News

România – Malta 1-0, chin cât China! Trei puncte, trei debutanți, probleme imense. Analiza om cu om

Romania  Malta 10 chin cat China Trei puncte trei debutanti probleme imense Analiza om cu om

România s-a chinuit teribil cu Malta, învingând scurt, 1-0, abia în repriza secundă. După o primă parte cu momente penibile, tricolorii au marcat grație noului tunar tricolor, George Pușcaș. Contra nici măcar nu s-a bucurat la golul nouarului, atât părea de afectat de ce vedea pe teren. Am câștigat trei puncte imense, dar am suferit enorm. Părea un meci lejer, motiv pentru care selecționerul a debutat trei jucători în primul 11 (Rus, Ștefan, Bordeianu), dar am terminat închinându-ne la semnalizarea de ofsaid la golul Maltei din minutul 89 și apărându-ne în 11 în minutul 94! Ei sunt băieții care ne-au mai distrus niște neuroni duminică seara la Ploiești.

Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,77 este cota pentru ”2 solist la meciul Finlanda – Italia”. Vezi toate cotele AICI

România – Malta 1-0, chin cât China! Trei puncte, trei debutanți, multe probleme. Tătă, iar erou!

Ciprian Tătărușanu – intervenția meciului la 0-0, unu la unu în minutul 30! Bonus la torpila din minutul 65, când a respins iar în corner?)

Ciprian Tatarusanu in meciul de fotbal dintre Romania si Malta, din preliminariile C.E. 2020, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica 8 septembrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Alex Chipciu – primul meci oficial în acest sezon, pentru că la Anderlecht nu a apucat să joace! Iar acest lucru s-a observat din plin.

Vlad Chiricheș – căpitanul nostru este fragil în continuare. Ți-e teamă să nu-i sară umărul la orice duel. Chiar a avut o mică problemă la puțin timp de la începutul meciului. Intervenție excelentă în minutul 79, reparând greșeala lui Ștefan

Adrian Rus – debut fără artificii la naționala României, așa că obiectivul de a închide ușa Ungariei a fost îndeplinit

Florin Ștefan – al doilea under 21 debutat de Contra la Ploiești va fi, probabil, noul fundaș stânga al naționalei mari mulți ani de acum înainte. Momente de lipsă de concentrare

Ianis Hagi – slab, Cicăldău – o mărgică, Răzvan Marin – de nota 5!

Mihai Bordeianu – implicat, dar cu mici carențe. Greșeala sa din minutul 30, o pasă scurtă la Florin Ștefan, a generat cea mai mare ocazie a Maltei. Sărumâna, Tătă! Jucătorul campioanei putea deschide scorul în minutul 44, dar „acolada” sa a ocolit poarta

Răzvan Marin – superficial, pittbul și nimic mai mult. Mingea pierdută în minutul 55 putea să ne coste un contraatac tăios. Parcă îi era frică să tragă la poartă. Schimbat cu Stanciu imediat după ce a ezitat să tragă, minutul 58, și i-a pasat lui Pușcaș

Ianis Hagi in meciul de fotbal dintre Romania si Malta, din preliminariile C.E. 2020, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica 8 septembrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ianis Hagi – prea multă mingicăreală, rabonna la 1-0, dar repetent la pasele filtrante. Noroc cu centrarea din corner la gol

Alex Cicâldău – bara din minutul 45 este mărgica produsă într-un joc care trebuia să-i fie la îndemână. Este puțin ieșit din formă, lucru care se vede și în Liga 1. E loc mare de progres!

Dacă George Pușcaș nu e, nimic nu e! Mulțumim, George!

Florin Andone – bătăios, efort mare de energie, realizări puține însă. Surprinzător, probleme musculare în minutul 40: s-a așezat la marginea careului mare, deși era atacul nostru!

George Pușcaș – omul nostru de gol până la urmă. O primă repriză dificilă, ca toată echipa, cu preluări largi, nevoit să vină mingi de la 40 de metri, pentru că nu i le aduceau Ianis sau Cicăldău.

George Puscas se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Romania si Malta, din preliminariile C.E. 2020, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica 8 septembrie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Nici intrările lui Stanciu, Grozav și Keșeru nu au schimbat foarte multe în jocul echipei. Adică vorbim de jucători experimentați, care nu au fost cu nimic peste modeștii care au scos sufletul din noi. Dar sunt trei puncte… Calculăm, calculăm, calculăm… Dar fotbal când jucăm și noi, Guriță?