Tineretul, aproape de EURO după Bosnia-Portugalia 3-1!Vezi calculele

Tibi Demeter
în Stiri sportive
11/10/2017, 00:05

Naţionala României sub 21 de ani are şanse mari să se califice la Campionatul European de tineret, după Bosnia şi Herţegovina – Portugalia 3-1. Lusitanii, mari favoriţi la câştigarea grupei, au deschis scorul în minutul 10 prin Joao Carvalho şi păreau că se vor îndrepta spre o victorie lejeră. Gazdele au replicat prin Serbecic, cel care a egalat în minutul 22 şi a stabilit scorul pauzei.

Ermedin Demirovic, juniorul de 19 ani al lui RB Leipzig, a adus echipa gazdă în avantaj în minutul 77,  în timp ce Luka Menalo a înscris în minutul 95 ultimul gol al jocului. Bosnia, echipă pe care Romania a învins-o cu 3-1 a urcat pe locul al doilea cu şase puncte, fiind la patru puncte de jucătorii lui Daniel Isăilă, cei care se află pe primul loc în grupa a opta de calificare. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe GRUPA 1 pentru a vedea programul şi rezultatele din celelalte jocuri din preliminariile CM 2018! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi.

România, mare favorită la calificare

George Puskaş şi co. au trei victorii şi un rezultat de egalitate în primele patru meciuri şi este pricipala favorită la calificare în acest moment. România va evolua luna viitoare împotriva Portugaliei, chiar pe teren propriu, iar peste trei zile se va deplasa în Ţara Galilor pentru meciul cu echipa care ocupă locul al treilea în grupă, cu şase puncte din trei partide.

Campionatul European de tineret este programat în 2019 în Italia şi San Marino, fiind calificate direct câştigătoarele grupelor de calificare, în timp ce echipele cu cel mai bun punctaj de pe locul secund vor merge la baraj. Naţionala României ar putea participa pentru prima dată la un turneu final de tineret, după o pauză de două decenii. George Puşkas este cel mai în formă jucător de la echipa de tineret şi are patru goluri marcate în primele patru runde.