Start pentru românce în turneele WTA de la Melbourne. Irina Begu, eliminată de Anisimova în sferturi

Șase jucătoare de Tenis din România participă la cele două turnee de categorie WTA 250 de la Melbourne, Summer Set 1 și Summer Set 2, fiecare dotat cu premii totale în valoare de 239,447 de dolari.
07.01.2022 | 08:38
Start pentru romance in turneele WTA de la Melbourne Irina Begu eliminata de Anisimova in sferturi
Perechea Irina Begu/Nina Stojanovic (România/Serbia), cap de serie numărul 3, s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu la turneul Summer Set 2. Sursă foto: Twitter
07-01-2022
06:44

Irina Begu, eliminată în sferturi la WTA Melbourne Summer Set 2

Irina Begu a pierdut meciul cu Amanda Anisimova, scor 6-2, 3-6, 2-6, în sferturile de finală de la WTA Melbourne Summer Set 2. Pentru participarea la primul turneu din 2022, românca a primit un cec în valoare de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA. De luni, 10 ianuarie, Irina Begu va ocupa locul 57 în clasamentul WTA.

06-01-2022
10:48

Begu - Anisimova se joacă de la ora 02:00

Meciul Irina Begu – Amanda Anisimova, din sferturile de finală de la Summer Set 2, se va disputa în noaptea de joi spre vineri, cu începere de la ora 02:00.

Învingătoarea acestei întâlniri va juca în semifinale cu câștigătoarea meciului dintre Daria Kasatkina, cap de serie numărul 3, și Nuria Parrizas Diaz.

06-01-2022
08:46

Irina Begu, calificare în semifinalele de dublu de la Summer Set 2

Perechea Irina Begu/Nina Stojanovic (România/Serbia), cap de serie numărul 3, s-a calificat în semifinalele probei de dublu la turneul Summer Set 2.

Cele două au învins în sferturi, scor 4-6, 6-0, 10-3, după o oră și 10 minute, cuplul Aliona Bolsova/Katarzyna Kawa (Spania/Polonia). În semifinale, Begu și Stojanovic vor întâlni învingătoarele partidei dintre perechea Lesley Pattinama Kerkhove/Arina Rodionova (Olanda/Australia) și cuplul Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia), cap de serie numărul 2.

În primul tur al aceluiași turneu, perechea Irina Bara/Ekaterina Gorgodze (România/Georgia) a fost învinsă de cuplul Viktorija Golubic/Astra Sharma (Elveția/Australia), scor 7-5, 4-6, 10-12, după o oră și 40 de minute.

06-01-2022
05:39

Irina Begu, victorie în 3 seturi la Summer Set 2

Irina Begu, locul 62 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2.

Ea a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, pe italianca Jasmine Paolini, locul 53 WTA, după un meci care a durat puţin peste două ore. Accederea în sferturi este recompensată la acest turneu cu un premiu de 5.800 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Begu va evolua în faza următoare cu americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA, care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, locul 39 WTA și cap de serie numărul 5. Anisimova s-a impus cu 6-4, 6-1, după un meci de 67 de minute.

05-01-2022
12:23

Begu și Cîrstea joacă în noaptea de miercuri spre joi

În noaptea de miercuri spre joi, Irina Begu și Sirana Cîrstea vor juca în optimile de finală la Melbourne Summer Set 2.

Cîrstea, cap de serie numărul 5, o va întâlni pe americanca Amanda Anisimova, pe terenul 5, de la ora 02:00. Următoarea partidă de pe această arenă le va aduce față în față pe Begu și italianca Jasmine Paolini.

În proba de dublu de la Melbourne Summer Set 2, perechea Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (România/Georgia)) va da piept cu cuplul Viktorija Golubic/Astra Sharma (Elveția/Australia) pe terenul 12, în jurul orei 05:30.

După acest joc, perechea Irina Begu/Nina Stojanovic (România/Serbia), cap de serie numărul 3, va întâlni cuplul Aliona Bolsova/Katarzyna Kawa (Spania/Polonia), în sferturile de finală.

05-01-2022
08:40

Begu, victorie în proba de dublu

Cele două au învins în runda inaugurală, scor 7-6 (4), 6-4, după puțin peste o oră și jumătate, cuplul Beatriz Haddad Maia/Nuria Parrizas Diaz (Brazilia/Spania). În sferturi, Begu și Stojanovic vor întâlni perechea Aliona Bolsova/Katarzyna Kawa (Spania/Polonia).

