România, coşmarul Angliei! BBC a trecut în revistă istoria naţionalei Albionului în ziua meciului 1.000 pentru englezi: “Ciudat, nu i-am mai bătut din 1970”

14.11.2019 | 10:25
Romania cosmarul Angliei BBC a trecut in revista istoria nationalei Albionului in ziua meciului 1000 pentru englezi Ciudat nu iam mai batut din 1970

Echipa naţională a Angliei va juca joi, de la ora 21:45, cu Muntenegru, iar meciul va fi cel cu numărul 1.000 pentru selecţionata Albionului. BBC a trecut în revistă cele mai importante repere din istorie şi au descoperit că România a fost un adevărat coşmar pentru englezi.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 2,60 este cota pentru “ambele marchează şi peste 2,5 goluri” la meciul România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

România, invincibilă în faţa Angliei din 1970

Cu ocazia meciului 1.000 din istoria echipei naţionale a Angliei, BBC a căutat care sunt adversarii care i-au pus cele mai mari probleme selecţionatei Albionului. Englezii au alcătuit un top 6 al celor mai slabe procentaje împotriva adversarilor, iar contra României cifrele sunt extrem de slabe.

În 11 meciuri jucate împotriva tricolorilor, Anglia a obţinut doar două victorii, având un procentaj de 18% succes. Doar împotriva Braziliei există un procentaj mai slab al victoriilor (15%), dar contra sud-americanilor, englezii s-au impus de patru ori în 26 de meciuri. În plus, Anglia nu a mai învins România din 1970, în timp ce contra “Selecao”, ultimul succes a venit într-un amical jucat în 2014. “Într-un mod ciudat, Anglia nu a mai bătut România în ultimele şapte meciuri directe, şase dintre acestea fiind oficiale, din 1970 şi până în prezent”, au scris jurnaliştii de la BBC.

I-am eliminat de la EURO 2000 după un meci de poveste

Ultimul meci dintre România şi Anglia a fost un adevărat coşmar pentru englezi. În 2000, la Campionatul European din Olanda şi Belgia, tricolorii, antrenaţi pe atunci de Emerich Jenei, s-au impus cu 3-2, după un meci de poveste, iar selecţionata Albionului a ratat calificarea în sferturile de finală. Condusă la pauză cu 1-2, în ciuda unui gol fabulos marcat de Cristi Chivu, România a revenit şi a obţinut victoria după reuşitele lui Dorinel Munteanu şi Ionel Ganea, ultima venită din penalty în minutul 89.

În 1970, la Campionatul Mondial din Mexic, Anglia a obţinut ultima victorie împotriva României, în primul meci din faza grupelor, după un gol marcat de Geoff Hurst. De atunci şi până în prezent, cele două naţionale s-au duelat de şapte ori, palmaresul fiind de trei victorii pentru tricolori şi patru remize.