VIDEO. Nu ne-a salvat nici Angola! România, ELIMINATĂ de la Rio

UPDATE, 15 august, ora 03:30 / În ultimul meci din grupa A, Angola a cedat în faţa Spaniei, scor 22-26, rezultat care pecetluieşte eliminarea naţionalei de handbal a României de la Jocurile...
15.08.2016 | 00:08

UPDATE, 15 august, ora 03:30 / În ultimul meci din grupa A, Angola a cedat în faţa Spaniei, scor 22-26, rezultat care pecetluieşte eliminarea naţionalei de handbal a României de la Jocurile Olimpice de la Rio. Iată clasamentul final al grupei A, din care s-au calificat în sferturi primele patru clasate. Deşi la egalitate de puncte, România termină în spatele Angolei din cauza înfrîngerii din meciul direct.

Capture

VEZI MECIURILE ROMÂNIEI LIVE VIDEO AICI

UPDATE, 15 august, ora 00:10 / Final dramatic pentru România! Norvegia se impune la limită, 28-27, şi lasă şanse mici pentru calificarea “tricolorelor” în sferturile de finală la Rio. Salvarea României ar putea fi adusă de Angola, deja calificată, dacă africancele vor reuşi să învingă Spania, în partida care începe de la 1:50.

Min. 50: Este 22-26.

Min. 45. Lucrurile din ce în ce mai complicate. 20-23.

Min. 40: România s-a mai apropiat, este 19-21.

Min. 35. Norvegia se distanţează. Are 16-19.

Min. 30: Norvegia conduce la pauză, scor 13-14.

Min. 25. Rămîne în continuare egalitate în partidă, 13-13.

Min. 20: Perioadă bună de joc a României, care a egalat. 10-10.

Min. 15: La mijlocul primei reprize, Norvegia conduce în continuare, 7-9.

Min. 10: Norvegiencele preiau conducerea 5-7.

Min. 5: 3-3. Meci foarte echilibrat.

Min. 1: A început partida.

UPDATE, 14 august, ora 17:30 / În primul meci al zilei din grupa A, Brazilia a trecut de Muntenegru, scor 29-23, şi şi-a asigurat locul unu în grupa A. Muntenegru părăseşte competiţia cu înfrîngeri pe linie.

UPDATE, 13 august, ora 22:45 / România înfruntă Norvegia duminică, de la ora 22:40, joc decisiv pentru calificarea în sferturi. Un egal în faţa campioanei olimpice ar asigura locul 4 în grupă, calificabil. România ar putea merge mai departe şi dacă pierde în faţa Norvegiei, însă ar avea nevoie de un succes al Angolei în faţa Spaniei, partidă care se va disputa după încheierea duelului “tricolorelor” cu Norvegia.

UPDATE, ora 22:08 / România a învins Spania, scor 24-21, şi rămîne în cursa pentru o medalie la Rio cu naţionala de handbal feminin. “Tricolorele” au condus pe întreaga perioadă a partidei, dar s-au văzut egalate pe final. Şi-au păstrat însă concentrarea şi au închis pînă la urmă meciul cu ibericele şi cu ajutorul paradelor Paulei Ungureanu.

Super gol al Cristinei Neagu, este 21-20 pentru România, cu doar cinci minute rămase.

România marchează pe inferioritate şi are 20-19 în minutul 50 al partidei.

Perioadă de coşmar pentru naţionala României, este 18-18 în minutul 45 al partidei.

Ibericele au revenit în ultimele cinci minute şi este 17-14 cu 20 de minute rămase de jucat.

România a început perfect partea a doua şi conduce cu 16-11.

Nu s-a mai înscris pe finalul reprizei, este 13-11 la pauză.

După 25 de minute jucate, România are 13-11 în faţa Spaniei.

România conduce Spania şi după 20 de minute, dar tot la limită. Este 10-9.

A fost o perioadă slabă pentru România, iar ibericele reduc din handicap. Este 7-6.

România conduce cu scorul de 7-4 după 10 minute trecute.

După 5 minute, scorul este egal, 3-3.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, 12.08.2016, ora 15:17 / Pentru a mai spera calificarea în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, România este obligată să bată astăzi pe Spania. Ibericile pornesc, însă, ca mari favorite. 1.44 este cota pentru o victorie a Spaniei, în timp ce un eventual succes al României are cotă 3,75.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, 11.08.2016, ora 00:07. Norvegia a bătut Angola, scor 30-20, şi s-a instalat în funtea clasamentului grupei A.

