România-Senegal 29-24 la CM de handbal feminin. Fetele noastre obțin primul succes la Mondialul din Japonia cu Cristina Neagu în zi mare

01.12.2019 | 11:32

La 24 de ore după eșecul umilitor cu Spania, 16-31, naționala feminină de handbal a României s-a revanșat la Mondialul din Japonia cu un succes contra Senegalului. Cu o Cristina Neagu în formă de excepție, fetele lui Tomas Ryde s-au impus cu scorul de 29-24, la pauză 15-12.

Aproape jumătate din golurile româncelor au fost marcate de Cristina Neagu, 13. Ea a fost urmată de Perianu, Polocoșer și Udriștoiu cu câte trei goluri, Popa și Seraficeanu cu două goluri. Pintea, Ostase și Zamfirescu au marcat și ele câte un gol. Clasamentul Grupei C:

Următorul meci al fetelor lui Tomas Ryde:

• România – Kazahstan, 3 decembrie de la ora 12:00

UPDATE, ora 12.28. România obține primul succes de la Campionatul Mondial din Japonia, scor 29-24 cu Senegal.

UPDATE, ora 12.21. Cristina Neagu ne duce spre victorie. Conducem cu 26-22 după 55 de minute.

UPDATE, ora 12.17. România continuă să conducă, cu 10 minute până la pauză: 23-20. Neagu impresionează: 11 goluri.

UPDATE, ora 12.10. Revenim la un avantaj mai liniștitor, 21-17 după 45 de minute de joc.

UPDATE, ora 12.04. România revine la un avantaj de trei goluri, 19-16, însă meciul e tot mai dificil.

UPDATE, ora 11.57.  Jucătoarele din Senegal reduc din diferență: 17-15 după 35 de minute.

UPDATE, ora 11.52. A început repriza secundă. Pornim cu avantaj de trei goluri, 15-12.

UPDATE, ora 11.36. Avantaj de trei goluri pentru România la pauză: 15-12. Cristina Neagu, cu cinci goluri, cea mai prolifică jucătoare din echipa lui Ryde. Pentru tricolore au mai înscris: Perianu (3), Polocoșer (3) Pintea (2) și Udriștoiu (2).

UPDATE, ora 11.31. Jucătoarele din Africa recuperează. Mai avem două goluri în față: 13-11

UPDATE, ora 11.24. Fetele noastre mențin avansul liniștitor pe tabelă. Conducem cu 12-7. Neagu a ajuns la trei goluri

UPDATE, ora 11.18. Avansul României crește după primul sfert de oră: 10-4. Neagu și Pintea apar pe tabelă

UPDATE, ora 11.10. România menţine ecartul de trei goluri după primele 10 minute. E 6-3.

UPDATE, 1 decembrie, ora 11.04. România începe în forţă meciul cu Senegal. 3-0 prin golurile marcate de Polocoşer, Udriştoiu şi Neagu

UPDATE, 1 decembrie, ora 10:45. După eșecul umilitor cu Spania, scor 16-31, România e mare favorită să obțină primul succes de la Campionatul Mondial de handbal din Japonia. În fața elevelor noastre va sta Senegalul, vicecampioana Africii, o națională care a pus mari probleme Muntenegrului în primul meci de la Mondial, pierzând cu 25-29, după ce la pauză conduceau cu 15-14.

România – Senegal Live Stream Online Digi Sport, Telekom Sport, Look Plus

Partida România – Senegal se joacă duminică, 1 decembrie, de ziua națională, de la ora 11:00, în sala prefecturii de la Kumamoto și reprezintă al doilea meci al nostru la turneul final al CM de handbal feminin din Japonia. Meciul este televizat pe posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus. Puteți însă folosi și site-ul FANATIK.RO, pentru a-l urmări în format LIVE VIDEO.

România a fost o imensă decepție în meciul de debut. Enorm de multe ratări din situații clare de gol, multe pase greșite, nici un fel de indicație tactică de pe bancă în momentele de cumpănă, apărare care a permis ibericilor să înscrie cum vor și de unde vor. Doar portarul Iulia Dumanska a avut câteva parade prin care a reușit să mai limiteze proporțiile dezastrului.

România – Senegal. Selecționerul Tomas Ryde nu a găsit nici o metodă de a stopa dezastrul din meciul cu debut, cu Spania

Africancele nu sunt deloc sparring-partner

Senegal, considerată de toată lumea, alături de Kazahstan, drept una dintre victimele sigure din grupă, a oferit însă o replică excelentă naționalei Muntenegrului, unde secund este antrenorul lui CSM București, Adi Vasile și chiar a condus la pauză. A cedat în final cu 29-25, dar judecând cele două evoluții, ale africancelor și a noastră trebuie să ne așteptăm la un meci mult mai greu decât am fi crezut.

E obligatoriu să câștigăm, pentru că altfel nu vom avea nici o șansă la a prinde un loc 3 în grupă și a putea merge mai departe, în faza grupelor principale. Problema este că lângă Cristina Neagu nu există nici o altă jucătoare de valoare la linia de 9 metri, iar multe dintre componentele lotului sunt total lipsite de experiența unei astfel de competiții.