de-a patra partidă de pe Terenul 12. Meciul va începe în jurul orei 18:00, ora României.

Cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului 2023, cel pe zgură de la Roland Garros, are loc în perioada 28 mai – 11 iunie în complexul de la Paris. La actuala ediție, în turneele de simplu România are cea mai slabă reprezentare. Ca de obicei, pe nimeni în turneul masculin și doar trei jucătoare în turneul feminin, ca urmare a faptului că Patricia Țig, care avea clasament protejat, a renunțat să mai participe iar după foarte multă vreme nici una dintre jucătoarele prezente în calificări nu a reușit să intre pe tabloul principal: Miriam Bulgaru, Alexandra Ignatik, Jaqueline Cristian și, mai ales, Gabriela Ruse. Le vom avea doar pe tabloul principal pe Irina Begu, Sorana Cîrstea și Ana Bogdan.

Premii în valoare de 49,6 milioane de euro la Roland Garros 2023

Turneul de Grand Slam de la Roland Garros 2023 este ediția cu numărul 127 a turneului, dar numai cea cu numărul 93 în postură de Grand Slam. Numele turneului nu are nimic în comun cu lumea sportului alb, Roland Garros fiind un aviator francez ucis în luptele aeriene din timpul primului război mondial, în 1918. Garros este inventatorul primului avion dotat cu mitralieră și totodată primul pilot care a făcut un zbor complet deasupra Mării Mediterane.

Complexul de tenis de la stadionul Roland Garros cuprinde 20 de terenuri, primele patru ca importanță fiind centralul Philippe Chatrier, apoi Suzanne Lenglen, cea mai mare jucătoare avută vreodată de Franța, terenul Simone Mathieu, după numele liderei unei mișcări de rezistență în timpul ocupației germane din anii celui de-al doilea război mondial și Terenul 1.

Recordmanul de trofee la Openului francez este marele absent al turneului de Grand Slam de la Roland Garros 2023

În competiția masculină vestea șoc este absența jucătorului cu cele mai multe turnee câștigate pe zgura pariziană, spaniolul Rafael Nadal, 14 victorii la fel ca echipa lui de suflet la fotbal, Real Madrid, în Champions League. Nadal nu și-a revenit după o accidentare de durată și este pentru prima dată când nu va va juca aici din 2005 încoace și consecințele vor fi de necrezut, în sensul în care pentru prima dată din 2003 Nadal va ieși din Top 100!

În absența regelui absolut al zgurei lupta pentru câștigarea trofeului va fi mult mai interesantă, pentru că sunt șanse să nu mai avem un monolog ca până acum. Compatriotul său, Carlos Alcaraz, noul copil teribil al sportului alb, Daniil Medvedev, Novak Djokovic, Stefanos Tsitsipas și nordicii Casper Ruud și Holger Rune sunt cei care au cele mai mari șanse la trofeu. Djokovic își dorește mult succesul, pentru a fi recordamnnul de Grand-Slam-uri cu 23 de titluri și de avea minim trei succes la fiecare turneu de Grand Slam.

Iga Swiatek și Aryna Sabalenka, cele două mari favorite în turneul feminin de la Roland Garros 2023

În privința competiției feminine lucrurile par a fi ceva mai simple. Desigur, liderul mondial, poloneza Iga Swiatek, câștigătoare pentru a doua oară la Openul francez este și prima favorită. Dar bielorusa Aryna Sabalenka poate încurca mult planurile lui Swiatek, pentru că a mai învins-o chiar recent și este cam singura jucătoare la acest moment care îi poate pune probleme.

Celelate jucătoare din top 10 pot avea evoluții bune spre foarte bune până la un punct, greu de crezut că ar putea ajunge la un moment culminant în care să conteze în lupta pentru trofeu. Atenție la Caroline Garcia, locul 5 mondial la acest moment, care va juca acasă și va fi susținută consistent de public. Elena Rîbakina, Ons Jabeur sunt jucătoare bune de zgură, în schimb americancele Jessica Pegula, locul 3 și Coco Gauff, locul 5, puțin probabil să meargă foarte mult în turneu.

Dintre cele trei românce cea mai grea misiune în turul 1 are Sorana Cîrstea la Roland Garros 2023

Irina Begu (27 WTA), Sorana Cîrstea (31 WTA) și Ana Bogdan (60 WTA) sunt cele trei jucătoare din țara noastră care vor participa la turneul de Grand Slam găzduit de capitala Franței. Begu, Bogdan și Cîrstea vor fi favorite în cele trei partide pe care le vor disputa în runda inaugurală. Calificată în săptămâna a doua de concurs la Roland Garros 2022, Irina Begu, cap de serie 27, va primi replica Annei Bondar (103 WTA). Begu a jucat în 2023 sferturi de finală la Madrid și a atins de două ori, în carieră, faza optimilor de finală la Roland Garros, în 2016 și în 2022.

Sorana Cîrstea, cap de serie 30, este cotată cu prima șansă în duelul cu Jasmine Paolini (52 WTA), în fața căreia a mai pierdut însă pe zgură, la Portoroz, în 2021. Sorana Cîrstea a ieşit campioană la Reus, în turneul de calibru WTA 125. Ana Bogdan își va măsura forțele cu Caty McNally (54 WTA). Sportiva din Sinaia vine după tururi secunde atinse la Roma, Florența și Madrid.