Cum arată clasamentul înaintea ultimelor două etape din faza grupelor:

angola

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ora 22:52. Cristina Neagu după victoria cu Muntenegreu: ”Nu vreau să pun prea multă presiune pe mine, fac tot ce pot la momentul actual, fiecaare face tot ce poate în teren, dar nu mai suntem echipa de acum 8 luni de zile. Sunt multe lucruri schimbate, inclusiv că acum e vara şi vara de obicei nu joci, nu sunt competiţii, sunt foarte multe detalii care contează. Am fost accidentată, am spus-o înainte de a veni aici că nu e o stare prea plăcută, încerc să fac tot ce pot, încercăm să ne ridicăm ca echipă pentru că avem nevoie una de cealaltă. Nu poate să joace nimeni singur, nu pot să joace trei, patru, ci toate şapte în acelaşi timp pe teren şi toate să aducem un rezultat pozitiv”, a spus cea mai bună handbalistă a lumii.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ora 19:39. Paula Ungureanu: ”Sîntem fericite, ne vom reveni şi încercăm să mergem mai departe. Avem alt moral acum”

Aurelia Brădeanu: ”A fost greu să trecem peste înfrîngeri, ne-am descătuşat cu Muntenegru, dar acum avem presiunea rezultatelor”

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. FINAL de meci! România se impune în faţa Muntenegrului, scor 25-21. După acest rezultat, fetele noastre încă speră la medalii! Trebuie să batem Spania! Ar fi excelent să cîştigăm contra ibericelor la o diferenţă mai mare decît ne-a bătut Angola. Astfel ne-am califica în sferturi şi cu un rezultat de egalitate cu Norvegia, chiar dacă Spania şi Angola vor face şi ele egal în meciul direct. Astfel, la un clasament în trei cu Spania, România şi Angola, am fi în primele două şi ne-am califica în sferturile de finală!

Următorul meci pentru România este cel cu Spania. Acesta se va disputa vineri, începînd cu ora 20:40.

În această seară se mai joacă un singur meci din grupa României. Revelaţia Angola va întîlni Norvegia, începînd cu ora 22:40.

În finalul meciului le ţinem pe muntenegrence la distanţă! Avem 3 goluri avantaj cu 4 minute înainte de final.

În minutul 17 al reprizei secunde, România are un avans de 4 goluri faţă de Muntenegru.

După 10 minute trecute din repriza secundă, România conduce cu 14-13.

A început partea a doua a jocului.

România conduce cu 11-9 după primele 30 de minute de joc. Cristina Neagu a avut un final excelent de primă repriză, reuşind să marcheze în ultima secundă!

În minutul 25, România conduce cu 8-7. ”Tricolorele” au ratat foarte mult din poziţii clare.

A început meciul.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ora 16:00 / România are mare nevoie de o victorie cu Muntenegru pentru a păstra şanse reale pentru calificarea în sferturile de finală. Cinci puncte din cele trei meciuri rămase ar asigura accederea între ultimele opt. Ar putea merge şi cu patru puncte, dar ar trebui ca Brazilia să bată Spania, partidă care se joacă acum, iar România să bată Spania la o diferenţă cît mai mare, astfel încît să iasă bine într-un clasament în trei cu Angola şi Spania.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE 09.08, 11.10/ Cristian Gaţu, fostul preşedinte al Federaţiei Române de Handbal, a declarat că este încrezător în şansele echipei naţionale de handbal feminin chiar dacă rezultatul obţinut la Jocurile Olimpice de la Rio nu este cel dorit.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. “Nu vreau să fac comentarii acum, cînd echipa e în groapă, cum am făcut la Campionatul Mondial şi mi-au sărit toţi în cap, că nu mai sînt la federaţie de trei ani. Am spus-o şi la Campionatul Mondial şi am avut dreptate. Am zis: «aşteptaţi, domnule, că mai sînt două meciuri». Şi în cele două meciuri am învins şi Brazilia, care ne-a secat aseară. La fel cred şi acum. Mai sînt şanse, teoretice e adevărat. Eu mai cred în această echipă, deşi a jucat foarte prost pînă acum”, a declarat Gaţu.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE 08:19 / Valentina Ardean Elisei, căpitanul României, încă mai speră la calificarea în sferturi.

