România, campioană mondială la fotbal. Ce naţională a dat lovitura!

04.06.2018 | 08:31
România, campioană mondial la fotbal cu naționala artiștilor. Au învins Rusia după lovituri de departajare în finala de la Moscova

România este campioană mondială la fotbal! Ba, mai mult, acest titlu a fost obţinut chiar în Rusia, adică pe teritoriul ţării gazdă a turneului final al CM 2018. Şi, mai mult, ultima victimă a tricolorilor înainte de a-şi aşeza la gât medaliile de aur a fost tocmai reprezentativa ţării organizatoare, adică Rusia.

Naţionala României care a reuşit o asemenea performanţă nu provine din rândul jucătorilor ai căror meserie de zi cu zi să fie fotbalul. Este o naţională specială, reunind o mulţime de vedete, dar care vin pe gazon din lumea showbizz-ului. Este naţionala artiştilor, care recidivează după aurul câştigat tot la Moscova în urmă cu patru ani.

România a mai fost campioană mondială la fotbal în 2014

La actuala ediţie a Campionatului Mondial al artiştilor România a învins în grupe Peru cu 5-0, Argentina cu 1-0 şi Italia cu 8-2, a trecut apoi în semifinale de Anglia cu 2-0 şi s-a impus dramatic, la lovituri de departajare, în faţa Rusiei.

România, campioană mondială la fotbal cu naţionala artiştilor. Victorii în faţa Argentinei, Italiei şi Angliei până la finală. România a mai jucat în alte două finale

Aceasta a fost cea de-a şasea ediţie a Mondialului pentru artişti şi România se poate socoti cea mai puternică din lume la acest capitol cu adevărat, pentru că din şase finale a câştigat două şi a mai jucat în alte două.