România, fără decari în preliminariile EURO 2020! Cifrele ruşinoase ale fotbaliştilor care au purtat numărul 10! Zero realizări pentru Hagi, Stanciu, Grozav şi Maxim

19.11.2019 | 19:36
Romania fara decari in preliminariile EURO 2020 Cifrele rusinoase ale fotbalistilor care au purtat numarul 10 Zero realizari pentru Hagi Stanciu Grozav si Maxim

România a terminat ruşinos preliminariile pentru EURO 2020 şi a ratat calificarea directă la turneul final. Cu toate acestea, tricolorii mai au o şansă să obţină biletele pentru European, prin barajul care se va juca în luna martie a anului viitor. Până atunci, FANATIK a analizat prestaţiile fotbaliştilor care au purtat numărul 10 la naţională în calificări, iar rezultatul a fost unul crunt: decarii nu au contat în meciurile naţionalei din Grupa F.

Patru decari a avut România în preliminariile pentru EURO 2020: zero goluri şi pase decisive

În cele zece meciuri din preliminariile pentru EURO 2020, România a avut patru decari, însă niciunul nu a reuşit să iasă în evidenţă cu adevărat. Ianis Hagi, Nicuşor Stanciu, Gicu Grozav şi Alex Maxim au purtat tricoul cu numărul 10, primul fiind fotbalistul care a avut acest rol în cele mai multe partide calificări. Fiul lui Gică Hagi a fost decar în ultimele patru meciuri din Grupa F, fiind urmat în top de Gicu Grozav (3 partide), Nicuşor Stanciu (2 partide) şi Alex Maxim (o partidă).

La o scurtă analiză, niciunul dintre cei patru jucători nu au contribuit cu gol sau pase decisive în cele zece meciuri. Mai mult decât atât, Cosmin Contra nu şi-a folosit din start decarul, lucru întâmplat în cinci dintre cele zece meciuri ale naţionalei în preliminariile EURO 2020. În cazul partidei Malta – România 0-4, “Guriţă” nu l-a folosit deloc pe Gicu Grozav, fotbalistul căruia i-a dat cu acea ocazie tricoul cu numărul 10. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în România – Norvegia 1-1, când Ianis Hagi nu a intrat pe teren.

• 0 goluri pentru decarii lui Cosmin Contra
  • 0 pase decisive pentru decarii lui Cosmin Contra

Indexul InStat al lui Ianis Hagi atunci când a fost decar. Dezastru în meciul cu Feroe

La ultimele patru meciuri ale echipei naţionale, Ianis Hagi a fost decarul României, însă în duelul cu Norvegia a fost lăsat pe bancă de Cosmin Contra. Mijlocaşul ofensiv al lui Genk a primit tricoul cu numărul 10, în premieră în preliminariile EURO 2020, cu ocazia partidei contra Insulelor Feroe de la Torshavn. Cu această ocazie, Ianis Hagi a fost unul dintre cei mai slabi jucători de pe teren, având un index de 280.

“Cosmin, numărul 10 se câştigă, nu se oferă. Aici a greşit el, printre altele” – Dănuţ Lupu

Lucrurile au stat altfel la meciurile cu Suedia şi cu Spania. La partida cu scandinavii, Ianis Hagi a avut cel mai bun index InStat (275) din naţionala României. La fel s-a întâmplat şi la Madrid, în înfrângerea cu 0-5 a tricolorilor, când mijlocaşul ofensiv de 21 de ani a avut din nou cel mai bun punctaj (263). Cu toate acestea, conform datelor InStat, un indice de peste 300 este considerat a fi unul pentru o prestaţie bună în cadrul meciurilor internaţionale. Ca decar, Ianis Hagi a bifat în total 207 minute la naţională dintr-un total de 360 în cele patru meciuri.

• 280 a fost indicele InStat al lui Ianis Hagi în Insulele Feroe – România 0-3
  • 275 a fost indicele InStat al lui Ianis Hagi în România – Suedia 0-2
  • 263 a fost indicele InStat al lui Ianis Hagi în Spania – România 5-0

Nicuşor Stanciu, decar în primele două meciuri din preliminariile EURO 2020

Pentru partidele cu Suedia şi cu Insulele Feroe, primele două ale naţionalei în preliminariile EURO 2020, Cosmin Contra i-a acordat tricoul cu numărul 10 lui Nicuşor Stanciu. În înfrângerea cu Suedia, scor 1-2, fotbalistul Slaviei Praga a avut două şuturi, ambele pe lângă poarta nordicilor, şi a reuşit un procentaj de 75% la capitolul pase precise. La duelul cu Insulele Feroe, Nicuşor Stanciu a fost mai activ şi a trecut de 85% la capitolul pase precise, reuşind să şuteze o dată şi pe spaţiul porţii adversarilor.

• 2 driblinguri a reuşit Nicuşor Stanciu în România – Insulele Feroe 4-1

Alex Maxim, decarul din înfrângerea cu Spania de la Bucureşti. A jucat 19 minute

În septembrie, când România a fost învinsă la Bucureşti de Spania, scor 1-2, Alex Maxim a fost decarul lui Cosmin Contra. Chiar dacă a primit numărul 10, fotbalistul lui Mainz a început meciul pe banca de rezerve şi a fost introdus pe teren abia în minutul 71, când i-a luat locul lui Ciprian Deac. În cele 19 minute, Alex Maxim a avut 67% la capitolul pase reuşite şi 15 atingeri ale balonului. Mai mult decât atât, mijlocaşul ofensiv de 29 de ani a pierdut de două ori mingea.

• 0 şuturi a avut Alex Maxim în România – Spania 1-2

Gicu Grozav, decarul cu 78 de minute în trei meciuri

Gicu Grozav este cunoscut ca unul dintre preferaţii lui Cosmin Contra, iar fotbalistul de la Kisvarda a fost decar în trei ocazii în preliminariile pentru EURO 2020. Cu Norvegia, în remiza de la Oslo, mijlocaşul ofensiv de 29 de ani a fost titular şi a jucat 60 de minute, timp în care a atins de 31 de ori mingea şi a bifat 72% pase precise (13 din 18). A urmat meciul cu Malta, în care Gicu Grozav a fost rezervă neutilizată.

Tot cu Malta, în meciul de la Ploieşti, Gicu Grozav a primit din nou tricoul cu numărul 10, însă de această dată a bifat doar 18 minute, fiind introdus în locul lui Ianis Hagi. Cu această ocazie, fotbalistul de 29 de ani a avut nişte cifre ruşinoase: 58% pase reuşite (7 din 12) şi 0 driblinguri încercat.

• 1 dribling reuşit din 2 încercări a avut Gicu Grozav în Norvegia – România 2-2