Au mai fost înfrângeri, aşa e în sport! Am reuşit să  trecem peste apoi. Nu e vorba de blocaj, o să vizionăm jocul şi o să tragem concluziile la analiza video! Nu sîntem obosite. Trebuie să ne adunăm, încercăm să ne jucăm şansa pînă la capăt. Mai avem trei meciuri şi nimic nu e pierdut. Sînt foarte mândră de echipa mea. Am jucat cu inima, am jucat pentru familiile noastre care au venit să ne susţină. Vă spun un lucru, Brazilia va fi campioană olimpică!”, a spus Valentina Ardean Elisei.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. Oanea Manea a avut un discurs total opus faţă de cel al Valentinei Elisei. “Îmi e ruşine de ce am jucat. Parcă sîntem în vacanţă. Simţim că n-am jucat niciodată atît de prost”, a spus handbalista.

–––––––––––––––––––––––––––––––––-

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. Următorul meci pentru naţionala României de handbal este miercuri, la ora 17:30 (ora României), cu Muntenegru. Şansele pentru reprezentativa noastră sînt, însă, minime.

Min 20: 11-7!

Min 17: 10-6. Geiger îşi trece numele pe tabelă. Amorim a primit roşu pentru un fault dur

Min 1: 1-0 pentru Brazilia

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ora 22:57 / România înfruntă gazda Jocurilor Olimpice, Brazilia, într-o partidă în care Neagu şi compania au mare nevoie de victorie pentru a spăla ruşinea din debut, eşec în faţa Angolei. De partea cealaltă, Brazilia este performera primei etape, în care a trecut de Norvegia.

VEZI AICI CUM ARATĂ PORTĂRIŢA DE 98 DE KILOGRAME CARE NE-A UMILIT LA RIO! MOTIVUL CARE O VA CONVINGE SĂ SLĂBEASCĂ

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ora 08:50 / Tomas Ryde nu mai este încrezător în şansele României de a depăşi faza grupelor: ”Nu mai sînt optimist. Va fi dificil pentru noi să ne ridicăm acum pentru că acesta a fost unul dintre meciurile-cheie, dar, de pe altă parte, nu ştim ce va face Angola în această grupă. Va trebui să vedem. E altă zi, dar va trebui să săltăm capul, să avem încredere unii în alţii, să jucăm cu mai multă energie, mai rapid. Cu Angola am jucat lent, le-am spus-o de mai multe ori, că trebuie să fim mai rapizi cu pasele”, a declarat selecţionerul României.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ORA 03:15 / România a suferit un eşec istoric la primul meci de la Jocurile Olimpice de la Rio. A pierdut cu Angola, scor 19-23, joc care ar fi trebuit să fie un simplu antrenament înainte de super adversarele din Grupa A. Este una dintre cele mai ruşinoase înfrîngeri din istoria handbalului românesc! Şansele la calificarea în sferturi au fost serios avariate. Luni, de la 22:40, România înfruntă gazda Brazilia, care sîmbătă a trecut de Norvegia. Iată clasamentul grupei după prima zi. Primele 4 merg mai departe.

Capture

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. UPDATE, ora 03:15 / După o primă zi plină de dezamăgiri, România trimite foarte mulţi sportivi în concurs astăzi. Iată progrmaul complet al zilei pentru români.

Min 60: 19-23. Goluri pentru ambele echipe.

Min. 59: 18-22. Gol marcat de Neagu.

Min. 58: 17-22. Africancele se duc la cinci goluri!

Min. 57: 17-21. Angola, la 4 goluri în faţă! Misiune imposibilă!

Min. 55: Chiper reduce din handicap.

Min. 54: 16-20. Neagu, ratare de la şapte metri. Angolezele, gol în inferioritate.

Min 52: 16-19. Din nou gol uşor al angolezelor.

Min. 52: 16-18. Cristina Neagu reduce iar din handicap.

Min. 51: 15-18. Înscrie şi Oana Manea.

Min. 50: 14-18. Angola, din nou la 4 goluri distanţă.

Min. 49: 14-17. Buceschi reduce din handicap.

