România, campioană mondială la fotbal. Ce naţională a dat lovitura!

Ionut Neamţu    Sorin Dumitrescu
in Fotbal international
04/06/2018, 08:31
România, campioană mondială la fotbal. Ce naţională a dat lovitura! GALERIE FOTO
România, campioană mondial la fotbal cu naționala artiștilor. Au învins Rusia după lovituri de departajare în finala de la Moscova

România este campioană mondială la fotbal! Ba, mai mult, acest titlu a fost obţinut chiar în Rusia, adică pe teritoriul ţării gazdă a turneului final al CM 2018. Şi, mai mult, ultima victimă a tricolorilor înainte de a-şi aşeza la gât medaliile de aur a fost tocmai reprezentativa ţării organizatoare, adică Rusia.

Naţionala României care a reuşit o asemenea performanţă nu provine din rândul jucătorilor ai căror meserie de zi cu zi să fie fotbalul. Este o naţională specială, reunind o mulţime de vedete, dar care vin pe gazon din lumea showbizz-ului. Este naţionala artiştilor, care recidivează după aurul câştigat tot la Moscova în urmă cu patru ani.

România a mai fost campioană mondială la fotbal în 2014

La actuala ediţie a Campionatului Mondial al artiştilor România a învins în grupe Peru cu 5-0, Argentina cu 1-0 şi Italia cu 8-2, a trecut apoi în semifinale de Anglia cu 2-0 şi s-a impus dramatic, la lovituri de departajare, în faţa Rusiei.

România, campioană mondială la fotbal cu naţionala artiştilor. Victorii în faţa Argentinei, Italiei şi Angliei până la finală. România a mai jucat în alte două finale

Aceasta a fost cea de-a şasea ediţie a Mondialului pentru artişti şi România se poate socoti cea mai puternică din lume la acest capitol cu adevărat, pentru că din şase finale a câştigat două şi a mai jucat în alte două.