Români la Tokyo 2020, sâmbătă, 7 august. S-a dus și ultima șansă la medalie pentru România! Alexandru Novac termină pe ultimul loc finala de la aruncarea suliței

FANATIK vă prezintă programul sportivilor români la JO Tokyo 2020 pentru ziua de sâmbătă,7 august. Ultimii doi români din competiţie sunt Alexandru Novac şi Cătălin Chirilă.
07.08.2021 | 14:00
Romani la Tokyo 2020 sambata 7 august Sa dus si ultima sansa la medalie pentru Romania Alexandru Novac termina pe ultimul loc finala de la aruncarea sulitei
07-08-2021
11:21

Novac și-a îmbunătățit performanța, dar este în continuare departe de podium

Alexandru Novac a aruncat mai bine la a doua încercare, cu 79,29 metri. Cu această performanță urcă pe locul 10 în finala de la aruncarea suliței, dar este încă departe de medalii.

S-a terminat și a doua serie de aruncări, cu Alexandru Novac pe locul 10. Lider rămâne indianlul Chopra, care și-a îmbunătățit performanța. A dat 87,58 metri.

07-08-2021
11:19

Alexandru Novac, pe ultimul loc în finală după prima serie de aruncări

S-a terminat prima serie de aruncări, iar Alexandru Novac este pe ultimul loc, 12, cu aruncarea sa, de 77,03 metri. Lider a rămas indianul Neeraj Chopra, cu 87,03. În medalii mai sunt Julian Weber, Germania, cu 85,30 metri, și Jakub Vadlejch, Cehia, 83,98.

Urmează seria a 2, Alexandru Novac este al patrulea. Sunt trei încercări pentru fiecare sportiv în total, iar primii opt merg mai departe cu încă trei aruncări.

07-08-2021
11:06

Alexandru Novac termină pe ultimul loc în finala de la aruncarea suliței

Alexandru Novac a ratat a treia aruncare și, astfel, pierde orice șansă de a prinde un loc între primii opt, care vor continua să se dueleze pentru medalii.

Cea mai bună aruncare a lui Novac este 79,29 metri, care îl plasează pe român pe ultimul loc, 12, după ce atleții din spatele lui și-au îmbunătățit performanțele.

07-08-2021
03:40

Cătălin Chirilă, locul 3 în finala B, cu un timp excelent

Cătălin Chirilă a terminat finala B la Tokyo pe locul 3, în 4:03,973. Românul și-a îmbunătățit prestația față de semifinale, când termina în 4:09:397.

Seria a fost câștigată de cubanezul Jose Ramon Pelier, în 4:02,915. Pe locul 2 s-a clasat germanul Sebastian Brendel, campionul olimpic din 2016, cu 4:03,723.

07-08-2021
02:19

Cătălin Chirilă a ratat calificarea în finala A în proba de kaiac-canoe

Cătălin Chirilă a terminat doar al șaselea în prima semifinală a probei de 1000 de metri la kaiac canoe. Timpul românului a fost sub cel pe care îl obținuse în calificări.

Chirilă a terminat în 4:09,397, după ce ieri obținuse 4:05,617 și își câștigase seria de calificări. Cu acest timp, românul a ratat calificarea în finala A a competiției.

Chirilă va concura în finala B, programată de la 05:45 ora României.

În a 16-a zi de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, România îşi trimite în concurs ultimii sportivi. Este vorba de Alexandru Novac în finala de la aruncarea suliţei şi Cătălin Chirilă, în proba de canoe simplu 1000 de metri.

Programul sportivilor români la JO Tokyo 2020, sâmbătă, 7 august

KAIAC-CANOE

Ora 03:44 – Cătălin Chirilă (canoe simplu 1000 de metri) – semifinale

Ora 05:45 – FINALA B la canoe

Ora 05:53 – FINALA A la canoe – în funcţia de locul ocupat în semifinale de Chirilă, va participa în finala B sau finala A

ATLETISM

Ora 14:00 – Alexandru Novac (aruncarea suliţei) – FINALA

Cătălin Chirilă, în semifinale la canoe simplu 1000 de metri

Cătălin Chirilă a reuşit să intre în semifinala probei de canoe simplu 1000 de metri masculin după ce a câştigat prima serie. Astfel, românul a fost scutit de o cursă în plus, în sferturile de finală.

Din păcate, colegul lui Chirilă de la canoe dublu, Victor Mihalachi, nu a reuşit calificarea în penultimul act, el oprindu-se în sferturile de finală.

Sâmbătă se anunţă o zi aglomerată pentru Cătălin Chirilă. El va intra în semifinale la ora 03:44, iar primele patru locuri se califică în ultimul act.

Finala se va disputa în aceeaşi zi, la doar două ore distanţă. Chirilă şi Mihalachi au luat locul cinci la canoe dublu. Reuşeşte românul mai mult în această cursă?

Alexandru Novac, ultimul român care concura la Tokyo 2020

Atletul Alexandru Novac este ultimul român dintre cei 101 calificaţi la Toyko 2020, care vor concura la această ediţie a Jocurilor Olimpice.

Suliţaşul nostru s-a calificat în finala probei după o aruncare de 83,27 metri.

Atletismul românesc a depăşit rezultatele de la ultimele două ediţii ale Jocurilor Olimpice. La Londra şi Rio nu am avut niciun finalist la atletism, la Tokyo avem doi: Diana Ghelber şi Alexandru Novac.

Ultima medalie a României la atletism datează de la Beijing 2008. Atunci, Constantina Diţă a cucerit medalia de aur la maraton.