România a ajuns la Belgrad pentru meciul cu Serbia! Cine i-a aşteptat pe “tricolori”

08.09.2018 | 22:29
Romania a ajuns la Belgrad pentru meciul cu Serbia Cine ia asteptat pe tricolori

România a ajuns la Belgrad pentru meciul cu Serbia din etapa a doua din Liga Naţiunilor, în care au debutat cu o remiză în faţa selecţionatei din Muntenegru.

Elevii lui Cosmin Contra au avut parte şi de o surpriză, ambasadorul României în Serbia, Oana Cristina Popa, a stat să-i aştepte pe cei din delegaţia României şi chiar a discutat cu aceştia, anunând ca va merge în tribune la partida programată luni.

România a ajuns la Belgrad pentru meciul cu Serbia

”Mă bucur foarte mult că au venit, e prima dată când dau mâna cu jucătorii, cu antrenorul, cu preşedintele şi îi aşteptăm, le dorim succes, le ţinem pumnii şi o să fim acolo luni, să îi susţinem. Toată ambasada, români din Serbia… Avem un lot de 1.400 de bilete alocate, deci vom fi acolo. (n.r. întrebată daca s-a pregătit) Da, cu tricou, cu steag, avem de toate. Sârbii sunt primitori. Din câte am discutat cu ei, ei sunt prietenoşi faţă de noi şi faţă de echipa României, în general, şi nu cred că vom întâmpina probleme.

”E foarte multă pasiune aici, în regiune, în general, foarte multă pasiune în fotbal şi în general, ei sunt foarte sportivi, sârbii, cum bine ştiti, şi foarte implicaţi”, a declarat Oana Cristina Popa, citată de Telekom Sport.

Fotbaliştii României au ajuns la hotel!Budescu şi compania aşteaptă să îşi ocupe camerele! >>> https://goo.gl/ULzo7oDin păcate, Chiricheş, Pintilii şi Bicfalvi nu au mai făcut deplasarea! >>> https://goo.gl/ULzo7o

Gepostet von Fanatik.ro am Samstag, 8. September 2018

Naţionala a sosit la Belgrad pentru meciul Serbia – România, programat luni, de la ora 21:45.

Cosmin Contra a vorbit după remiza cu Muntenegru despre ce s-a întâmplat pe “Ilie Oană” şi regretă că partida s-a jucat fără sepctatori: „E urât să joci fără spectatori, mai ales în momentele când naționala are nevoie de ei. Am avut un om în plus în repriza a doua și nu am reușit să avem liniștea necesară. Am reușit foarte puține și în prima repriză. N-am reușit să desfacem apărarea lor.

În a doua repriză, când am început să jucăm mai rapid, au început să apară și ocaziile. N-am fost inspirați însă în faza de atac. N-am avut liniștea necesară ca să-i desfasem. N-am avut prezență în careu, era imposibil să dăm gol.

Ne-am precipitat pe final, mai erau 15 minute și ne-am comportat ca și cum mai era doar un minut. Băieții au dat totul însă, nu pot să le reproșez nimic. Am fost forțat să fac și două schimbări. N-am mai putut să introduc un jucător după ce am Chiricheș are o accidentare mai gravă decât Mihai Pintilii. Mergem la Belgrad să facem un rezultat bun. Vom încerca să ne recuperăm acum și să facem meciul nostru cu Serbia”, a declarat Contra.

România a ajuns la Belgrad pentru meciul cu Serbia. Claudiu Keşeru, alături de George Ţucudean în avionul care i-a dus pe tricolori în Serbia
România a ajuns la Belgrad pentru meciul cu Serbia. Claudiu Keşeru, alături de George Ţucudean

Lotul României pentru meciul cu Serbia:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 51/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 12/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 3/1), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 27/0), Mihai Bălașa (FCSB, 4/0), Alin Toșca (PAOK Salonic, 13/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv, 3/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 11/1), Tudor Băluță (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 35/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 6/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 22/8), Constantin Budescu (Al-Shabab, 11/5), Alexandru Maxim (Mainz, 29/2), Alexandru Mitriță (U Craiova 1948 Club Sportiv, 3/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 23/6), George Țucudean (CFR Cluj, 5/1), Denis Drăguș (FC Viitorul, 0/0)