corespondență din italia
Cristi Coste    Iuliana Spirache    Marian Popovici
in Euro U21
18/06/2019, 20:30
România, primul gol la Euro U 21, obținut cu ajutorul VAR! Arbitrul a dat penalty după 5 minute. VIDEO corespondență din italia

România a marcat primul gol la Euro U 21 în meciul cu Croația după o fază controversată, în care a fost nevoie de ajutorul arbitrajului video. George Pușcaș a deschis scorul în minutul 12 al meciului din penalty. Inițial, arbitrul scoțian nu a acordat lovitura de pedeapsă la hențul lui Benkovic, însă a revăzut faza pe ecrane și a dat penalty.

România, primul gol la Euro U 21, obținut cu ajutorul VAR!

În minutul 8 al meciului, Pușcaș a trimis în mâna lui Benkovic, iar din mâna croatului mingea a ieșit în corner. Tricolorii se pregăteau să bată de la colț, însă Robert Madden a întrerupt lovitura de colț, a revăzut faza și a acordat penalty. VEZI FAZA LIVE VIDEO AICI

George Pușcaș a bătut sigur și l-a păcălit pe portarul croaților. Din grupă se califică doar prima clasată și cel mai bun loc doi dintre toate cele trei grupe, iar o victorie împotriva Croației este crucială pentru șansele României de a face o surpriză uriașă.

România mai are de jucat vineri împotriva Angliei, de la ora 19:30, iar luni, de la ora 22:00, tricolorii vor încheia grupa împotriva Franței.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!