Betano Left
Betano Right
Betano TOP

România nu a existat în prima repriza cu Belgia de la EURO 2024! Statistică înfiorătoare pentru tricolori

Prima repriză dintre România - Belgia de la EURO 2024 arată niște statistici înfiorătoare pentru tricolor. Care au fost diferențele dintre cele două echipe.
22.06.2024 | 23:13
Romania nu a existat in prima repriza cu Belgia de la EURO 2024 Statistica infioratoare pentru tricolori
România nu a existat în prima repriză în fața Belgiei. Sursă foto:Fanatik

România întâlnește Belgia în etapa a doua a grupei E de la Campionatul European din Germania. Prima repriză a meciului a arătat îngrozitor pentru băieții lui Edi Iordănescu la capitolul statistici.

România nu a existat în prima repriză cu Belgia la EURO 2024! Statisticile înclină total în favoarea naționalei lui De Bruyne și Lukaku. Belgienii au început meciul cu un singur gând, anume victoria!

„Diavolii roși” au deschis scorul în minutul doi, prin Tielemans, care  a trimis un șut năprasnic la poarta apărată de Florin Niță. La faza premergătoare golului, Lukaku protejează o minge perfect în careu și îi pasează mijlocașului de la Aston Villa. Golul anunța „asediul” ce urma la poarta tricolorilor.

De Bruyne și Doku au inițiat contra-atacuri fulger, ce au dus la 9 ocazii de gol și trei șuturi pe poartă, pe când băieții trimiși în teren de Edward Iordănescu au creat 6 ocazii de gol și doar două șuturi au fost pe spațiul porții. Cea mai mare ocazie a României a fost prin Drăgușin, care a reluat cu capul din careul mic, dar Casteels a fost pe fază și a trimis mingea în corner.

La capitolul posesie, belgienii au stat mult mai bine, 68% din timpul partidei mingea a fost sub controlul lui De Bruyne și compania, pe când „tricolorii” s-au bucurat de 32% din timp în posesia mingii.

319 pase au fost încercate de jucătorii „diavolilor roși”, iar 286 au ajuns la destinație, pe când jucătorii români au încercat 152 de pase și 119 au ajuns la destinatar. 39 de atacuri au fost inițiate de jucătorii belgieni, pe când „tricolorii” au inițiat doar 15.

Mai este o repriză de jucat și nimic nu este încă pierdut. România a demonstrat în trecut, chiar și în prezent, că se poate duela cu orice adversar și că „buturuga mica răstoarnă carul mare”. Dovadă meciul tur cu Elveția din preliminarii, 2-2, când Mihăilă a egalat în prelungiri cu două goluri înscrie în doar 3 minute.

Situația grupei E de la EURO 2024

România a reușit o victorie de răsunet în fața Ucrainei în primul meci de la EURO 2024. Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș au fost protagoniștii României la doar a doua victorie de la un turneu final de Campionat European.

Belgia era dată de mulți specialiști drept favorita din grupa E, și de ce nu, chiar și a turneului, dar calculele hârtiei nu se adeveresc întotdeauna. Slovacia i-a învins pe „diavolii roși” cu scorul de 1-0, meciul fiind catalogat ca o surpriză și totodată ca o dezamăgire din partea Belgiei.