04-01-2022
09:13

Simona Halep și Gabriela Ruse, eliminate în proba de dublu

Perechea formată din Simona Halep și Gabriela Ruse a fost eliminată în primul tur al turneului Summer Set 2, proba de dublu.

Cele două românce au fost învinse, scor 6-2, 7-6 (5), de tandemul Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia), cap de serie numărul 2.

Prezenţa pe tabloul principal la dublu este recompensată cu un premiu total de 1750 de dolari şi cu câte un punct WTA.

Pentru Simona Halep, acesta a fost primul meci jucat în acest an. A 20-a jucătoare a lumii va debuta miercuri, 5 ianuarie, împotriva sportivei din Australia, Destanee Aiava, locul 316 WTA.

04-01-2022
09:09

Jaqueline Cristian, prima româncă eliminată de pe tabloul principal

Jaqueline Cristian (locul 71 WTA) a ratat dramatic calificarea în optimile turneului Summer Set 1.

Bucureșteanca a fost învinsă cu scorul de 6-7 (2), 7-6 (7), 6-2, de estona Kaia Kanepi, locul 73 WTA, după o confruntare care a durat de două ore şi 27 de minute.

Cristian a ratat două meci de meci, la 6-4, în tie-break-ul setului al doilea. Kanepi va juca în optimi cu o chinezoaică, Saisai Zheng, locul 79 WTA, sau cu Qinwen Zheng, locul 126 WTA, venită din calificări.

Prezenţa pe tabloul principal este recompensată cu un premiu de 2,675 de dolari şi cu un punct WTA.

04-01-2022
08:43

Sorana Cîrstea, victorie de senzație cu Varvara Gracheva

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului Summer Set 2. Bucureșteanca a obținut o victorie încântătoare în fața rusoaicei Varvara Gracheva (locul 77 WTA). Sorana, care e a 39-a în clasamentul mondial, s-a impus în doar 49 de minute, scor 6-0, 6-0.

În turul următor, Cîrstea va da piept cu Amanda Anisimova (locul 78 WTA). În primul tur, americanca a avut un meci mai complicat decât cel al Soranei, ea trecând în trei seturi de Alison Van Uytvanck (locul 58 WTA), scor 7-6, 1-6, 7-5.

Simona Halep (locul 20 WTA) este a doua favorită a turneului Summer Set 1 de la Melbourne și va debuta în primul tur împotriva unei sportive venite din calificări.

Dacă va trece de adversara ei, Simona Halep va da piept în turul al doilea cu Gabriela Ruse (locul 87 WTA), care s-a impus în două seturi și 68 de minute în fața Arinei Rodionova (locul 152 WTA), scor 6-3, 6-2.

Primul set a durat 39 de minute, iar cel de-al doilea s-a terminat în 29 de minute şi niciodată Gabriela Ruse n-a părut vulnerabilă în fața australiencei.

Româncele au luat cu asalt turneele WTA de la Melbourne

În 2021, Simona Halep a început sezonul tot la Melbourne, acolo unde a ajuns până în sferturi. Acum, principala favorită a turneului Summer Set 1 este Naomi Osaka.

Până să afle dacă vor fi adversare, Halep și Ruse vor face pereche în cadrul probei de dublu a turneului Summer Set 2, acolo unde vor înfrunta în optimi cuplul format din Pera și Siniakova.

Nu doar Ruse a debutat cu o victorie la Melbourne. Irina Begu a produs surpriza în primul tur la Summer Set 2. Românca, a 62-a jucătoare a lumii, a învins-o pe americanca Jessica Pegula (locul 18 WTA), scor 7-6 (6), 6-3, după un meci care a durat o oră și 45 de minute.

A treia româncă de pe tabloul principal de la Summer Set 1 este Jaqueline Cristian (locul 71 WTA), care o va înfrunta în primul tur pe Kaia Kanepi (locul 73 WTA), din Estonia.

În ceea ce o privește pe Sorana Cîrstea, bucureșteanca este a cincea favorită la Melbourne Summer Set 2 și va debuta împotriva rusoaicei Varvara Graceva.

Eșec în calificări pentru Irina Bara

România a rămas, din păcate, rapid, cu doar cinci sportive pe tabloul celor două competiții din Australia. Prima care a ieșit din turneu a fost Irina Bara.

Bara, locul 138 WTA, a luat startul în calificări, dar a pierdut în fața Annei Kalinskaya.

Rusoaica este a 111-a jucătoare a lumii și s-a impus într-o oră și 45 de minute și două seturi, scor 7-5, 7-2.