România, medalie de bronz la Campionatul Mondial de Minifotbal! Tricolorii au învins dramatic Ungaria în finala mică

11.10.2019 | 20:18
Stelian Stancu, fost jucător la Steaua, din lotul României prezent la Mondialul de Minifotbal din Australia. Sursa foto: Facebook

Reprezentativa României a obținut medaliile de bronz la Campionatul Mondiala de Minifotbal din Australia. Vineri, la Perth, tricolorii au învins Ungaria cu scorul de 3-1 la loviturile de departajare, în meciul contând pentru medaliile de bronz ale competiției.

România, medalie de bronz la Campionatul Mondial de Minifotbal! Tricolorii au învins Ungaria în finala mică

Finala mică România – Ungaria a fost un meci extrem de încrâncenat, cu multe ocazii de-a lungul celor 50 de minute regulamentare, însă fără niciun gol. S-a intrat în prelungiri, însă nici în cele 10 minute nu s-a dezghețat tabela în călduroasa Australie. A fost nevoie de loviturile de departajare pentru desemnarea câștigătoarei.

Tricolorii au fost mai inspirați de la punctul cu var și au transformat toate cele trei lovituri, prin Ungur, Plopeanu şi Alecu. Dincolo, vecinii noștri au ratat de două ori, iar România s-a impus cu 3-1. Pentru România, locul 3 din Australia reprezintă o performanta uriașă, având în vedere faptul că acesta a fost primul Campionat Mondial cu 32 de echipe. România este la a doua medalie de bronz în aceasta competiție, după cea din 2015 din Statele Unite ale Americii.

Stelian Stancu, fost jucător la Steaua, în lotul României prezent la Mondialul de Minifotbal din Australia

România deține de șase titluri de campioană a Europei la minifotbal, în perioada 2010-2015. De asemenea, tricolorii sunt vicecampioni europeni, anul trecut la Kiev. Competiția supremă la nivel mondial a avut loc în Australia, la Perth, în perioada 1-11 octombrie.