Min. 44: 13-17. Gol şi pentru Angola de la şapte metri.

Min. 42: 13-16. Neagu înscrie de la şapte metri în două faze consecutive.

Min. 41: 11-16. Angola controlează clar partida.

Min. 39: 11-15. Partida devine un adevărat coşmar.

Min. 38: Probleme din ce în ce mai mari! Angola face 14-11.

Min. 36: 11-13. Chinteuan marchează, dar africancele răspund imediat.

Min. 35: Angola, gol de la 7 metri.

Min. 32: Gol România, Ungureanu parează o lovitură de la 7 metri.

Min. 30: Pauză.

Min. 28: 9-11. Angola se desprinde iar!

Min. 26: 9-10. Angola înscrie pe contră, România răspunde repede.

Min. 25. 8-9. Chiper înscrie din nou.

Min. 24: Atacul merge slab, Paula Ungureanu ne salvează.

Min. 23: 7-9. Neagu înscrie cu o aruncare de la 7 metri.

Min. 21: Perioadă neagră pentru echipa României. Angola, iar la trei lungimi.

Min 20: 6-8. Africancele se desprind iar.

Min. 19: 6-7. Angolezele revin în avantaj.

Min. 18: 6-6. Chiper, finalizează cu siguranţă.

Min. 17: 5-6. Din nou apărare neconvingătoare.

Min. 16. 5-5. Aurelia Brădeanu, super pătrundere.

Min. 16: 4-5. Africancele dau o replică solidă.

Min. 14: 4-4. Neagu egalează din nou.

Min. 14: 3-4. Angola, din nou în avantaj.

Min. 13: 3-3. Chiper fructifică o super pasă de la Neagu

Min. 11: 2-3. Buceschi trimite peste poartă, Chinteuan marchează apoi.

Min 10: 1-3. Primul gol al României. Neagu transformă o aruncare de la şapte metri.

Min. 8: România încă nu a înscris! Neagu nimereşte bara.

Min. 7: 0-3. Început foarte slab al României.

Min. 6: 0-2. Angolezele ne surprind cu defensiva avansată. Marchează apoi repede.

Min. 5: Paula Ungureanu parează o aruncare de la 7 metri.

Min. 4: Un nou atac greoi, terminat cu aruncarea Cristinei Neagu, parată.

Min. 2: 0-1. Paula Ungureanu, prima intervenţie. Angola înscrie, totuşi, pe contraatac.

Min. 1: Neagu ratează o aruncare din unghi.

ROMÂNIA-SPANIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. În jurul orei 01:30 începe primul meci al României la Olimpiadă!

rommm

––––––––––––––––––

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. După bronzul de la Mondialul danez din iarnă, naţionala feminină de handbal a României a plecat la altă „vînătoare”.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. Un suedez ne-a învăţat să sperăm din nou că putem fi cei mai buni din lume. Tomas Ryde a reuşit să facă uitate toate dezamăgirile suferite cu naţionala de handbal, care părea, mai ales în ultimii ani, că nu reuşeşte să se ridice la adevăratul potenţial.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. România a luat bronz la Mondialul din Danemarca, dar opinia generală a fost că ar fi meritat mai mult. Poate chiar aur! Sîmbătă spre duminică, după miezul nopţii în România, ora 01:50, şi ora 19:50 la Rio, „tricolorele” debutează în turneul olimpic împotriva Angolei. Partida contra africanelor este una în care jucătoarele noastre sînt obligate să cîştige. Mai ales că urmează apoi jocuri absolut infernale, cu Brazilia, Muntenegru, Spania şi Norvegia. La turneul de pregătire din Norvegia, România nu a impresionat.

ROMÂNIA-NORVEGIA LIVE VIDEO JOCURILE OLIMPICE RIO 2016. A suferit înfrîngeri drastice cu Norvegia (21-32) şi cu Franţa (22-27), dar a trecut de Spania la lovituri de departajare, după 21-21 în 60 de minute. Primele patru clasate din grupa de şase din care face parte şi România se califică în faza sferturilor de finală. Contează şi poziţia, pentru că în funcţie de ea se alege adversara din prima fază eliminatorie. Grupa B este mult mai uşoară, la prima vedere, cu Olanda, Rusia, Suedia, Franţa, Argentina şi Coreea de Sud.