România – Spania 25-23, Trofeul Carpați 2022 la handbal feminin. “Tricolorele” au câștigat competiția după o victorie dramatică. Video

În cea de-a doua zi a Trofeului Carpați, echipa națională de handbal feminin a României a învins reprezentativa similară a Serbiei cu scorul de 26-20.
01.10.2022 | 20:21
Romania  Spania 2523 Trofeul Carpati 2022 la handbal feminin Tricolorele au castigat competitia dupa o victorie dramatica Video
România întâlnește Serbia în cea de-a doua zi a Trofeului Carpați la handbal feminin. foto: FRH
01-10-2022
17:25

România - Spania 25-23, "Tricolorele" au câștigat Trofeul Carpați

FINAL. România – Spania 25-23

Vezi aici cele mai importante faze

Min. 60: Victorie pentru România, scor 25-23, după un final dramaric. “Tricolorele” au câștigat Trofeul Carpați.

Min. 55: Final tensionat de meci. Este 20-19 pentru “tricolore”.

Min. 45: Spania a început mai bine partea secundă, este 14-14.

Min. 30: România păstrează avansul de două goluri și la pauză. Este 10-8.

Min. 15: Start bun pentru “tricolore”, în special în defensivă. Este 6-4.

30-09-2022
17:00

România - Serbia 26-20 (11-10)

Vezi aici cele mai importante faze.

FINAL: 26-20. România câștigă destul de clar acest meci, în special datorită evoluției foarte bune din repriza secundă. Este prima victorie obținută de naționala „tricoloră” sub bagheta noului antrenor Florentin Pera.

Min. 53: 23-17. Cu șapte minute înainte de final, România are un avans de 6 goluri și, în mod normal, nu mai poate rata victoria.

Min. 46: 19-14. România joacă din ce în ce mai bine și mărește ecartul la 5 goluri.

Min. 42: 17-13. Două goluri la rând marcate de Bianca Bazaliu ne duc la 4 lungimi în fața sârboaicelor.

Min. 40: 15-13. România continuă să se afle în avantaj pe tabela de marcaj.

Min. 34: 13-11. Pentru prima dată în acest meci, „tricolorele” au un avans de două goluri pe tabela de marcaj.

Min. 30: 11-10. După o primă repriză foarte echilibrată, jucătoarele antrenate de Florentin Pera intră la vestiare având un avans de un gol.

Min. 27: 10-9. Jucătoarele noastre au un avantaj de un gol cu trei minute înainte de finalul primei reprize.

Min. 20: 6-6. Echilibru și goluri puține în prima parte a meciului.

Min. 15: 4-4. Un singur gol marcat în ultimele cinci minute…

Min. 10: 3-4. Deocamdată, niciuna dintre echipe nu reușește să se desprindă pe tabelă.

Min. 5: 2-3. Început echilibrat de meci, cele două formații merg cap la cap deocamdată.

Min. 1: 0-0. A început partida.

30-09-2022
16:09

Spania - Austria 32-27, în primul meci de vineri la Trofeul Carpați

În primul meci al zilei de vineri la Trofeul Carpați, naționala de handbal feminin a Spaniei a reușit să învingă selecționata similară a Austriei cu scorul de 32-27 (15-12).

De la ora 20:00, începe cea de-a doua partidă a zilei, între România și Serbia. În prima zi, România a terminat la egalitate 32-32 cu Austria, în timp ce Serbia a învins Spania cu 30-28. Meciul va fi transmis în direct pe Pro Arena și pe platforma Voyo.

29-09-2022
17:02

România - Austria 32-32

Vezi video cele mai importante faze AICI!

Final de meci – România a terminat la egalitate cu Austria, scor 32-32, într-un meci pe care l-a controlat până în ultimele 10 minute și în care a marcat golul egalizator în ultima secundă. Cristina Neagu, cu 11 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a ”tricolorelor”.

Min. 53 – Austriecele au o nouă revenire importantă și reușesc egalarea.

Min. 45 – Elevele lui Florentin Pera apasă pe accelerație și se distanțează pe tabelă.

Min. 37 – Jocul ofensiv al ambelor echipe merge foarte bine în startul reprizei secunde, dar apărările lasă de dorit.

Min. 30 – România intră la pauză cu un gol avans datorită jocului excelent al Cristinei Neagu și al intervențiilor reușite de Daciana Hossu în poartă.

Min. 25 – Austriecele reușesc să strângă scorul.

Min. 20 – Moment istoric pentru Neagu! Cristina marchează al 900-lea ei gol la echipa națională și al șaselea în acest meci!

Min. 15 – „Tricolorele” continuă să conducă după ce s-a scurs un sfert din meciul cu austriecele.

Min. 8 – Cristina Neagu ajunge deja la cota 4 în acest meci!

Min. 6 – Start echilibrat de meci în confruntarea de la Bistrița!

Min. 1 – A început partida de la Trofeul Carpați dintre România și Austria!

29-09-2022
16:15

Serbia - Spania, scor 30-28, în primul meci de la Trofeul Carpaţi

Naţionala de handbal feminin a Serbiei a câștigat meciul cu reprezentativa Spaniei, scor 30-28 (16-17), în primul meci la Trofeul Carpaţi, care se desfășoară la Bistriţa.

