România, aproape să se facă de râs cu Malta! Oaspeţii au avut gol anulat în minutul 89, plus alte ocazii mari

08.09.2019 | 21:04
Romania aproape sa se faca de ras cu Malta Oaspetii au avut gol anulat in minutul 89 plus alte ocazii mari

România a avut un meci foarte greu cu modesta națională din Malta. Avalanșa de goluri la care sperau tricolorii s-a transformat în cele din urmă într-un singur gol marcat. Pușcaș ne-a salvat de la un scor rușinos. Echipa lui Contra a trăit periculos pe final. Oaspeții au avut un gol anulat și au ratat alte ocazii mari.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 4.75 este cota pentru X la meciul Scoția – Belgia. Vezi toate cotele AICI

România, aproape de rușine cu Malta! Oaspeții au avut gol anulat în minutul 89

România a învins Malta, scor 1-0, în etapa a 6-a din preliminariile Euro 2020. Elevii lui Cosmin Contra s-au chinuit serios pentru cele trei puncte. Salvatorul tricolorilor s-a numit George Pușcaș, cel care a marcat, după pauză, golul victoriei. Considerată o națională ușor de trecut, Malta ne-a pus mari probleme. Pe final, oaspeții au avut un gol anulat pentru ofsaid.

Dar golul anulat din minutul 89 nu a reprezentat singura emoție pentru naționala României. Maltezii au ratat alte ocazii bune de a marca la Ploiești. În minutul 28, Tătărușanu a avut o intervenție miraculoasă. Corbolan a scăpat singur cu portarul nostru, însă a fost blocat in-extremis. Apoi, în minutul 66, un șut înșelător îl putea surprinde pe Tătărușanu. Portarul român a fost însă la post. Pe final, maltezii ne-au presat în propria jumătate, însă scorul a rămas neschimbat.

Cele trei puncte ne țin încă în cursa calificării

Grație celor trei puncte acumulate cu Malta, România rămâne, teoretic, în cursa pentru calificarea la Euro 2020. Următoarele adversare pe teren propriu: Norvegia și Suedia.

Programul grupei F din preliminariile Euro 2020:

• 8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
  • 12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
  • 15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)