România-Franța 28-18 VIDEO. Echipa lui Martin Ambros a fost învinsă fără drept de apel

21.03.2019 | 22:57
RomaniaFranta 2818 VIDEO Echipa lui Martin Ambros a fost invinsa fara drept de apel

Meciul România – Franța s-a disputat joi, 21 martie, în cadrul puternicului turneu amical de handbal feminin organizat de Franța și la care mai participă alte două forțe ale handbalului feminin, Danemarca și Norvegia. Meciul a fost un excelent prilej pentru selecționerul Ambros Martin pentru a vedea lucru multe dintre jucătoarele care activează în campionatul intern.

Min 60 / Final de meci! Franța s-a impus fără emoții în fața României, scor 28-18

Min 55 / Cu cinci minute înainte de finalul partidei, Franța conduce România cu 26 – 17

Min 50 / Franța își păstrează diferența mare. Tabela de marcaj arată scorul de 24-16

Min 45 / Franța își continuă jocul foarte bun și le ține la distanță pe românce. Scor 21-13

Min 40 / Naționala Franței conduce cu scorul de 20 – 12 selecționata României

A început repriza a doua

Min 30 /  Final de primă repriză! Franța are un avantaj mare la capătul a 30 de minute de joc. Gazdele conduc naționala României cu 15-8

Min 25 /  Franța conduce cu 11-6 când mai sunt 5 minute de disputat din prima repriză

Min 20 /  România a reușit să mai echilibreze situația. Tabela de marcaj arată acum scorul de 8-5

Min 15 /  Momente slabe pentru echipa națională a României. Tricolorele sunt conduse cu scorul de 7-4

Min 10 /  Franța a întors meciul și conduce cu 5-3 după primele 10 minute ale întâlnirii

Min 5 / România conduce după primele 5 minute ale întâlnirii, scor 3-2

UPDATE / A început partida Franța – România

România – Franța Live Stream Online pe TVR HD

Partida România – Franța se joacă joi, 21 martie, de la ora 21:45 în Sala Sporturilor din Clermont-Ferrand și este un meci din cadrul puternicului turneu amical Golden League. Meciul va putea fi vizionat în direct pe micul ecran pe postul TVR HD, cel care a transmis și tot turneul final al CE în decembrie trecut și care difuzează în mod regulat partidele din campionat, din Liga Florilor. Aveți și varianta de urmări partida în format LIVE VIDEO pe site-ul FANATIK.RO

Selecționerul Ambros Martin nu o are la dispoziție pe cea mai bună handbalistă a lumii pentru a patra oară, Cristina Neagu, accidentată la turneul final al CE, spre finalul meciului cu Ungaria. Nici Eliza Buceschi nu a fost selecționată pentru acest joc deosebit de greu, împotriva fetelor lui Oliver Krumbholz. Nu lipsesc însă cele două portărțite tinere și foarte talentate, Iulia Dumanska și Denisa Dedu, Crina Pintea, unul dintre cei mai buni pivoți din lume, Ana Maria Drăguț-Savu sau Gabriela Perianu.

România - Franța Golden League. Denisa Dedu (foto) și Iulia Dumanska sunt doi portari tineri și foarte buni
România – Franța Golden League. Denisa Dedu (foto) și Iulia Dumanska sunt doi portari tineri și foarte buni

Franța are opt jucătoare de la Metz, adversara lui CSM București

Și Franța are două absențe importante, portarul Cleopatra Darleux și interul Jannela Blonbou. În locul lor au fost selecționate două jucătoare de la Besancon: portarul Roxanne Frank și interul Aissatou Kouyate. În rest, nu lipsesc vedetele echipei, adică Pinneau, Lacrabere, Nocandy sau Edwige, ca să nu mai vorbim despre faptul că adversare vor fi și două dintre fostele jucătoare la CSM București: Niombla și Ayglon-Saurina.

Cu siguranță echipa CSM București va avea toate motivele să urmărească atent acest meci, pentru că nu mai puțin de opt dintre jucătoare selecționate de Olivier Krumbholz provin de la viitoarea adversară a tigroiacelor din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Metz. Este un semn de îngrijorare pentru CSM faptul că la naționala Franței coloana vertebrală e bazată pe prezența jucătoarelor de la Metz.

Franța vs România, meciuri directe

2017 Franța – România 26-17 (grupele Campionatul Mondial din Germania)
2016 România – Franța 18-24 (partidă amicală)
2015 Franța – România 29-27 (partidă amicală)
2013 Franța – România 27-22 (partidă amicală)
2012 Franța – România 24-19 (calificările pentru Jocurile Olimpice de la Londra)
2011 România – Franța 20-39 (grupele Campionatului Mondial din Brazilia)
2011 Franța – România 30-25 (turneu amical)
2010 Franța – România 21-23 (turneu amical)
2008 România – Franța 30-25 (grupele Campionatului European din Macedonia)

Lotul României pentru Golden League

Portari: Denisa Dedu (Siofok), Yuliya Dumanska (SCM Rm. Vâlcea), Paula Teodorescu (HC Zalău)

Extreme stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistriţa), Cristina Florică (SCM Rm. Vâlcea)

Interi stânga: Maria Constantinescu (CSM Bucureşti), Gabriela Perianu (Siofok), Anca Polocoşer (Minaur), Andreea Târşoagă (CSM Tg. Mureş)

Centri: Cristina Laslo (Buducnost), Andreea Popa (Rapid), Laura Pristăviţa (Gloria Bistriţa), Mădălina Zamfirescu (Debrecen)

Interi dreapta: Ana Maria Dragut-Savu (Kisvardai)

Extreme dreapta: Cristina Boian (U Cluj), Sonia Seraficeanu (Minaur)

Pivoţi: Lorena Ostase (CSM Slatina), Crina Pintea (Gyor), Raluca Băcăoanu (SCM Rm. Vâlcea).

Antrenor: Ambros Martin.