Simona Halep

Roland Garros, principalul “sponsor” al Simonei Halep! Câţi bani a câştigat în carieră la turneul din Paris

23.05.2019 | 17:33
Roland Garros principalul sponsor al Simonei Halep Cati bani a castigat in cariera la turneul din Paris

Roland Garros poate fi considerat principalul “sponsor” al Simonei Halep. Jucătoarea de tenis care ocupă locul 3 WTA a obţinut cele mai bune performanţe ale carierei la French Open, dar tot aici a câştigat şi cei mai mulţi bani din carieră. Românca a ajuns la 29.677.869 de dolari, bani câştigaţi din premii, iar 17% din sumă a venit din premiile obţinute la turneul din Paris.

Roland Garros, principalul “sponsor” al Simonei Halep. A dat lovitura în 2018

Simona Halep a câştigat turneul de la Roland Garros în 2018, iar performanţa i-a fost recompensată cu 2.587.721 de dolari. Cu ajutorul banilor obţinuţi la Paris, românca s-a clasat pe primul loc în topul financiar pe anul 2018, încasând 7.409.564 de dolari pentru prestaţiile realizate în sezonul trecut.

După victoria din 2018, Roland Garros a devenit principalul “sponsor” al Simonei Halep, de-a lungul carierei câştigând 5.194.098 de dolari la Paris. Mai exact, suma reprezintă 17% din toate veniturile realizate din tenis în întreaga carieră. Fără banii câştigaţi la turneul din capitala Franţei, sportiva de 27 de ani nu ar mai fi putut prinde top 10 al veniturile all-time în tenisul feminin.

Roland Garros, principalul "sponsor" al Simonei Halep (sursă foto: hepta.ro)
Roland Garros, principalul “sponsor” al Simonei Halep (sursă foto: hepta.ro)

Câţi bani a câştigat la celelalte turnee de Mare Şlem

Australian Open este al doilea turneu de Mare Şlem la care Simona Halep a obţinut o performanţă majoră. În 2018, românca a ajuns până în finala turneului de la Antipozi, unde a fost învinsă de Carolin Wozniacki, scor 6-7(2), 6-3, 4-6. Calificarea în ultimul act i-a adus un cec în valoare de 1.517.472, fiind al doilea cel mai bun premiu în bani câştigat la un turneu de Mare Şlem. Chiar dacă a mai jucat două finale la Roland Garros, în 2014 şi 2017, Simona Halep a încasat 1.087.417 de dolari, respectiv 1.162.608 de dolari, pentru performanţele de pe zgura pariziană.

În total, Simona Halep a câştigat 2.408.177 de dolari din participările la Australian Open. În topul banilor obţinuţi din premiile la turneele de Mare Şlem, performanţele de la Wimbledon i-au adus 1.714.188 de dolari, în timp ce la US Open a încasat premii în valoare de 1.686.648 de dolari. În circuitul WTA, turneul de la Madrid i-a adus cei mai mulţi bani în carieră. În capitala Spaniei, Simona Halep a câştigat de două ori trofeul şi a jucat tot atâtea finale. Pentru aceste perfomanţe, românca a încasat 3.550.347 de dolari, al doilea cel mai important premiu din carieră.