România U17, umilită de naţionala Israelului la Turneul de Elită! Israelienii s-au distrat cu tricolorii mici

Filon Stan
in Fotbal intern
22/03/2018, 13:36

FINAL DE MECI! România U17 suferă o înfrângere dură în faţa Israelului, scor 1-5. Dumitru a înscris unicul gol al juniorilor români, în timp ce pentru adversari au înscris Jauabra (hattrick) şi Ovadia (dublă)

Min. 70. După 70 de minute, Israel conduce cu 4-1, golurile fiind marcate de Jauabra (hattrick) şi Ovadia pentru adversari şi Dumitru pentru români

Pauză! După 45 de minute, Israel conduce cu 1-0, unicul gol fiind înscris de Jauabra.

START DE MECI. Urmăreşte desfăşurarea meciului România U17 – Israel U17 AICI

UPDATE, ora 14:51. În 10 minute începe meciul dintre România U17 şi Israel U17 de la Turneul de Elită de la Budapesta:

1. Şerban – 2. Georgescu, 4. Catrici, 5. Marin, 15. Chiorean – 8. Albu-cpt., 14. Mărginean, 20. Marrone – 9. Toma, 10. Markovic, 7. Niţu

Rezerve: 12. Ducan – 16. Vlad, 13. Rus, 3. Boloca, 6. Negrean, 19. Enache, 18. Cohan, 11. Dumitru, 17. Stan

Naţionala României Under 17 debutează joi la Turul de Elită în faţa selecţionatei similare a Israelului. Turneul de calificare are loc în Ungaria, iar meciul reprezentativei României va avea loc joi, de la ora 15:00.

După ce miercuri naţionala U19 a României a început drumul spre EURO, joi vine rândul tricolorilor născuţi în anul 2001 să dispute primul meci în ultima rundă de calificare înaintea Campionatului European. Naţionala este pregătită de Aurel Ţicleanu, Mihai Ianovschi jr. şi Adrian Văsâi. În celălalt meci al grupei, Ungaria, ţara gazdă, întâlneşte Slovenia.

Naţionala U17 vrea să se califice la Campionatul European programat în Anglia

La turneul final programat în Anglia, în perioada 4-20 mai 2018, se califică selecţionatele care câştigă cele 8 grupe de la Turul de Elită, dar şi 7 dintre cele mai bune 8 locuri secunde, cu cel mai bun punctaj. Din 2015, la Campionatul European U17 se califică 16 echipe, în loc de 8. Următoarele jocuri ale naţionalei României U17 sunt programate pe 25 martie, contra Ungariei, şi pe 28 martie, în faţa Sloveniei.

Iată lotul pe care îl are la dispoziţie selecţionerul Aurel Ţicleanu:

Portari: Alexandru Şerban (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ducan (FCSB)

Fundaşi: Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Antonio Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Alexandru Rus (AFC Ardealul Cluj), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), George Marin (Universitatea Cluj), Alexandru Catrici (CS Nuova Mama Mia Becicherecul Mic), Gabriel Boloca (Juventus Torino/Italia)

Mijlocaşi: Constantin Albu (FC Utrecht/Olanda), Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Iulius Mărginean (Sassuolo/Italia), Alexandru Enache (ACS Regal Sport), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid/Spania), Salvatore Marrone (Nurnberg/Germania), Mihai Niţescu (Petrosport Ploieşti), Octavian Cracea (Sporting Juniorul Vaslui)

Atacanţi: Jovan Markovic (CS U Craiova), Luis Niţu (CS U Craiova), Daniel Toma (Dunărea Călăraşi), Claudiu Stan (Dinamo)