Selecționata României, antrenată de Florentin Pera, vajuca în compania Austriei, de la ora 20.00.

Cea mai importantă competiție handbalistică feminină amicală interțări organizată de România este Trofeul Carpați, cu o tradiție de zeci de ani. Ediția 2022 se desfășoară la Bistrița, în perioada joi, 29 septembrie – sâmbătă, 1 octombrie, urmând a se juca sistem turneu, fiecare cu fiecare. Partidele sunt transmise în direct în fiecare zi pe postul PRO Arena precum și pe Voyo.ro

Programul meciurilor și televizările la Trofeul Carpați 2022

Joi, 29 septembrie

ora 17:30 Serbia – Spania (PRO Arena și Voyo.ro)

ora 20:00 ROMÂNIA – Austria (PRO Arena și Voyo.ro)

Vineri, 30 septembrie

ora 17:30 Austria – Spania (PRO Arena și Voyo.ro)

ora 20:00 ROMÂNIA – Serbia (PRO Arena și Voyo.ro)

Sâmbătă, 1 octombrie

ora 17:30 Serbia – Austria (PRO Arena și Voyo.ro)

ora 20:00 ROMÂNIA – Spania (PRO Arena și Voyo.ro)

Unde se joacă Trofeul Carpați 2022 la handbal feminin

Între 29 septembrie și 1 octombrie are loc ediția cu numărul 52 a Trofeului Carpați, tradiționala competiție amicală interțări organizată de Federația română de handbal. Această competiție s-a desfășurat pentru prima dată în 1959 și a avut multe locații de-a lungul timpului. Ediția 2022 a Trofeului Carpați este organizată la Bistrița cu sprijinul Consiliului local și a clubului de primă divizie Gloria.

Bistrița a fost desemnată drept gazda Trofeului Carpați la turneul Gloria 100, care a avut loc în localitate și la care a fost prezent inclusiv noul președinte al Federației Române de Handbal, Constantin Din. Trofeul Carpați revine în actualitate după o pauză de trei ani, provocată de pandemie, ultima ediție fiind cea din 2019, de la Brăila, câștigată la goleveraj de Angola în fața României A, Japoniei și României B.

Florentin Pera va conduce pentru prima oară naționala feminină la Trofeul Carpați 2022

Marea noutate în privința handbalului românesc la nivel de echip națională este instalarea pe bancă în funcția de selecționer a reputatului tehnician Florentin Pera, care îi succede lui Adi Vasile, care a rămas pe mai departe doar în funcția de antrenor al vicecampioanei României, CSM București, după ce a cumulat atât rolul de selecționer cât și de antrenor de club.

Venirea lui Florentin Pera, cel care a făcut din nou din Râmnicu Vâlcea un important pol al handbalului feminin românesc, reușind să câștige titlul după care a plecat în 2021 la puternica echipă din Rusia ȚSKA Moscova și s-a întors din cauza războiului din Ucraina, poate fi acel element fundamental pentru readucerea naționalei noastre în rândul celor puternice de pe continent și în lume.

Trofeul Carpați 2022 este repetiția decisivă înainte de turneul final al CE din noiembrie

Important pentru noul selecționer este faptul că a primit acceptul Cristinei Neagu, cea mai valoroasă handbalistă din România din toate timpurile, de a continua sub tricolor, urmând ca scheletul reprezentativei să fie construit în jurul acesteia. România va participa anul acesta la turneul final al Campionatului European, care va avea loc între 4-20 noiembrie în trei țări: Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru.

România a fost repartizată în grupa C, o grupă foarte grea, alături de două dintre marile forțe ale handbalului feminin, Franța și Țările de Jos și de naționala uneia dintre țările gazdă, Macedonia de Nord. Floretin Pera este conștient de dificultatea grupei, astfel încât Trofeul Carpați 2022 va fi decisiv în vederea stabilirii lotului final. Fundamental pentru el este faptul că handbalista nr. 1 all time a României, Cristina Neagu, continuă sub tricolor.

Lotul echipei României la Trofeul Carpați 2022

PORTARI:  Yulia Dumanska (Gloria Bistrița), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea), Diana Ciucã (Rapid).

INTERI: Anca Mițicuș (CS Minaur Baia Mare), Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu, Laura Pristăvița (Gloria Bistrița), Eliza Buceschi, Sorina Grozav (Rapid), Bianca Harabagiu, Mădălina Zamfirescu (Gloria Buzău), Daria Bucur (SCM Rm. Vâlcea).

EXTREME: Nicoleta Dincă, Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (CSM București), Corina Lupei (SCM Râmnicu Vâlcea), Alexandra Badea (Rapid), Andra Moroianu (Gloria Buzău).

PIVOȚI: Andreea Bianca Țîrle (CS Minaur Baia Mare), Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid București).

ANTRENOR PRINCIPAL: Florentin Pera.

ANTRENOR SECUND: Bogdan Burcea.

ANTRENOR PORTARI: Ildiko Barbu Kerekes.